Klucz do rodzaju Mordella

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Klucz do rodzaju Mordella

Post autor: GrzegorzGG »

Poszukuję takiego klucza, najlepiej w języku polskim lub angielskim.
Znalazłem to: http://www.royensoc.co.uk/sites/default ... Part09.pdf, lecz brak tam cech charakterystycznych dla Mordella holomelaena, która w Polsce jest raczej rzadka (a być może mam ją wśród swoich sfotografowanych okazów)

Pozdrawiam
Grzegorz

Edit: Chyba nie takla rzadka, o czym napisano tu http://pte.up.poznan.pl/ppe/PJE_2010/17_Kubisz_i_in.pdf
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Klucz do rodzaju Mordella

Post autor: GrzegorzGG »

Lub ewentualnie poproszę o tłumaczenie:

Vorderbeine, Taster und Antennen schwarz oder dunkelbraun [Abb.48]. Beim ♂ das 2. Glied der Kiefertaster weniger erweitert als bei der vorigen Art [Abb.34]. Spitze der Galea nach innen fast dreieckig, außen mit einem kleinen zahnartigen Vorsprung an der Basis [Abb.49]; Parameren [Abb.50] [Abb.51]. 7-8 mm.

Nie radzę sobie z niemieckim ... :(
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Klucz do rodzaju Mordella

Post autor: L. Borowiec »

Wszystko jest tutaj, z rysunkami: Borowiec L. 1996. Mordellidae Miastkowate (Insecta: Coleoptera). W: Fauna Polski, tom 18, Warszawa, PAN - Muzeum i Instytut Zoologii, 191 pp.
Andrzej J. Woźnica

Re: Klucz do rodzaju Mordella

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

GrzegorzGG pisze:Lub ewentualnie poproszę o tłumaczenie:

Vorderbeine, Taster und Antennen schwarz oder dunkelbraun [Abb.48]. Beim ♂ das 2. Glied der Kiefertaster weniger erweitert als bei der vorigen Art [Abb.34]. Spitze der Galea nach innen fast dreieckig, außen mit einem kleinen zahnartigen Vorsprung an der Basis [Abb.49]; Parameren [Abb.50] [Abb.51]. 7-8 mm.(
Przednie nogi, głaszczek i czułki czarne alb brunatne (48). U samca II-gi człon głaszczka szczękowego mniej wydłużony niż u gatunku poprzedniego (34). Szczyt galei do wnętrza prawie trojkątny, z zewnątrz z małym ząbkopodobnym wyrostkiem u podstawy (49) Paramery (50, 51) ...
Zaznaczam że tłumaczenie jest z głowy i to mniej wydłużony może byc równie dobrze rozszerzeniem ... :birra: . Andrzej
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Klucz do rodzaju Mordella

Post autor: GrzegorzGG »

Lech Borowiec pisze:Wszystko jest tutaj, z rysunkami: Borowiec L. 1996. Mordellidae Miastkowate (Insecta: Coleoptera). W: Fauna Polski, tom 18, Warszawa, PAN - Muzeum i Instytut Zoologii, 191 pp.
Dziękuję za wskazanie właściwej publikacji. Chciałbym wiedzieć, czy jest ona dostępna w formie elektronicznej. Moje dotychczasowe próby jej znalezienia spełzły na niczym, a spore trudności przysparza mi określenie czym jest "Fauna Polski, tom 18, Warszawa, PAN - Muzeum i Instytut Zoologii".
Znalazłem "Fauna Polski, tom II, Muzeum i Instytut Zoologii PAN", pod redakcją m. in. W. Bogdanowicza. I ogólnie dotarłem do księgarni internetowej, gdzie jest całość, lecz 4-tomowa: http://www.miiz.waw.pl/pl/wydawnictwa/w ... fauna.html

Zatem to raczej nie ta Fauna ...

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Klucz do rodzaju Mordella

Post autor: GrzegorzGG »

Andrzej J. Woźnica pisze:
GrzegorzGG pisze:Lub ewentualnie poproszę o tłumaczenie:

Vorderbeine, Taster und Antennen schwarz oder dunkelbraun [Abb.48]. Beim ♂ das 2. Glied der Kiefertaster weniger erweitert als bei der vorigen Art [Abb.34]. Spitze der Galea nach innen fast dreieckig, außen mit einem kleinen zahnartigen Vorsprung an der Basis [Abb.49]; Parameren [Abb.50] [Abb.51]. 7-8 mm.(
Przednie nogi, głaszczek i czułki czarne alb brunatne (48). U samca II-gi człon  głaszczka szczękowego mniej wydłużony niż u gatunku poprzedniego (34). Szczyt galei do wnętrza prawie trojkątny, z zewnątrz z małym ząbkopodobnym wyrostkiem u podstawy (49) Paramery (50, 51) ...
Zaznaczam że tłumaczenie jest z głowy i to mniej wydłużony może byc równie dobrze rozszerzeniem ...   :birra: . Andrzej
Dziękuję za tłumaczenie. Myślę, że w oryginale chodzi właśnie o rozszerzenie :)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Klucz do rodzaju Mordella

Post autor: Jacek Kalisiak »

Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Klucz do rodzaju Mordella

Post autor: GrzegorzGG »

Dzięki Jacku :) A byłem na tej stronie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”