Dytiscidae, Gyrinidae... weryfikacja...

ADEPHAGA: Dytiscidae, Gyrinidae, Haliplidae, Noteridae, Paelobiidae, Rhysodidae.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Dytiscidae, Gyrinidae... weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

Jesień trzyma,więc postanowiłem powoli opróżniać zamrażarkę .W sezonie preparuję tylko motyle , a reszta czeka na termin...Zainspirowany postami dotyczącymi Dysticidae z bardzo ładnymi fotkami palipy, postanowiłem zacząć od tej grupy.Dwa popołudnio -wieczory walczyłem z tematem ,spreparowałem około 60 chrząszczy(na razie tych widocznych gołym okiem :wink: ) i podjąłem próbę oznaczenia -a generalnie nic wspólnego z wodniakami nigdy nie miałem... 8) .Tak więc, pierwszy rzut do weryfikacji .Fotki robiłem początkowo ,żeby pomóc sobie przy oznaczaniu (mikroskopu na razie nie mam),a gdy już załapałem o co chodzi zrobiłem dodatkowe dla zaczynających zabawę z tymi ciekawymi owadami.Liczę, że w dyskusyjnych przypadkach ktoś zerknie fachowym okiem i opatrzy odpowiednim komentarzem.Na razie tyle ,w ciągu tygodnia gatunków przybędzie ,na razie 2 dekada września -głównie z małego zbiornika śródleśnego z mojej wioski ,póżniej będą zwierzaki spod światła z kolejnych miesięcy.Tyle 8) .
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.65 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.84 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.7 KiB)
4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.34 KiB)
5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.67 KiB)
6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.56 KiB)
7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.21 KiB)
8.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.5 KiB)
brakkonta

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: brakkonta »

Rafał Celadyn pisze:w ciągu tygodnia gatunków przybędzie ,....... później będą zwierzaki spod światła z kolejnych miesięcy.
oj bardzo to fajne i na pewno pomocne dla wielu chrząszczarzy. Takich fotografii brak i fajnie się stanie, jak ten wątek będzie miał swój ciąg dalszy. Wielkie brawa Rafale, oby tak dalej, bo "wodniactwo" na forum leży (zresztą całe "chrząszczarstwo" coś ostatnio kuleje :wink: ) a temat jest ciekawy (sam przez ostatnie miesiące sporo pułapek wodnych miałem ponastawianych i sporo gadostwa nałapałem - teraz to preparuję to i Twoje zdjęcia będą mi mile widziane, szczególnie w te paskudne dnie, jakie za oknami nam się jawią).
Mazep
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Marek Przewoźny »

1-7 wszystkie dobrze oznaczone
8 Agabus paludosus ja się nie odważe potwierdzić na 100%, nie widać podstawowej cechy rózniącej A. paludosus of innych Agabusów, szczególnie od grupy confinis
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

Marek Przewoźny pisze:1-7 wszystkie dobrze oznaczone
nie widać podstawowej cechy rózniącej A. paludosus of innych Agabusów, szczególnie od grupy confinis
Rozumiem że chodzi o: "Agabus paludosus - punktowanie podstawy przedplecza rozdzielone poprzez gładkie przerwy na 4 grupy punktów"+ oczka mikrorzeźby z punktem w środku :wink: ,z tym drugim może być problem, ale te "cztery grupy punktów' postaram się zrobić wkrótce 8) .W sumie byłoby fajnie jakby to był jakiś clypealis czy pseudoclypealis ,ale cudów nie ma :wink: .
Dzięki ,pozdrowki Rafał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Gyrinus sp.-małe diabły ;P

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzisiaj tylko jeden kolega ,ale za to o iście diabelskiej urodzie i nie tylko ...Jakimś cudem spreparowałem kilkanaście okazów,przebrnąłem przez klucz, zrobiłem zdjęcia (mam tylko kompakt) i w końcu jakimś cudem przebrnąłem przez zawiłości nazewnictwa.Po przejściu klucza i oznaczeniu kolegi jako G.natator,zobaczyłem w ikonografii G.substriatus i zwątpiłem we wszystko co zrobiłem do tej pory. Fotki były juz gotowe i opisane ...Póżniej tylko dzięki stronie Marka zrozumiałem o co chodzi z nazewnictwem(stąd opis pod pierwszym zdjęciem).Teraz czekam na werdykt, czy jest tak jak myślę, czy też brak opatrzenia,ślepota i coś tam jeszcze spowodowały, że wszystko można sobie w...buty włożyć :P
Pozdrowki Rafał.
Załączniki
9.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.49 KiB)
9a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.1 KiB)
9b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.37 KiB)
;P
;P
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.9 KiB)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Marek Przewoźny »

Oznaczanie rodzaju Gyrinus po cechach zewnętrznych właściwe sobie możesz darować :wink: ja przy preparowaniu od razu wyciągam kopulatory zarówno samcom i samicom i dopiero wtedy oznaczam najczęściej właśnie tylko po kopulatorach. Bez okazu w ręku nic sie nie da powiedzieć o tym osobniku.
Co do nazewnictwa rzeczywiście G natator w Trandzie to G. substriatus w rzeczywistości, a G. mergus w Trandzie to tak naprawdę G. natator.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

Hmm,dzieki :wink: .Jednemu (albo jednej) "coś' wyciągnąłem ,ale nie widzę tego :mrgreen: .Podejmę karkołomną próbę sfocenia obiektu moim drugim raynoxem głębia będzie minimalna ,ale odwzorowanie powinno być ok.Tak na marginesie , zastanawiam się po co cały ten klucz z cechami morfologicznymi skoro i tak się "nie da" :|.
Pozdrawiam Rafał.
brakkonta

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: brakkonta »

Marek Przewoźny pisze:Oznaczanie rodzaju Gyrinus po cechach zewnętrznych właściwe sobie możesz darować
no to dla mnie bomba :(
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

J.M. pisze:
Marek Przewoźny pisze:Oznaczanie rodzaju Gyrinus po cechach zewnętrznych właściwe sobie możesz darować
no to dla mnie bomba :(
Nie płacz Jacku :D ,nie jest tak źle.Ja swojego oznaczenia jestem pewien na 80 %.Te kopulatory wypreparuję(jakoś 8) ) w przyszłym tygodniu ,żeby fotki nie poszły do kosza...Skoro jako laik przeszedłem przez klucz to nie jest on taki zły :wink: .Wiadomo ,że w wątpliwych przypadkach trzeba wyciągnąć fiucika ,a generalnie to najprościej byłoby je oznaczać po "twarzach"... no wypisz-wymaluj bliżniaki :lol:
Pozdrowki Rafał.
:arrow:
Załączniki
Face to face.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.91 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

...Ok,teraz coś lżejszego do zweryfikowania + nieszczęsny A.paludosus .Fotka poprawiona ,bo we wcześniejszej ,nie wiadomo dlaczego, nie trafiłem z ostrością 8) .W tym sorcie największe problemy miałem z A.uliginosus ...pewności zero...
Pozdrówki Rafał.
P.S.Dzisiaj złowiłem samiczke A. sulcatus (samczyka wczoraj :) ),więc będzie ładnie widac róznice pomiędzy nimi ,a A.canaliculatus...


Errata:Na fotkach: 10,10a i "Urzeźbienie pokryw" przedstawiono Agabus sturmii (Gyllenhal, 1808) :wink:
Załączniki
8a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.21 KiB)
10.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.33 KiB)
11.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.64 KiB)
12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.69 KiB)
brakkonta

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: brakkonta »

Rafał Celadyn pisze:Nie płacz Jacku :D ,nie jest tak źle. Wiadomo ,że w wątpliwych przypadkach trzeba wyciągnąć fiucika:
czeka mnie to w zimie. Co prawda Gyrinus sp. mam tyle co kot napłakał, ale oznaczyc trzeba. No i żebym na stare lata fiutami się bawił.... :oops: Po prawdzie to jeszcze w ten sposób nie oznaczałem.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Marek Przewoźny »

Hyphydrus ovatus i Ilybius fuliginosus ok, są to gatunki nie do pomylenia.
Agabus uliginosus nie bardzo mi z tego zdjęcia pasuje ale nie widać cech. Agabusy są raczej trudne i czasem nawet z okazem w ręku sprawiają problemy duże. W tym okazie na pewno by trzeba obejrzeć pod dużym powiększeniem mikrorzeźbe pokryw i obrzeżerzenie przedplecza by móc cokolwiek powiedzieć.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Marku :) ,wrzucam wycinek ,co prawda jest to urzeźbienie przedplecza ,ale puki co nic innego nie mam ,ale jak nie wystarczy to się zrobi :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
10a.jpg
10a.jpg (77.53 KiB) Przejrzano 32896 razy
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Marek Przewoźny »

Można więc powiedzieć, że na 100% nie jest to Agabus uligionosus, porównaj http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/ag ... inosus.htm widać wyraźnie, że A. uligonosus ma bardzo szerokie i takie troche wałeczkowato pogrubione obrzeżenie przedplecza.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

No zerknąłem wcześniej,na razie na oko wchodzą w gre A.sturmii i A .labiatus ???
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Marek Przewoźny »

Agabus labiatus możesz od razu odrzucić, ma węższe skrzydełka zapiersia takie jak u A. undulatus. Co do A. strumii być może ale trzeba sprawdzić jaką ma właśnie mikrorzeźbę, duże oczka powinny być ale nie bardzo to widac na zdjęciach.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

OK,zrobię dodatkowe fotki .Dzięki :wink: .
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

Zrobione...A.sturmii? 8) ,po kluczu jak dla mnie pasuje...tylko te kolory pokryw i rozjaśnienie na nich nie bardzo mi leżą...
Załączniki
Urzeźbienie pokryw.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.88 KiB)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Marek Przewoźny »

Następnym razem robiąc zdjęcie siatki mikrorzeźby zrób przy tarczce tak by było ją widać, bo inaczej ja nie wiem z tego zdjęcia czy oczka siatki mikrorzeźby są duże czy małe, nie ma podanego powiększenia ani odnośnika jakiegokokolwiek porównawczego jakiej wielkości jest oczko siatki.
Tak wydaje mi się że to będzie A. sturmi.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

Marek Przewoźny pisze:Następnym razem robiąc zdjęcie siatki mikrorzeźby zrób przy tarczce tak by było ją widać, bo inaczej ja nie wiem z tego zdjęcia czy oczka siatki mikrorzeźby są duże czy małe, nie ma podanego powiększenia ani odnośnika jakiegokokolwiek porównawczego jakiej wielkości jest oczko siatki.
Dzięki,będę o tym pamiętał .Wiesz ,dla mnie to są nowe rzeczy,generalnie mógłbym wysłać ci cały materiał byłoby po problemie ,ale z zabawy byłyby nici i nikt oprócz nas, nic by z tego nie wyniósł ,a tak mamy całą zimę z głowy :wink: .
Pozdrówki Rafał
Ps.Jak już zweryfikujesz wszystkie Agabusy i Illobiusy to porobię im fotki mikrorzeźby i wkleję dla potomnych :lol: .


Errata:Na fotkach: 10,10a i "Urzeźbienie pokryw" przedstawiono Agabus sturmii (Gyllenhal, 1808) :wink:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Haliplidae-Flisakowate...

Post autor: Rafał Celadyn »

....żeby nie ograniczać się do dwóch rodzin.Na dzisiaj jeden kolega z grupy, w której oznaczanie wydawało mi się niemożliwe :wink: .Jednak po godzinie siedzenia nad kluczem i z nosem w Folii Heyerowskiej ,doszedłem do wniosku, że to musi być on 8) .Jak zwykle weryfikacja wskazana.Nasz przyjaciel złowiony O3.10.2010 przy brzegu niewielkiego zbiornika...Trzebinia UTM CA -85.
Pozdrowki Rafał.
Załączniki
13.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.16 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

A.canaliculatus vs A.sulcatus...

Post autor: Rafał Celadyn »

Jak wspomniałem wcześniej udało mi się znaleźć drugi gatunek z rodzaju Acilius ,więc pozwoliłem sobie na przedstawienie w fotograficznym skrócie różnic pomiędzy tymi zwierzakami.Co do cechy A. sulcatus, z przyciemnieniem ud u podstawy , to specjalnie wybrałem okaz ,u którego jest ono słabo zaznaczone (bo i takie się zdarzają). Chyba prościej je identyfikować w rzucie z góry...ale to takie moje odczucie ,po dwóch tygodniach obcowania z tematem.
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
14.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.25 KiB)
A.canaliculatus vs. A.sulcatus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.84 KiB)
biotop.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.85 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

...czasu ostatnio niewiele ,a preparowania dużo :wink: .Na dzisiaj dwa zwierzaki do weryfikacji.Problem miałem z Colymbetes sp. (to jedyny okaz jaki mam z tego rodzaju) , niepewności było dużo ,ale te rysy na krawędzi drugiego segmentu odwłoka ,raczej przeważają na korzyść C.fuscus,tym niemniej fachowy komentarz wskazany :wink: .Hydaticus seminiger ,raczej pewniak ...
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.78 KiB)
16.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.22 KiB)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Marek Przewoźny »

O Hydaticusie nie ma co dyskutować, to gatunek nie do pomylenia, oczywiście dobrze oznaczony :-) W polskich Hydaticusach problem można chyba jedynie napotkać przy samicach H. continentalis i H. aruspex.
Colymbetes też dobrze oznaczony, tu nie ma wątpliwości, przy opatrzeniu i mając okazy porówanawcze warto tez zwrocić uwage na kształt ciała i ubarwienie przedplecza. Wiadomo C. paykulli jest prosty czane podgięcia pokryw i przedplecza oraz ubarwienie przedplecza pozwalaja go oznaczyć na pierwszy rzut oka. C. fuscus od C. striatus różni sie poza rysami na brzegu drugiego sternitu odwłoka (na zdjęciu wyraźne, rzadko rozsiane widoczne gołym okiem, nawet na zdjęciu u Twego okazu), także ubarwieniem przedplecza, niezaciemnione tylne obrzeżenie, podłużna ciemna plama pośrodku i kształtem ciała, jest ęższy i bardziej równoległy. Mikrorzeźba pokryw też jest silniej zaznaczona. Najlepiej porównaj sobie ze zdjęciem na tym forum: http://molbiol.ru/forums/index.php?showtopic=218370, ósmy post chyba od góry.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Marek! :) .Bardzo fajnie to wszystko wyklarowałeś ,i dzięki za link (już dodałem do zakładek),faktycznie nawet przy niewielkim opatrzeniu ,te gatunki mozna typować po ogólnym habitusie...i dobrze :mrgreen: .Wkrótce przyjdzie czas na maluszki ,będzie jazda :lol: .
Pozdrowki Rafał.
Super :) .
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Hydroporus...

Post autor: Rafał Celadyn »

... miał poczekać na swoją kolej ,ale czasem niepewne oznaczenie spędza sen z powiek :wink: . Jak sądzę to ten koleżka...?
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
17.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.45 KiB)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Marek Przewoźny »

Powiedzmy tak na 90-95% zgadza się, pozostawiam resztę na wszelki jednak wypadek ze wzgledu na niepewność przy Hydroporusach o jakiej pisałem wcześniej.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

...ciężki przypadek ;P

Post autor: Rafał Celadyn »

Rozumiem Marku ,dzieki :wink: .
..To była ciężka próba ,kolega na pierwszy "rzut oka" wyglądał na A.bipustulatus,ale że jestem skrupulatny :mrgreen: ,pstryknąłem mu mikrorzeźbę,no i się zaczęło...nawet nie śmiem podpisać zdjęcia, ale z klucza wynika ,że to Ilybius guttiger (Gyllenhal,1808),resztę z rodzaju która nastepuje po nim, wykluczyłem (4 szt.)ze względu na rozmiary...myślałem jeszcze o I.quadriguttatus...a teraz nie jestem nawet pewien czy to nie jakiś Agabus sp. :wink: .Wklejam fotki i oczekuję na werdykt-niestety o mikrorzeźbie Ilybiusa(?)nic nie znalazłem ,tak czy inaczej bardzo łatwo bez binokularu pomylić te dwa gatunki ,więc niech sobie "wiszą" razem.
Pozdrawiam Rafał.
Ps.Zapomniałem dodać że przyleciał do światła 08.06.2010 .
Załączniki
18.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.42 KiB)
18a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.12 KiB)
..no nie wiem...
..no nie wiem...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.02 KiB)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Marek Przewoźny »

Zacznijmy od tego, że rodzaj dobry, jest to Ilybius, ale...
Najpierw klucz Galewskiego cecha podstawowa rożniąca Ilybiusy od Agabusów, pazurki tylnych nóg równej długości - Agabus, pazurki tylnych nóg różnej długosci. Dla mnie wyglądają na równe czyli Agabus.
Na pewno mozna odrzucić całą grupę I. subaeneus (rodzaj Ilybius jest w tej chwili dzielony na cztery grupy) do ktorej należy też I guttiger, one mają właśnie nierównej długości pazurki tylnych stóp, zakres tej grupy obejmuje właśnie wszystkie gatunki Ilybius z klucza Galewskiego. Poza tym Ilybius guttiger na pierwszy rzut oka jest cały czarny bez miedzianego połysku.
Co mamy dalej trzy pozostałe grupy z rodzaju Ilybius, wymienie tylko nasze gatunki:
grupa I. chalconatus: I. chalconatus, I. neglectus, I. montanus
grupa I. opacus: I. wasastjernae
grupa I. erichsonii: I. subtilis, I. erichsonii
Zwroc uwagę, ze te wszystkie Ilybiusy w kluczu Galewskiego należą do rodzaju Agabus i tu cecha się zgadza, że mają pazurki tylnych stóp ównej długości zupełnie jak Agabus. Twój okaz należy własnie do jednej z tych grup.
Stąd moje ale, dobrze rozszyfrowałes rodzaj Ilybius ale poszedłeś w kluczu źle bo powinieneś oznaczać go jako Agabus :wink:
Współcześnie jak widać cecha z pazurkami do odózniania Agabus i Ilybius jest niedobra przy takim współczesnym podziale tych dwóch rodzajów.
Problem klasyfikacji rodzajowej podrodziny Agabinae omawia szerzej praca: Nilsson A.N., 2000: A new view on the generic classification of the Agabus-gruoup of genera of the Agabini, aimed at solving the problem with a paraphyletic Agabus (Coleoptera: Dytiscidae). Koleopterologische Rundschau, 70: 17-36.

Ok ale tyle wstępu, wróćmy do okazów, wg mnie jest to przedstawiciel grupy chalconatus, świadczy o tym mikrorzeźba, wielkość ciała oraz kształt przednich kątów przedplecza.
Jest to stanowczo najtrudniejsza grupa w tym rodzaju, do tej pory opisuje się nawet z Europy nowe gatunki dla nauki, jak podałem powyżej tylko 3 gatunki, ale sprawiaja one wiele problemów, 100% oznaczenie daje obejrzenie paramer z aparatu kopulacyjnego u samców (masz niestety samicę). Ilybius montanus od I. chalocnatus sa nieodroznialne zewnętrznie, I neglectus typowe okazy da się oznaczyć mając optarzenie i porównanie. I neglectus oczka siatki mikorzeźby z mikrorzeźbą dodatkową (potrzebne duże powiększenie w binokularze, tak powyżej 40-50x), I. chalconatus i I. montanus oczka siatki mikorzeźby gładkie. Często cecha ta jest słabo widoczna i jest problem z zaklasyfikowaniem pojedynczego okazu. I. neglectus oraz I. chalconatus to gatunki pospolite i szeroko rozmieszczone w Polsce, I chalconotus jest jednak rzadziej poławiany niż I. neglectus, olbrzymią rzadkością jest natomiast I. montanus znany jest tylko z Niziny Mazowieckiej (Warszawa) i Puszczy Białowieskiej oraz ogólnie podany ze Śląska, od 40 lat niepodawany. Jest to gatunek o typowo atlantyckim typie rozmieszczenia (wybrzeża Morza Północnego, Francja, Wielka Brytania i cała Hiszpania), szansa na niego jest więc największa w Polsce chyba na Pomorzu, być może ze względu na ogolne rozmieszczenie, te stare stanowiska z Warszawy i Białowieży mogą być w ogóle błędne. Ja tego gatunku jeszcze z Polski nie widziałem.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

Jesteś Wielki Marek! :wink: ,a ja dzięki Twojemu tekstowi wyłuskałem coś z klucza :D .Otóż jedyną rzeczą widoczną gołym okiem różniącą samiczki obydwu prawdopodobnych gatunków jest:
-"...Ostatni sternit odwłokowy samicy bez żłobków..."-I.neglectus ,a u drugiego gatunku :arrow: fotka ,wszystko można powiedzieć o tej "dupce" ,ale nie że jest gładka :lol: .
Pozdrowki Rafał
Ps.Co do dodatkowej mikrorzeźby to powiększenie jest wystarczające -byłoby widać :wink: .
Lux :D
Załączniki
18c.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.64 KiB)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Marek Przewoźny »

Sprawdź dla pewności jeszczę tą cechę z obrzeżeniem przednich kątów przedplecza, jesli pasuje to będzie I. chalconotus, ale tak powiedzmy na 95-98% reszta dla rarytasa I. montanus, choć to mało prawdopodobne na Twoim terenie, ale niestety to samica więc sprawdzić na 100% się nie da.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

OK ,jutro spróbuję znaleźć jakiś kąt żeby było widać co trzeba :wink:
Dzięki.
Pozdrówki Rafał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Noteridae...

Post autor: Rafał Celadyn »

...no i jest,myślę że to 99,9 %-owa samiczka I.chalconotus :wink: .
Dzisiaj dodatkowo parka maluszków ,co do których nie mam wątpliwości .Niestety drugiego gatunku na razie się nie doszukałem ,więc różnic nie da się pokazać ...ale co się odwlecze to...wiadomo co :wink: .
Pozdrowki Rafał.
Ps .W przygotowaniu H.planus (przynajmniej tak mi się wydaje 8) )
Załączniki
18d.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.92 KiB)
19.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.57 KiB)
19a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.9 KiB)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Marek Przewoźny »

To zdjęcie całkowicie teraz namieszało, bo kształt kątów przedplecza nie pasuje ani do I. neglectus ani do I. chalconotus, dzięki temu zdjęciu rozjaśniło się znacznie. Jest to raczej Ilybius subtilis. Co zmyliło, podana przez Ciebie wielkość w kluczu jest rozejście, gatunki poniżej 10 mm i gatunki powyżej 10,5 mm, podałeś 9,5 mm, więc nie pomyślłem, że może to być cos innego, a na zdjęciu z góry kształt kątów przedplecza nie był widoczy i nie zwróciłem na to uwagi, bo kierowałem się podaną przez Ciebie wielkością, więc od razu odrzuciłem grupę erichsonii. A tu się okazuje, że to jednak grupa erichsonii: katy przednie przedplecza z mniej lub bardziej wyrźanym wycięciem na zewnętrznej krawędzi. A na tym zdjęciu kątów przedplecza wyraźnie widać wyciecie. Zmierz ten okaz jeszcze raz (I subtilis ma rozmiar 10,5-11,5 mm), może kropnełes się w pomiarze i jest w rzeczywistości ciutke większy.
Gdybym miał ten okaz w ręku parę sekund pomanipulowania nim pod binokularem i była by od razu 100% odpowiedź, a tak to jest jak trzeba oznaczać tylko ze zdjęć, kierując się tylko informacjami od autora zdjęcia i nie mogąc ich organoleptycznie zweryfikować. Gdyby było zdjęcie 3D z możliwością obracania we wszystkich płaszczyznach, taki model 3D okazu ;-) byłoby łatwiej ;-)
Przy zdjęciach pływaków jak widać po tym przykładzie samo zdjęcie góry i spodu też nie wystarcza do oznaczenia, 100% będzie jedynie obejrzenie okazu na żywo.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

Nad 3d będziemy myśleć :P ,na razie kupiłem sobie agregat ,więc binokular musi poczekać,ja tam wolę mieć czym działać w terenie niż w domu, więc priorytety są jasne :wink: .To bardzo dobrze że tak wyszło, bo na przykładzie widać ,że oznaczanie tych dwóch rodzajów nie jest łatwe i o to chodzi .W kluczu wymiary dla tego gatunku zamykają się w przedziale 9,5-11,5mm.Być może gdybym bardziej wyciągnął głowę przy preparacji byłoby te 10,5mm pomiary na pewno nie są dokładne ,ale staram się :wink: .Cechy mi pasują ,niestety fotka mikrorzeźby przedstawia górna krawędź pokryw i to mogło nas zmylić bo wg. klucza ta jest bez dodatkowej mikrorzeźby... pojawia się na pokrywach ciut dalej i to postaram się sfotografować -jesli dalej nie jesteśmy "w krzakach " :lol: .Spokojnie, zimę zapowiadają długą, więc każde Twoje życzenie zrobienia dodatkowego ujęcia będzie załatwione pozytywnie :wink: .Jak zwykle podziekowania i nie załamując się drobnymi wpadkami działamy dalej :) .
Przy okazji jeden maluch(mniejszych nie spreparuję :mrgreen: ),myslę ,że oznaczenie jest ok.
Pozdrawiam Rafał
Załączniki
20.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.92 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

...Na szybkiego,fotka mikrorzeźby pokryw,jak widać jest dodatkowa mikrorzeźba :) ,ale zaczyna się ona jakieś( :wink: )3-4 mm od przedniego brzegu pokryw.Dodam jeszcze, że w kluczu I.erichsoni występuje jako Agabus nigroaeneus Er. i jest to duży zwierz (13-14 mm).Cóż pozostało tylko dodać erratę :wink: .

Errata:Na zdjęciach 18-18d na 100% nie są przedstawione typowane na nich gatunki :P ,wszystkie cechy kluczowe są cechami Ilybius subtilis .

Pozdrowki Rafał.
Załączniki
18 e.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.57 KiB)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Marek Przewoźny »

Co do tych nowych co wrzuciłes tu nie nie ma zadnych wątpliwości sa ok, charakterystyczne, pospolite gatunki.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dysticidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki ,w końcu trafiłem na jakieś bezproblemowe gatunki ,ale dalej tak różowo nie będzie :wink: .
Cóż ,nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale zrobiłem ....małe porównanie Hydroporusów,z klucza wyszedł H. planus na fotce widzę planusa, więc pomyślałem, że to on :mrgreen: .Mam ok 90 % pewności ,może ktoś dołoży więcej 8).
Pozdrowki Rafał.
Załączniki
21.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.01 KiB)
H.planus vs.H.erytrocephalus (a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.23 KiB)
H.planus vs.H.erytrocephalus (b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.11 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

...Po krótkiej przerwie technicznej :wink: -trzy maluchy .Ostatniego kolegi nie do końca jestem pewien,ale z drugiej strony nic innego mi nie pasuje...
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
22-24.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.38 KiB)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Marek Przewoźny »

H. planus ok.
Ostatni post w stosunku do zadnego z tych trzech nie ma wątpliwości, sa ok, spodziewałbym sie bardziej,że ze środkowym będziesz miał kłopot niż z ostatnim, który jest odóznialny w terenie na pierwszy rzut oka.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Illybius...

Post autor: Rafał Celadyn »

...Ja mam problem z każdym nowym dla mnie gatunkiem ,z zatłuszczonych kolegów tego H.palustris już prawie miałem nowego dla polski :P :wink: .
Aktualnie walczę z trzema gatunkami z rodzaju Agabus/Illybius ,z jednym chyba się udało, ale tamtej dwójki nie przetrawię(chyba).Pare godzin z kluczem i żadnych wniosków oprócz tego że w kluczu Trandy to będą Agabusy ,a wg obecnej systematyki ,przynajmniej jeden Illybius...
Dodaję tego, z którym poszło bez problemu po pstryknięciu paru fotek.Jako ciekawostkę dodam, że był w woreczku spod światła z czterema I.ater i mało brakło a w gablocie pracowałby razem z nimi :wink: ,trzeba być czujnym!!! 8)
Pozdrowki Rafał.
Załączniki
25.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.1 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

...Po ciężkiej walce jest kolejny typ...szczerze powiedziawszy,oznaczać te 2 rodzaje (Agabus,/Illybius) z kluczem, nie mając zbioru porównawczego i paru innych rzeczy , jest dosyć karkołomnym przedsięwzięciem,ale daje dużo satysfakcji :wink: .Najbardziej mylące są cechy dotyczące mikrorzeźby ,bo jak dla mnie można to naprawdę dowolnie interpretować nie mając porównania("oczka mikrorzeźby -duże -małe").
I tyle ode mnie ,na tapecie jest jeszcze jeden koleżka z grupy "chalconotus"(tego jestem pewien ) co do gatunku to się zobaczy 8) - w niedługim czasie :) .

Jeśli chodzi o gatunek poniżej ,to 5 okazów znalazłem pod mchem torfowcem na styku wody i brzegu niewielkiego zbiornika zarośniętego w znacznej części trzciną: 27.10.2010 ,Chrzanów UTM CA-85.
Pozdrowki Rafał.
Załączniki
26.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.13 KiB)
26a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.41 KiB)
26b.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.07 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

...temat o latissimusie przypomniał mi o odkurzeniu zamrażarki ...doszło po sezonie trochę nowych gatunków ,więc na dobry początek ,dosyć prosty w onaczaniu Graphoderus .Samce od innych gatunków z rodzaju, można bez problemu odróżnić po braku przyssawek na środkowej parze odóży , z samiczkami też banał 8) ,a mianowicie nierówna długość pazurków (fotka)...tyle ,w miarę możliwości proszę o fachowy komentarz Marka (zwłaszcza odnośnie "zeszło-zimowych" sierotek z końca tematu :wink: )
Podrawiam Rafał.
Załączniki
27..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.12 KiB)
brakkonta

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: brakkonta »

fajnie że drgnęło :mrgreen: . Lubię ten wątek.
Mazep
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

......chyba najprostszy w determinacji gatunek z rodzaju ,duży i raczej ( :wink: ) nie do pomylenia...
Podrawiam Rafał.
Załączniki
28.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.73 KiB)
28 a..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.56 KiB)
brakkonta

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: brakkonta »

mam takie pytanie odnośnie rodzaju Acilius. Otóż w poście Rafała z 9 października 2010 jest fotka z zestawieniem cech A.sulcatus i canaliculatus. W kluczu rozdziela się je po udach, po zaciemnieniu nasady tychże. No i fajnie. Dziś sobie właśnie siedziałem nad moimi Acilius'ami z różnych miejsc i fajnie to szło, jeno uda moich sulcatus'ów mocno różnią się od Rafała (chodzi o uda robaków nie Rafała ;-). Moje mają wyraźne zaciemnienia a na fotce Rafała jakoś tak chyba to słabo widać. Ja się na pływakach totalnie nie znam to i proszę o oświecenie. Moje sulcatus'y na udach mają wyraźną, mocno-brązową plamę, u Rafała widać jeno cień. Oświecenia i pomocy pliiiiz :( .
Mazep
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

J.M. pisze:Moje mają wyraźne zaciemnienia a na fotce Rafała jakoś tak chyba to słabo widać.
:arrow:
Rafał Celadyn pisze:Co do cechy A. sulcatus, z przyciemnieniem ud u podstawy , to specjalnie wybrałem okaz ,u którego jest ono słabo zaznaczone (bo i takie  się zdarzają).
:wink:
Podrawiam Rafał.
brakkonta

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: brakkonta »

oj tam, oj tam, :oops: przecie tylko nauczycielem jestem, nie wymagaj ode mnie cudów :roll: .....Fakt, popatrzyłem i wpadłem w panikę oznaczeniową, nie doczytawszy uprzednio. Mea culpa. Dzięki serdeczne.
Mazep
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacku ,ja z pływakami pewnie mam tyle wspólnego co i Ty (albo mniej) :wink: .Nieważne.Temat jest po to, żeby sobie nie myśleć, że to grupa dla "wybranych".Owszem ,lekko nie jest ,ale można to ogarnąć (jak wszystko) ...dzisiaj na przykład siedziałem nad Rhantusami ,no i są już 4 gatunki ,a był - "jeden strasznie zmienny" :wink:.
Podrawiam Rafał.
brakkonta

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: brakkonta »

Ja dziś dobrnąłem do gabloty pełnej "pływaków", które to pozyskiwałem w ubiegłych latach z pułapek. Tak sobie łowiłem i preparowałem i.....odkładałem do gabloty przejęty do głębi bojaźnią przedoznaczeniową. Dziś z piersią wypiętą stanąłem odważnie przed gablotą śmierdzącą niemożebnie :shock: i zacząłem walkę od Acilius'ów :mrgreen: Wieczór będę siedział z piwem przy Dytiscus'ach. A ta reszta.......to chyba już tylko z piwem będę siedział i patrzył :( Przecie one wszystkie takie same :cry: ....no, prawie wszystkie. Twój wątek jednak trzyma mnie nieco na duchu i daje nadzieję na jakieś tam efekty w tej walce.
Mazep
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

J.M. pisze: A ta reszta.......to chyba już tylko z piwem będę siedział i patrzył Przecie one wszystkie takie same ....no, prawie wszystkie
Jeśli dyletant może ci coś doradzić,to wysortuj sobie A.bipustulatus(po mikrorzeźbie) i I.ater(po rozmiarach),ich zawsze jest dużo,później kilka charakterystycznych gatunków ,i ostaną ci się tylko "rzadziole" do zwalczenia :wink: ....pivko naturalnie może tylko pomóc ,bo uczy cierpliwości i pokory 8) .
Podrawiam Rafał.
brakkonta

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: brakkonta »

Dzięki za wskazówki. Nu zawszeć to jakaś droga :wink: Przeraża mnie właśnie ta szarzyzny, a w zasadzie czernicy w gablocie, choć i żółci w niej sporo, kreseczek, plamek. Ładne to, tylko ten smród mnie powalił po otwarciu gabloty :?
Mazep
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

J.M. pisze:Ładne to, tylko ten smród mnie powalił po otwarciu gabloty
...cóż,pewnie podczas suszenia okazów nie zadbałeś o odpowiednią wentylację ,a przegęszczenie materiału zrobiło resztę...moja nie śmierdzi,więc jakiś tam komfort zabawy jest :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Przemek K
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 22:24
Lokalizacja: Kalety

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Przemek K »

J.M. pisze:Moje sulcatus'y na udach mają wyraźną, mocno-brązową plamę, u Rafała widać jeno cień.
Jacku, moje sulcatus'y również takową mocno-brązową plamę posiadają, form takich jak Rafał na razie nie spotkałem. Natomiast przy oznaczaniu Acilius-ów warto zwrócić uwagę na inne cechy odróżniające oba gatunki.
A.sulcatus -wyraźna plamka przy nadustku w kształcie litery V, przedplecze samiczek opatrzone po bokach dwiema kępkami jasnego "futerka"
A.canaliculatus -brak wyraźnej V-ki przy nadustku, samiczki bez włosków na przedpleczu.
...takie tam przemyślenia amatora :wink: a wracając do sedna sprawy, wątek bardzo fajny, ciekawy i pomocny w oznaczaniu, DUŻE PIWO dla Rafała :mrgreen:

pzdr.Przemek
brakkonta

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: brakkonta »

a i też się tą "vałką" posiłkowałem.
A co do smrodu....no cóż. Rozłożyłem, zapakowałem do gabloty i .....zapomniałem na pewien długi czas, pozostawiwszy szczelnie zamkniętą. Po otwarciu sarkofagu wionęło piekielną otchłanią, ale powoli mija.....Dzięki za wszelaką pomoc.
Mazep
brakkonta

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: brakkonta »

J.M. pisze:fajnie że drgnęło :mrgreen: . Lubię ten wątek.
Mazep
.....no właśnie, Rafale, czegoś zamilkł? Półtora roku już minęło. Robota czeka i naród też :okok:
Mazep
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

...Jacku temat (jak wszystkie inne)będzie kontynuowany ,jest parę gatunków które na pewno dodam(bo jeszcze ich nie było :wink: ),ze względu na nowe mozliwości techniczne ,fotki będą lepsze,jednak będzie to zajmować trochę więcej czasu...ostatnio trochę pobuszowałem po rzeczkach Podhala(będzie o tym w innym wątku :wink: ),przygotowuję do focenia trochę ciekawych "wodnych" biegaczy i wodniaki s.str.też się znajdą...tylko ostatnio dusza odkleja mi się od ciała i muszę czymś przesmarować synapsy, żeby wytwarzały więcej kleju do rzeczywistości... 8) .
wil bi gód :wink:
Pozdrawiam
Rafał
http://www.youtube.com/watch?v=CSvFpBOe8eY
Załączniki
rzeka platambusów.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.04 KiB)
brakkonta

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: brakkonta »

Rafał Celadyn pisze:ostatnio dusza odkleja mi się od ciała i muszę czymś przesmarować synapsy, żeby wytwarzały więcej kleju do rzeczywistości...
..... :shock: ...... :wow: .... :szok: .....tiaaaaaa, słuchając tego, co jest podlinkowane....oj, kleju trza będzie pewnikiem z wiaderko :okok: Rafale, [linkowanie_z-zewnetrznych_serwerow_zabronione] sobie Szopena.....od razu się skleisz :okok: Niiiii, no ja tam jestem tolerancyyyyjny, jednak....no doooobra, dooooobra, no niech to se będzie muzyka :birra:
Tak i czekajem na dalsze wieści znad potoków i inszych wylęgarni komarów.
Pozdrowiska - Mazep
o, to jest muzyka miła memu uchu :hp:
http://www.youtube.com/watch?v=vKZyImclcWk
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

J.M. pisze: kleju trza będzie  pewnikiem z wiaderko
:mrgreen:...jako rzeczesz :ok:
J.M. pisze:o, to jest muzyka miła memu uchu  
http://www.youtube.com/watch?v=vKZyImclcWk
...też piękna :brawo: ,jako by żaby podczas rui ,gdy potok występuje z brzegów :wink: ...piękne :uscisk:
:hi:
Rafal
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: ricosz »

Podczepię się z kilkoma chrząszczami. Oczywiście mogłem się pomylić w oznaczeniu więc proszę o ewentualną korektę:
Załączniki
Rhantus suturalis
Rhantus suturalis
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.18 KiB)
Colymbetes sp.
Colymbetes sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.69 KiB)
Hydaticus continentalis
Hydaticus continentalis
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.81 KiB)
Acilius sulcatus (m)
Acilius sulcatus (m)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.52 KiB)
Acilius sulcatus (f)
Acilius sulcatus (f)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.21 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

...piękne "robaczki" i foty :ok: ,z oznaczeniami raczej wszystko ok.Z Colymbetesem ja nie uciągnę, bo u siebie łowię tylko C.fuscus i opatrzenie w rodzaju mam żadne,a te plamy na przedpleczu sugerują paykulii...widok z góry ,może by rozjasnił...Tylko Marek może pomóc :ok: .Opowiesz trochę o foceniu wodniaków...?Nigdy nie miałem czasu z nimi kombinować...jak wyglądało robienie tych fot i ile czasu ci to zajęło...?
:papa:
Rafał
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: ricosz »

Rafał Celadyn pisze:.Opowiesz trochę o foceniu wodniaków...?Nigdy nie miałem czasu z nimi kombinować...jak wyglądało robienie tych fot i ile czasu ci to zajęło...?
:papa:
Rafał
Z Colymbetesem nie było problemu bo znalazłem go na podwórku w trawie stąd na zielonym kartonie, a pozostałe... trochę się nakombinowałem i wymagało to czasu. Przede wszystkim musiały być w płytkiej wodzie z piaszczystym dnem, w innych przypadkach zdjęcia nie wychodziły. Lampa na maksa przez dyfuzor (normalnie na średniej mocy), bo woda mocno pochłania światło. Musiałem trochę poczekać aż się przyzwyczają i uspokoją no i "pstryków" więcej niż normalnie, bo często nie można trafić żeby nie było odbić od powierzchni wody. Jak widać z opisu - nic wielkiego, trochę kombinowania jedynie i cierpliwości.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

ricosz pisze: bo często nie można trafić żeby nie było odbić od powierzchni wody
ricosz pisze: trochę się nakombinowałem i wymagało to czasu.
...i do tego własnie potrzebny jest polar...mniej kombinowania,oszczędnosć czasu etc.
fociłeś w terenie czy masz jakies naczynie żeby nie zwiewały? kiedys ,jak starczy życia ;-) ,planuję akcję z wodniakami ,ale wymysliłem do tego maleńkie wąskie akwarium(żeby mieć nad ich ruchami choć minimum kontroli), moze kiedys się za to zabiorę...
:papa:
Rafał
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: ricosz »

Ech, no właśnie... nie mam naczynia (stąd mała liczba zdjęć "wodniaków"), a bardzo by się przydało jakieś wąskie, prostokątne, szklane naczynie. Ale to chyba trzeba samemu skonstruować. Szkła mam sporo ze skanerów :) Ale jak to trwale posklejać? Silikonem? A wodniaków mam sporo tam gdzie chadzam. Próbowałem też focić w kałuży, ale tam pochłanianie światła jest tak duże, że tylko zupełnie białe obiekty wychodzą dobrze. A w kałużach sporo drobnicy chrząszczowej i nie tylko pływa (jak sam wiesz), więc spore pole do popisu dla fotografa. No i właśnie na takie obiekty mały pojemniczek by się przydał. Polar z tego co wiem pochłania sporo światła więc mogłoby się okazać że lampa nie dałaby rady, a na wysokim ISO nie da się w kompaktach robić przyzwoitych zdjęć.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

ricosz pisze: Polar z tego co wiem pochłania sporo światła więc mogłoby się okazać że lampa nie dałaby rady, a na wysokim ISO nie da się w kompaktach robić przyzwoitych zdjęć.
...zgadza się ,jednak w przypadku gdy i tak obiekt musi być "stabilny" eliminuje ci to problem odbłysków ,więc wydłużenie ekspozycji i tak za wiele nie zmieni przy takiej przesłonie ... ja polara mam dzień z nocą, ale już widzę jego możliwosci zastosowania w terenie-tylko muszę się jeszcze nauczyć robić fotki lumiksem ,bo po przesiadce z soniacza mam z tym niejaki problem... ;-)
:papa:
Rafał
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: ricosz »

To nie jest do końca tak jak piszesz. Dlaczego? Ponieważ fotografuję z lampą, a lampa, wiadomo, długo nie świeci, to wydłużanie czasu nie ma znaczenia, bo nawet jak będzie to 1/30 s to lampa błyska krótko i zdjęcie będzie tak samo naświetlone jak na 1/320, przy czym na długich czasach niemal zawsze wystąpi poruszenie, gdy fotografujemy z ręki (nie używam statywu), a obiekt prawie zawsze w jakimś stopniu się porusza chociażby z ruchem wody powodowanym wiatrem. Istotne więc jest, aby czas był jednak bardzo krótki. To prawie to samo jak przy fotografowaniu owadów poza wodą tyle że w bardzo kiepskich warunkach oświetleniowych. Fotografowanie ze światłem zastanym owadów wodnych w terenie, a nawet w małym akwarium to dla kompaktów "mission impossible". Chyba że zastosujemy baaaardzo silne, dobrze rozproszone światło. Niestety wszystkie te opcje sprawdziłem. Chętnie jednak zobaczę zdjęcia "wodniaków", które wykonasz swoim "lumisiem" z "polarem" w terenie, bo może jest to mimo wszystko możliwe, jako że tej opcji nie próbowałem.
Trochę dużo "paplania" w tym temacie się zrobiło, ale mam nadzieję, że to będzie przydatne fotografom-amatorom :)

EDIT: czasy na których focę to zazwyczaj 1/250, 1/320
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 marca 2014, 16:56 przez ricosz, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Marek Przewoźny »

Rafał Celadyn pisze:...piękne "robaczki" i foty  :ok: ,z oznaczeniami raczej wszystko ok.Z Colymbetesem ja nie uciągnę, bo u siebie łowię tylko C.fuscus i opatrzenie w rodzaju mam żadne,a te plamy na przedpleczu sugerują paykulii...widok z góry ,może by rozjasnił...Tylko Marek może pomóc  :ok: .Opowiesz trochę o foceniu wodniaków...?Nigdy nie miałem czasu z nimi kombinować...jak wyglądało robienie tych fot i ile czasu ci to zajęło...?
:papa:
Rafał

Racja strasznie ciemny jak na C. fuscus. C. paykuli jest łatwy do odóznienia po spodzie ciała, ma całkowicie czarne epipleury pokrywy, pozostałe dwa polskie - jasne epipleury.
Sprawdziłbym jeszcze z kluczem Hydaticusa widzę że jesteś ze wschodniej Polski, więc jest szansa u Ciebie na H. aruspex, a to akurat samica, samica H. continentalis od H. aruspex rożni się rozległością siatki dość mocnych wyżłobień w okolicach barku pokryw. Mozna sprawdzić u Galewskiego tą cechę.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

...posiedziałem ostatnio nad pływakami,więc celem uzupełnienia tematu trzy gatunki...nad Laccophilusem spedziłem sporo czasu ...przechodzenie przez nasz klucz ,to czasem droga przez mękę...było -minęło :mrgreen: .Fotki dosyć duże więc przy zmaganiach z kluczami mozna się trochę podeprzec...
:arrow: https://www.flickr.com/photos/109379666 ... 5/sizes/o/
:arrow: https://www.flickr.com/photos/109379666 ... 3/sizes/h/
:arrow: https://www.flickr.com/photos/109379666 ... 3/sizes/o/
...i muzyczka :tancze: https://www.youtube.com/watch?v=2s4slliAtQU :tancze:
no...i to są "pływaki" :hahaha:
:papa:
Rafał
Załączniki
Beach Boys ; P.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.41 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

...dodaję blizniaka Laccophilusa z poprzedniego postu.W skrócie :w terenie wygląda to w ten sposób, że L.hylinus jest żółto-pomarańczowy,a L.minutus żółto- zielony :tiaa: .Na moje nieszczęscie miałem do wczoraj jeden gatunek i niewąsko się przy nim namordowałem z oznaczeniem(przyklejanki,odklejanki etc.)...a wczoraj na spacerze z psem , jak zwykle zaglądnąłem do mojej ulubionej kałuzy :mrgreen: ,no i bingo :ok: .
W necie jakos wiekszosc fotek tych gatunków ma zachwiany balans bieli i obydwa wyglądają prawie identycznie...znalazłem tylko kilka fotek z natury (w większoci nieoznaczonych :idea: ) gdzie ta róznica w ubarwieniu jest dobrze widoczna...no,a tak poza tym , to róznia się brakiem lub lub obecnoscia rys strydulacyjnych na płytkach zabiodrza... :o :P
:papa:
Rafał
:arrow: https://www.flickr.com/photos/109379666 ... 3/sizes/o/
Załączniki
h.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.79 KiB)
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: ricosz »

Czy można na podstawie zdjęcia stwierdzić, że to larwa Dytiscus marginalis?
Załączniki
larwa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.94 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Brachytron »

Aby popchnąć do przodu wasze plany :foto:
ricosz pisze:Ech, no właśnie... nie mam naczynia (stąd mała liczba zdjęć "wodniaków"), a bardzo by się przydało jakieś wąskie, prostokątne, szklane naczynie. Ale to chyba trzeba samemu skonstruować. Szkła mam sporo ze skanerów...
Można zrobić samodzielnie ale klej to będzie przynajmniej połowa kosztów. Każdy porządny sklep akwarystyczny przyjmuje zamówienia wg dowolnie podanych wymiarów (szklarze różnie działają więc warto podać czy wymiar jest wew- czy zewnętrzny). Średni przelicznik to ok 1zł/za litr. Przy małym akwarium jest, jak to zwykle z małymi rzeczami, więcej grzebania więc koszt akwarium 5 litrowego powinien oscylować koło dychy. Warto też przejrzeć zasoby takich sklepów bo producenci z odpadowego szkła robią do hurtowni takie zestawy kotników że mniejsze akwarium wchodzi w większe i te najmniejsze mogą mieć optymalne wymiary i cenę (bo nie trzeba zamawiać).
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: ricosz »

Na to nie wpadłem, a sklep zoologiczny mam "pod nosem".
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: ricosz »

Hydroporus palustris? Rów melioracyjny pod lasem, 7 maja
Załączniki
hydroporus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.26 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae,Gyrinidae...weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

...raczej tak.
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Dytiscidae, Gyrinidae... weryfikacja...

Post autor: Jarosław Bury »

Na zdjęciu chrz5.jpg - kilka postów (dokładnie z 15 marca 2014) temu - to przypadkiem nie samica A. canaliculatus :mysl:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dytiscidae, Gyrinidae... weryfikacja...

Post autor: Rafał Celadyn »

Jarosław Bury pisze:kilka postów (dokładnie z 15 marca 2014) temu - to przypadkiem nie samica A. canaliculatus
Hej!Byyyystrzak ,pewnie, że tak :ok:
Wystarczy popatrzyć na żółtą obwódkę przy oczach ;-) .
:papa:
Rafał
Załączniki
A.canaliculatus vs. A.sulcatus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.62 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Dytiscidae, Gyrinidae... weryfikacja...

Post autor: Jarosław Bury »

Tak sobie myślałem, że to to :okok:

Jakoś rzuciło się w oczy i drażniło, bo to bardzo fajny wątek jest!
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Dytiscidae, Gyrinidae... weryfikacja...

Post autor: trepik30 »

łęgi Słubickie 10 lipca 2021
Zapewne są tu Aciliusy,Rhantusy ,Gyrridae?
Jest tez chyba Topien.Te małe czarne chrzaszcze pływające były masowo atakowane i wielu wypadkach zjadane przez te większe.O dziwo wielkie larwy Dytyscidae wypływające po powietrze nie były ruszane choć te mają jeszcze niezesklerytyzowany pancerz.
Sa tu tez chyba pływające pluskwiaki.
Te małe czarne chrzaszcze czasami same podpływały i zaczepiały te wieksze.
Załączniki
w.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (154.31 KiB)
w1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.62 KiB)
w9a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.51 KiB)
w9a1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.88 KiB)
w10a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.9 KiB)
w2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.88 KiB)
w3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (183.07 KiB)
w4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.61 KiB)
w5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (179.33 KiB)
w6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (177.7 KiB)
w7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.52 KiB)
w8.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.31 KiB)
w11.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.09 KiB)
w12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (77.95 KiB)
w13.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.17 KiB)
trepik30
Posty: 4041
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Dytiscidae, Gyrinidae... weryfikacja...

Post autor: trepik30 »

Może niektóre gatunki uda sie oznaczyc?
Załączniki
w14.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.58 KiB)
w15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (153.69 KiB)
w16.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.55 KiB)
w17.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.96 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ADEPHAGA”