Euplectus sp.

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Euplectus sp.

Post autor: vogel »

Stałem się szczęśliwym posiadaczem przyzwoitego binokularu i mógłbym zmierzyć się z takim maleństwem.
Może ktoś posiada klucz do tej podrodziny i gotów byłby się podzielić? Chętnie skorzystam.
Chrząszczyk złapany pod korą leżącego buka; 28-03-2012 r.; CF42; Kowale k/Gdańska; dł. ok. 1,7 mm.
Załączniki
DSCF1018a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.98 KiB)
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: Euplectus sp.

Post autor: Andrzej Melke † »

Niestety, z tego zdjęcia - i przypuszczalnie z żadnego - tego okazu oznaczyć się nie da...
Możliwych jest tutaj z 5 gatunków.

Pselaphinae można oznaczać kluczem "FHL" z 1974 roku - tom 5.
Jednak w tej grupie, bez preparowania aparatów kopulacyjnych wiele się nie zdziała.

Gratuluję (i zazdroszczę) nowego sprzętu !
Ja pozwoliłem sobie na zakup oświetlacza pierścieniowego do starego binokularu MBS. Też jestem z tego zadowolony.

Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Euplectus sp.

Post autor: vogel »

FHL - tomu 5 niestety nie mam. Może Andrzeju masz pdf tomu lub części dot. Pselaphinae. Byłbym wdzięczny.

Jeszcze nigdy nie próbowałem preparować kopulatorów tak małych istot. Mam wrażenie, że moje igły z tym sobie nie będą radziły. Jakich narzędzi używacie w takich przypadkach, aby po całej zabawie z owada nie została jedynie głowa i kopulator.

Oświetlacz pierścieniowy też mam i jego rola jest nie do przecenienia. Zupełnie inna jakość obserwacji.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”