Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
przemochle
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2014, 21:35

Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: przemochle »

Na bio-forum od dłuższego czasu zastanawiamy się nad przyczyną deformacji blaszek u Panaeolus sp.
https://www.bio-forum.pl/messages/33/1000472.html
Czy da się określić gatunek domniemanego "sprawcy"?
Załączniki
ins5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (23.74 KiB)
ins2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.45 KiB)
ins3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (43.79 KiB)
ins4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (33.32 KiB)
Owocnik kołpaczka - zdeformowany hymenofor.
Owocnik kołpaczka - zdeformowany hymenofor.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (52.66 KiB)
przemochle
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2014, 21:35

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: przemochle »

Mochle, powiat bydgoski, daty obserwacji jw.
Andrzej J. Woźnica

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Sprawa nie jest prosta. Wręcz czasem b. skomplikowana niż Nam się wydaje. Szacunkowo w Polsce może być ok. 30 000 gatunków owadów. Ktoś to zajmuje się jednym zwierzakiem, np. użytkowym może wiele na jego temat powiedzieć i czasem ludziom wydaje się że, my entomolodzy, możemy dużo powiedzieć na temat 1-go "przypadku z wielu" albo wszystko oznaczyć... Wystarczy zaś specjalistę od tego 1-go zwierzaka domowego zapytać o biologię jego spokrewnionych z nim dzikich ssaków żyjących w Polsce (tylko ok. 120 gatunków) albo o ich przodków i już sprawa prosta nie jest...
Ten większy okaz to na pewno przedstawiciel kusakowatych (większość literatury zagraniczna).
Zasadniczo kusaki są drapieżne i szkody spowodowane są innym czynnikiem. Ten mniejszy obrazek jest b. kiepski. Może takie szkody powodują skoczogonki?

Zabrałem głos (nie jestem specjalistą ani od grzybówani od kusaków), bo przeczytałem wypowiedzi z linka, który został załączony i wychwyciłem takie zdanie o naszym Forum:

"Zapytałem i tam, ale to przecież nieznany nauce gatunek. ;-)"... Z tym, że na zdjęciach są już dwa a jeszcze wspomina się o młodocianych stadiach...???

pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
angellus
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 14:44
UTM: CA66

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: angellus »

kusak Oxytelus sculptus ;
- niewinny :smiech: , może nicienie...
A co widać pod mikro?mutacje?
Andrzej J. Woźnica

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

:okok: ... super!
zapomniałem dodać, że wyszło jednak kilka kluczy do oznaczania różnych podrodzin kusakowatych a lista polskich kluczy dostępna jest pod tym linkiem:
http://pte.au.poznan.pl/pdf/PTE_Klucze_ ... _serii.pdf.
przemochle
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2014, 21:35

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: przemochle »

Bardzo dziękuję za określenie gatunku - jestem pod wielkim wrażeniem. Wyczytałem, że środowisko życia tych owadów +- pokrywa się z wymaganiami siedliskowymi grzybów z rodzaju Panaeolus. Byłbym bardzo wdzięczny za informacje, czy opisał ktoś biologię Oxytelus sculptus. Oczywiście w obecnej sytuacji niczego nie jestem pewien, natomiast z pewnością mogę stwierdzić, że nienaturalnie przerośnięte blaszki tworząc swego rodzaju "kieszenie" są świetną kryjówką dla tych owadów. Czy ich ewentualna "drapieżność" całkowicie wyklucza jakąś korelację (niekoniecznie troficzną) z tymi grzybami?
Andrzeju, moja wypowiedź na bio-forum miała charakter żartobliwy - co zaznaczyłem "przymróżeniem oka".
Podziwiam i bardzo szanuję wiedzę społeczności PFEnt. Owad na zdjęciu z ubiegłego roku rzeczywiście należy do innego gatunku i mógł zostać przypadkowo sfotografowany (starałem się szybko zrobić zdjęcie, bo wysypało mi się pudełko z okazami). Dodam tylko, że długość zarówno O. sculptus, jak i tego drugiego to około 3-4 mm.
Andrzej J. Woźnica

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Ok! nie a problemu ;) ... Może coś w kluczu Szujeckiego (2008) będzie o jego biologii? (niestety nie dysponuję kluczem).
Na temat leśnych kusaków znajdziesz informację tu: https://www.lasy.gov.pl/pl/publikacje/p ... polski.pdf
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Witam,

Na pierwszym zdjęciu jest skoczogonek z grupy Entomobiomorpha, czyli obecnie nie owad. Wiele gatunków jest powiązanych z grzybami:

https://www.google.pl/search?hl=pl&as_q ... as_rights=

Pozdrawiam
Andrzej J. Woźnica

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze:Na pierwszym zdjęciu jest skoczogonek z grupy Entomobiomorpha, czyli obecnie nie owad. Wiele gatunków jest powiązanych z grzybami:

https://www.google.pl/search?hl=pl&as_q ... as_rights=
Andrzej J. Woźnica pisze:Zasadniczo kusaki są drapieżne i szkody spowodowane są innym czynnikiem. Ten mniejszy obrazek jest b. kiepski. Może takie szkody powodują skoczogonki?
:okok: :okok: :okok:
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Ano tak, Andrzej mnie ubiegł. Następnym razem trzeba czytać uważniej posty wyżej.

Jeszcze polecę prywatą. Inna grupa skoczogonków, ale temat podobny.

http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwm ... -PB_93.pdf

Pozdrawiam
przemochle
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2014, 21:35

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: przemochle »

Dziękuję za interesujący wkład w dyskusję.
Dla "normalnego człowieka" (w sensie obojętności wobec owadów :-)) odróżnienie takiego Oxytelus sculptus od dajmy na to Dalotia coriaria - jest niemożliwe. ;-) Czapki więc z głów. :-) Wniosek - rzeczywiście kusaki to trudny temat.
Poczytałem trochę o wspomnianych tu skoczogonkach - spotykam je bardzo często, a nigdy nie zdawałem sobie sprawy co to za gagatki. Bardzo ciekawe. Nie śmiem jednak dyskutować, bo zdjęcie fatalne i właściwie nic na mim nie widać - tym niemniej przedstawiona na nim "forma życia" mierzyła około 4 mm długości, posiadała metalicznie zielony pancerz i wyglądała na miniaturowego chrząszcza - ale co ja tam mogę wiedzieć. ;-)
Owocnik panaeolus z 15.06.2018 r. był zamieszkany także przez 2 białoprzezroczyste larwy (może pokarm kusaka?) i 1 niezwykle dynamicznie poruszającą się, czerwonawą larwę przypominającą Aphidoletes sp.

Ustalenie przyczyn deformacji blaszek, jak zauważyłem jest trudnym zadaniem - choć ciągle myślę, że to sprawa jakichś owadów?
Załączniki
ent1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (40.08 KiB)
przemochle
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2014, 21:35

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: przemochle »

I jeszcze ta czerwonawa larwa:
Załączniki
ent2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (28.52 KiB)
Andrzej J. Woźnica

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Najlepiej podhodować ... Po dorosłych okazach, to jeszcze coś tam zapewne bym oznaczył.
Larwy w muchówkach słabo są poznane (no chyba, że plujki i im podobne :D ).
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Tak na szybko znalazłem, że larwy Megaselia lutescens powodują wyrośla na Panaeolus i Paneolina. To jest ogromny rodzaj i lepiej mieć wyhodowane muchy.
http://www.bioinfo.org.uk/html/Megaselia_lutescens.htm
Łukasz
przemochle
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2014, 21:35

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: przemochle »

Łukaszu dzięki wielkie. :brawo: Ja też szukałem, niestety kontrefektywnie. :wlosy:
Nie wiem jeszcze czy B. Spooner - opisuje tę samą sytuację, o którą mi chodzi, ale jest już jakiś ślad. 8)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”