Haliplidae do oznaczenia.

ADEPHAGA: Dytiscidae, Gyrinidae, Haliplidae, Noteridae, Paelobiidae, Rhysodidae.
lovekrove
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2012, 15:43
Gender: women
Lokalizacja: KC

Haliplidae do oznaczenia.

Post autor: lovekrove »

Potrzebuję pomocy w oznaczeniu kilku osobników. Mam swoje typy. Z racji fatalnej jakości zdjęć dorzucam opisy. Próbowałam oznaczyć przy pomocy starego klucza, ale chciałabym uniknąć zabawy z tłumaczeniem nowego.

1).
Dł. ok. 2,8 mm, bruzdy na przedpleczu niemal proste, ciało żółte. Czarne pkt. na pokrywach tworzą 2 prawie nieprzerwane linie tuż przy wew. krawędzi skrzydeł, pozostałe mocno przerywane. Punkty pozostałych rzędów poniżej połowy dł. skrzydeł są zgrubiałe i dopiero na tym odcinku wyraźnie łączą się ze sobą. Na końcu skrzydeł i przy zew. brzegu punkty. Włosy przyssawkowe na stopach dobrze widoczne (samiec), przednie pazurki prawdopodobnie różnej długości. Dł. podst. członu stóp środkowych równy dł. pazurków. Dołeczek na wyrostku przedpiersia.
Obstawiam wehnckei lub ruficollis (ten bardziej pasuje do opisu w kluczu… nie wiem jak z ubarwieniem pokryw).
2).
Samica, podobne wymiary. Ciało żółte, tył głowy i przód przedplecza z wyraźnym czarnym pasem. Na pokrywach mniej pasów niż poprzedni, więcej kropek. Pasy w dole pokryw nie są pogrubione, ich układ podobny. Wyrostek zapiersia z 1 dołeczkiem. Wyrostek po bokach ma widoczny rząd czarnych punktów. Walwy genitalne dłuższe niż ost. sternit. Co do rowku na wyrostku przedpiersia, jeśli jest, to słabo widoczny i krótki (światło różnie się odbijało, trudno jednoznacznie określić).
Nie mam pojęcia o co chodzi z mikropunktami wspomnianymi w kluczu. Jeśli widać je pod binokularem (4x) w postaci nakłuć na żółtych częściach pokryw, to są na całych skrzydłach, ale b. rzadko rozmieszczone.
Załączniki
1 i 2.
1 i 2.
Zdjęcie0592.jpg (87.66 KiB) Przejrzano 4954 razy
1
1
Zdjęcie0593.jpg (52.65 KiB) Przejrzano 4954 razy
1
1
Zdjęcie0597.jpg (51.71 KiB) Przejrzano 4954 razy
1
1
Zdjęcie0599.jpg (55.97 KiB) Przejrzano 4954 razy
2
2
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (35.14 KiB)
2
2
Zdjęcie0601.jpg (87.43 KiB) Przejrzano 4954 razy
2
2
Zdjęcie0604.jpg (65.7 KiB) Przejrzano 4954 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Haliplidae do oznaczenia.

Post autor: Rafał Celadyn »

...jak dla mnie proporcje przedplecza, pokrój i kolorystyka bardziej pasuje do H.fluviatilis ,ale to Ty masz okaz ... a na zdjęciach wyrostek z wyglądu podobny jest do niczego 8)...nie dasz rady chociaż o połowę zwiększyć rozmiarów fotek ...?
:arrow: http://assazhnev.narod.ru/haliplus_fem.html
wehnckei=sybiricus
:hi:
Rafał
lovekrove
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 11 sierpnia 2012, 15:43
Gender: women
Lokalizacja: KC

Re: Haliplidae do oznaczenia.

Post autor: lovekrove »

3).
ok. 3 mm. Okaz ciemniejszy, niż poprzednie.
Samica, bruzdy na przedpleczu proste, niedługie, zupełnie jak na rycinie z H. wehnckei. Wyrostek zapiersia z 1 wgłębieniem i wąskim rowkiem, aż do końca. Pasy na pokrywach nie sa ciągłe i regularne, choć po wyjęciu z wody były mocno zgrubiałe. Głowa w tyle ciemna, niemal czarna, z przodu przedplecza rząd czarnych i wyraźnych kropek, ciało (ciemno)żółtawe lub nawet jasnobrunatne, pokrywy też, choć jaśniejsze niż przedplecze. Nogi żółto-czerwone, jak spód ciała. Mikropunkty podobne, jak u poprzedniego. Dołeczki na ostatnim sternicie choć pozornie rozproszone, skupiają się w tyle. Punktowanie u podstawy pokryw jak na rycinie H. heydeni (67), tzn. są duże, choćby połączone punkty, wokół mniejsze.

4).
Samica
NAjciemniejszy ze wszystkich znalezionych.
Ciało bez zaznaczonych barków, bok w postaci łagodnego łuku.
Tył głowy z ciemnym pasem, przedplecze jasnobrunatne z wyraźnym rzędem czarnych punktów z przodu, a z tyłu przedplecza rząd dłuższy, punkty zdecydowanie jaśniejsze.
Punktowanie u nasady pokryw jak u poprzedniego, widać przy brzegu większe kropy. Pokrywy z grubymi, czarnymi punktami, które łącząc się dają szerokie, gęste pasy. JAsnobrunatny spód ciała i odnóża
Wyrostek przedpiersia z bardzo płytkim dołeczkiem. Brak żłobka.
Ostatni sternit z dołeczkami skupionymi głównie w wierzchołku, dołeczki blisko przedniej krawędzi sternitu..
Choć ubarwienie pokryw na początku kojarzyło mi się z H. heydeni, owad różni się zarysem sylwetki: jest dłuższy i nie zgadza się punktowanie ost. sternitu.
Załączniki
3i4
3i4
Zdjęcie0605.jpg (81.28 KiB) Przejrzano 4928 razy
3
3
Zdjęcie0611.jpg (114.84 KiB) Przejrzano 4928 razy
3
3
Zdjęcie0613.jpg (75.1 KiB) Przejrzano 4928 razy
3
3
Zdjęcie0624.jpg (128.94 KiB) Przejrzano 4928 razy
4
4
Zdjęcie0631.jpg (89.88 KiB) Przejrzano 4928 razy
4
4
Zdjęcie0632.jpg (61.47 KiB) Przejrzano 4928 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Haliplidae do oznaczenia.

Post autor: Rafał Celadyn »

....moja wróżba -H. cf.ruficollis, z takich zdjęć niestety ta rodzina jest nie - do - ogarnięcia :no: ,musisz czytać klucz i próbować sama sobie radzić...
Pozdrawiam
Rafał
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ADEPHAGA”