kusak do rozpoznania

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Znalazłem kolegę kilka dni temu na firance w domu ,jeśli można coś powiedzieć o przynależności gatunkowej to proszę :cool: .Ma ok 3 mm ,pozdrawiam Rafał.
Załączniki
kusak.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96 KiB)
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Komosinski K »

Aleochara sp.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki :smile: Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Skoro tak dobrze idzie to jeszcze jeden .Fotki trochę lepsze od poprzedniej ,więc może będzie łatwiej :cool: .Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.32 KiB)
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.34 KiB)
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Komosinski K »

Omalium sp. Na 95% O. rivulare. Tak bez klucza pod ręką to tylko ten gatunek mi pasuje.

A co do Aleochary z poprzedniego zdjęcia, to najbardziej rawdopodobna jest Aleochara sparsa. Ale w tym przypadku to już jest tylko wróżenie z fusów, bo nie widać praktycznie żadnych cech diagnostycznych.
Pozdrawiam,
Karol
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki :smile:,ostatnio na elewacji pojawia się trochę kusaków ,więc w miarę możliwości będę je focił skoro można coś wywnioskować z fotek,a na spreparowanie po jednym okazie zawsze znajdzie się czas, więc jeśli problem będzie "palący",zawsze można będzie zweryfikować :wink:
Komosinski K pisze:A co do Aleochary z poprzedniego zdjęcia
...
Postaram się ją przepreparować i zrobić lepszą fotkę,jakieś klucze PTE do kusaków mam w PDF-ach,będzie czas to sie pobawię :razz:
Pozdrawiam, Rafał.
Ps.Przy okazji mógłby ktoś podać mi chociaż rodzinę chrząszcza z tego tematu :arrow: viewtopic.php?t=12634 ,przepatrzyłem całą ikonografię i w ogóle nie mam pomysłu....
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Komosinski K »

Jak już parę razy wspomniałem na forum oznaczanie kusaków ze zdjęć to jak czytanie książki po ciemku.
Trzeba typa mieć pod binokularem i najcześciej trzeba go "wypruć" i wyciągnąć kopulator.

W przypadku Aleochary sp. brak polskich kluczy. Trzeba sięgnąć do kluczy niemieckich FHL (Freude, Harde, Lohse) łącznie z suplementami. Tu niezbędne jest wyciągnięcie kopulatora (zarówno fiutek, jak i spermateka samicy mogą dużo pomóc).
Jeżeli masz okaz popatrz na głaszczki szczękowe - jeśli przedostatni (pozornie ostatni) człon jest zgrubiały przy podstawie (czyli nie zwęża się równomiernie, tylko jest jakby przy podstawie "nabrzmiały") to w grę wchodzą 3 gatunki: A. sparsa, A. stichai i A. kamila (=A. diversa). I tu już bez fiutka nic się nie wymyśli.

Na szczęście ostatnio ukazał się nowy klucz Szujeckiego (2008), który obejmuje m. in. podrodzinę Omaliinae. Z tym kluczem możesz pobawić się w oznaczenie Omalium ze zdjęć z tego wątku oraz z tym okazem z nowego wątku. Jest to na pewno Omaliinae, wg mnie jest to Anthobium atrocephalum. Ale w przypadku Anthobium to nawet z kusakiem w ręku mogą byc problemy (wredny to rodzaj i nie lubię dziadów oznaczać) :evil: .
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Komosinski K pisze:oznaczanie kusaków ze zdjęć to jak czytanie książki po ciemku.
Trzeba typa mieć pod binokularem i najcześciej trzeba go "wypruć" i wyciągnąć kopulator.
Ja całkowicie zdaję sobie z tego sprawę :wink: ,chodzi mi tylko i wyłącznie o to , żę kusaki i inne maleńki chrząszczyki są poza zainteresowaniem większości chrząszczarzy nie mówiąc o motylarzach :wink: ,więc każda fotka nawet oznaczona do rodzaju wydaje się być ciekawa ,bo na co dzień mało kto je zauważa ,a tyle się teraz mówi o szerzeniu wiedzy ...i w ogóle :cool: :lol: :wink: .Pozdrowki Rafał.
Komosinski K pisze:Jest to na pewno Omaliinae, wg mnie jest to Anthobium atrocephalum. Ale w przypadku Anthobium to nawet z kusakiem w ręku mogą byc problemy (wredny to rodzaj i nie lubię dziadów oznaczać)
Dzięki ,nawet by mi do głowy nie przyszło ,że to kusak ...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Wiosna nie chce nadejść ,motyli nie ma ,więc wypłoszyłem trochę "robactwa" ze ściółki :razz: ,prośba jak zwykle (chociaż do rodzaju :wink: ),ja pewność mam co do rodziny :cool: ,Pozdrawiam Rafał.
Ps.Jedynka naprawdę słusznych rozmiarów ,piątkę ciężko znaleźć na kartoniku("niepreparowalna" :mrgreen: ).
Załączniki
5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.17 KiB)
4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.78 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.82 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.42 KiB)
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.94 KiB)
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Komosinski K »

1. Philonthus spinipes
2. Xantholinus sp.
3. Philonthus sp. lub Bisnius sp.
4. Wybacz, ale z tego zdjęcia nic nie wydumam :grin:
5. Amischa sp.
pozdrawiam,
Karol
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki :smile:
Komosinski K pisze:z tego zdjęcia nic nie wydumam :grin:
...hmm ,czyli kusak :wink: ,a Philonthus spinipes wydaje się ciekawym gatunkiem :arrow:
http://www.iop.krakow.pl/gatunkiobce/de ... d=68&je=pl
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze jeden z dzisiaj ,tym razem znaleziony w spróchniałym pniaku osiki,było tam też gniazdo mrówek (małe, czerwone ...),ale nie wiem czy to ma jakiś związek z tym kolegą.Jest duży-około 2 cm i kolorowy :smile: .Jeśli trzeba będzie zrobić dodatkowe fotki ,nie ma problemu.Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
kusak1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.48 KiB)
kusak-portrecik.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.43 KiB)
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CARABUS12 »

Staphylinus caesareus Cederhjelm, 1798
choć nie jestem pewien swego typu
Pzdr.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

A nie Platydracus jakiś?
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CARABUS12 »

Aneta pisze:A nie Platydracus jakiś?
Może być
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/platydracus.htm
i wtedy Platydracus stercorarius (Olivier, 1795)
choć niech spece zadecydują

Pzdr.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Dinothenarus (Parabemus) fossor (Scopoli). Psiakrew, a ja gada w zbiorze nie mam...

Paweł
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ładna stwora :shock: Rafał, złap kilka :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kalisiak pisze:Rafał, złap kilka :mrgreen:
Panowie ja chętnie Wam złapie kilka egzemplarzy, tylko podajcie metodę ! Co robić: przesiać ściółkę w pobliżu pniaka,pułapka barbera ,światło, czy jeszcze coś innego???Niestety o chrząszczach mam dosyć blade pojęcie i ciężko mi coś samemu wymyślić :wink: ,a ja lubię takie "dziwne misje" :smile: ,pozdrawiam i dzięki za oznaczenie,Rafał.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

KFP pisze:Gatunek rozsiedlony w całej Europie, na zachód sięgający do Francji, a na południe do północnych części Hiszpanii, Włoch i Bałkanów. Z Polski znany głównie z południowej części kraju. Występnie na suchych miejscach w lasach, głównie iglastych, oraz na wrzosowiskach. Łowiony w ściółce, pod kamieniami, płatami mchów i zmurszałą korą.
Był jeden, są w okolicy inne :razz: Duży, więc albo pogrzebać w okolicy, albo wkopać jakieś barbery?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Jacku,a co zwierz spożywa-bardziej żywe organizmy, czy woli zapach trupków :cool: ?Gdyby żerował na padlinie, można by podłożyć jakąś rybkę wiosną, wtedy sam by przyszedł nie przysparzając prolemów .Pozdrowki Rafał.
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Komosinski K »

Fajny stwór. Też bym sie pisał na 1 okaz. U mnie w krainie jezior ten łobuz prawdopodobnie nie występuje.
A co do metod to trudno cokolwiek konkretnego zaproponować. O biologii i diecie tego gatunku nic ciekawego nie znalazłem.
Trzeba popróbować z przynętami: padlina, odchody, gnijący ser to są rzeczy, które większość kusaków przyciągają. Jednak niespecjalnie duże kusaki z rodzajów Staphylinus, Platydracus czy Dinothenarus właśnie. Może same Barbery, albo z dodatkiem słodkiego soku, piwa, owoców (coś na kształt mieszanek stosowanych do nęcenia motyli w tropikach).
Myślę, że to ostatnie będzie najskuteczniejsze, gdyż pomimo, że D. fossor jest na pewno typowym drapieżnikiem, to jak sporo innych jest też łasuchem.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Sam nie mam nic więcej do dodania, ta grupa poluje na bezkręgowce, więc stosowanie jakichś zanęt może być nieskuteczne. Pozostaje próbować, np. z tym, co napisał Karol. I rozejrzeć się w najbliższej okolicy :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Panowie ,będę próbował ,w sumie trzy okazy to powinno się "normalnie wyczesać" :mrgreen: :wink: .Zacznę w przyszłym tygodniu ,póki zima trzyma...Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

No to masz trzech kilkiców :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Czekamy przynajmniej na emocjonujące relacje :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Może cztery złapiesz, też byłbym chętny.
Szczerze mówiąc pierwszy raz widzę gada w naturze.
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Andrzej Melke † »

Ale tutaj ładne robactwo pokazujecie !
D. fossor do kusaków pospolitych nie należy. Znana granica występowania przebiega "ukośnie" przez woj. podkarpackie, świętokrzyskie, łódzkie, i południem Wielkopolski do Odry.
W okolicach Kalisza (zapraszam serdecznie), żyje w borach i przy odrobinie szczęścia, pod kawałkiem leżącej kłody można go spotkać.

Wiosna zbliża się baaaardzo pomału, ale za kilkanaście dni będzie można spróbować jeszcze jednej metody poławiania kusaków. Mam tu na myśli pniaki z których wycieka sok. Z jakich drzew - to wiadomo - z niektórych wycieka więcej, z innych mniej, ale nas będą interesować te z których "mocno leci". Przeszukuje się ściółkę pod pniem, szczególnie tą stronę która jest nasłoneczniona. Najlepiej jest jednak, gdy na pniaku położy się "pułapkę" z kawałka kory, lub tego co jest pod ręką. To naturalne schronienie wykorzystają zapewne i kusaki i inne "chrząszczarskie dobro". Jakie ? Tutaj można popuścić wodze fantazji i pomarzyć za free...
Dodam, że na cieplejszych miejscach, na wyrębach i skrajach można czasami wypatrzyć pod takim pniakiem Emus hirtus. Wskazówką do jego obecności będą leżące tu i tam pokrywy żuków gnojowych. Chrząszczyk ma je w swoim menu...

Powyżej został wspomniany Staphylinus caesareus, zresztą notorycznie mylony z większymi kusakami. Ciekawi mnie jednak, czy któryś z Kolegów ma jakiekolwiek nowsze informacje na jego temat ? Własne obserwacje, może nawet prywatne zdjęcia ?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Wiosna trzyma :mrgreen: ,więc jeszcze kilka do identyfikacji :wink: ,wszystko wyciągnięte spod kory ,mam jeszcze kilka z "tulgrena" ale muszę znależć chwilkę na zrobienie fotek. Numer 4 to pewnie jakaś Amischa sp. :cool:,jest jednak o jedną trzecią większa od tej z postów powyżej,reszta jest zagadką ,chociaż podejrzewam jakiegoś Xantholini wśród chłopaków ,pozdrawiam Rafał.
Ps.Co do polowania na D.fossor, to znalazłem coś co może się spodobać tym kolegom,mianowicie znalazłem w lesie martwego tchórza ,który w tej chwili znalazł pracę jako przynęta :cool: ,jak tylko się ociepli sprawdzę "co w tchórzu piszczy" .
Jednocześnie informuję ,że nie miałem nic wspólnego ze śmiercią tego nieszczęśnika :wink: .
Załączniki
Staphilinae (A).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.11 KiB)
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Andrzej Melke † »

No cóż, zgadujemy ?

Akurat te zdjęcia nie pozwalają na rozpoznanie szczegółów punktowania przedplecza ich mikrorzeźby itp. Szkoda.
Z dużym prawdopodobieństwem mogę jedynie przypuszczać:

1) ?
2.) Gabrius splendidulus
3.) Quedius brevicornis
4.) Phloeopora testacea

Ten ostatni należy do rodzaju w którym panuje niesamowity bałagan taksonomiczny. Niemniej chyba jest to ten gatunek....
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Andrzej, nie przyzwyczajaj ludzi do dziadostwa. ;-)

A ty Rafał, zlituj się, chłopie... Naprawdę chcesz mieć zbiór kusaków z etykietami "oznaczono na podstawie beznadziejnej fotki"? Przyjdzie wiosna, znajdziesz sobie końskie gówno, wyciągniesz z niego tysiąc kusoli i będziesz je wszystkie fotografował, obrabiał i wklejał na forum? Przecież w wielu rodzajach nawet nie będziesz w stanie stwierdzić czy masz sto sztuk jednego gatunku czy jest w tym piętnaście różnych... Nie tędy droga, ani nie będziesz miał wiarygodnych oznaczeń, ani niczego się tym sposobem nie nauczysz, a tylko napracujesz się przy tych wymęczonych zdjęciach nieziemsko, po co to wszystko... A już te Oxypodini, ech...

Paweł
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Komosinski K »

Chylę czoła przed mistrzem. Ale Gabrius jest jakiś podejrzany. Fakt, że pod korą to z Gabriusów można się spodziewać na 99% G. splendidulus. Ale mamy zimę, może jakiś dziwny inny Gabrius tam zimował? Trochę nie pasuje mi kolor czułków. Szczególnie ten ostatni rozjaśniony człon. Niestety nie mam klucza pod ręką ale widzę też wyraźnie zwężone przedplecze (czyżby G. osseticus=G vernalis). Może bluźnię :razz: .
A poza tym apel dla forumowiczów. Jeśli macie okazy kusaków, spróbujcie wypreparować im od razu, przed naklejeniem kopulatory (w przypadku Staphylininae liczą się tylko aparaty kopulacyjne samców, ale w przypadku Aleocharinae zarówno fiutki jak i spermateki. Jeżeli dołączycie zdjęcie albo rysunek kopulatora to znacznie zwiększy to szansę na oznaczenie gatunku. Kusaki tak mają, że czasami bez fiuta ani rusz.
Ale i tak, jak pisze Paweł oznaczanie kusaków ze zdjęć (przynajmniej ok. 90%) to jest dziadostwo.
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Andrzej Melke † »

Tak Karol. Twoje uwagi są całkiem prawidłowe ! Przede wszystkim G. splendidulus nie osiąga takich rozmiarów, a zimą każde zwierzę ma prawo do schronienia w cieple podkorowego środowiska. Kształt głowy też potwierdza Twoją tezę.

Popieram także to co napisał Paweł !!!
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Pawel Jaloszynski pisze:po co to wszystko
Andrzej Melke pisze:Popieram także to co napisał Paweł !!!
Na chrząszcze (nie tylko kusaki) mam teraz czas ze względów pogodowych :wink: ,jak zrobi się "normalnie" mam tyle zabawy z motylami, że ten temat traktuję sobie pobocznie jako uzupełnienie moich zainteresowań.Jak już wyjaśniałem we wcześniejszym poście ja nawet nie liczę na oznaczenie do gatunku :wink: ,mam czas pobawić się z programem do obróbki zdjęć -to się bawię ,a przy okazji wszyscy mogą sobie pooglądać fotki tej mało poznanej przez większość grupy chrząszczy,i tyle :wink: .Gdy zbierze się na tyle duża liczba gatunków ,że będzie sens to opracować ,to ktoś kto będzie tym zainteresowany dostanie cały materiał , coś skrobnie i wszyscy będą zadowoleni :smile: .
Ja i tak jestem pełen podziwu dla wszystkich próbujących oznaczać te zwierzaki na podstawie fotek , a ze swej strony uważam, że przy dywagacjach "to to-to nie to"człowiek może się więcej nauczyć niż gdyby to były 100 procentowe oznaczenia :wink:
To tyle w kwestii "jest sens-nie ma sensu",pozdrawiam Rafał.
Ps.Dzięki za oznaczenia :wink:
Ps.
Andrzej Melke pisze:nie pozwalają na rozpoznanie szczegółów punktowania przedplecza ich mikrorzeźby itp. Szkoda.
Fotki są ponumerowane ,jeśli ma to być edukacyjna zabawa ,mogę zrobić dodatkowe fotki ,tylko pod warunkiem ,że będzie jasne co mam sfotografować u danego okazu.Mam konwerter, który pozwala robic dosyć duze zbliżenia, więc ....można się pobawić .
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Dinothenarus i przyjaciele

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kalisiak pisze:Czekamy przynajmniej na emocjonujące relacje :mrgreen:
...Tak więc spieszę poinformować,że dwie osoby już wkrótce otrzymają swoje okazy ,pozostałych mogę pocieszyć -bądźcie dobrej myśli :wink: .Z moich krótkotrwałych obserwacji tego gatunku wynika, że jest on tutaj niezbyt rzadki(no chyba ,że mam takie szczęście ).Otóż w ciągu niecałego tygodnia udało mi się spotkać pięć okazów,z których trzy odłowiłem.
Dwa okazy wpadły do pułapki barbera z przynętą (uwaga!)-winem "Komandos",którego resztki, jak sądzę ,pozostawili w lesie drwale ,a ja niewiele się namyślając wykorzystałem ten fakt :mrgreen: .Jeden okaz (i ten zwiał)znalazłem pod moim współpracownikiem tchórzem :cool: .Pozostałe dwa łaziły po lesie .Ten ze zdjęc w temacie "Majówka"umknął przy fotografowaniu :sad: .Co ciekawe to miejsce jest oddalone od pierwszego znaleziska jakieś 2km-y(Puszcza Dulowska).
No i to w sumie tyle,poniżej parę okazów które udało mi się odłowić przy odwiedzinach tchórza,oraz Staphylinus erythropterus, którego spotykam wszędzie.Nie wiem czy to częste u kusaków, ale kilka osobników tego gatunku spotkałem popołudniu latające nad nagrzana leśną drogą-polowały...???
PS.Oznaczałem wszystko samodzielnie ,ze zdjęć :cool: ,więc w razie błędów proszę o wyrozumiałość .. .
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.37 KiB)
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.6 KiB)
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Andrzej Melke † »

Oznaczenia są jak najbardziej poprawne.
Gratuluję tych kilku fossorów.
Koledzy zapewne już się cieszą !

Wieczorne loty kusaków o tej porze roku są raczej związane z ich godami niż z polowaniem.

Andrzej
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jurek Szypuła »

Cześć Andrzejku :grin: Mam takie pytanie: czy są jakieś kusaki które preferują smardze???
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Andrzej Melke † »

Witam serdecznie !
No cóż, nie słyszałem, aby żyły w naszym pięknym kraju kusaki preferujące ten gatunek grzyba, bardzo szlachetnego zresztą...
Któremu by strach pozwolił ?
Wprawdzie jest taki jeden odważny, który uwielbia prawdziwki i kozaki, ale od 2004 roku jest chroniony.
Całe mnóstwo kusaków rozwija się w grzybach, a jeszcze więcej "sympatyzuje" z tym środowiskiem, jednak o gatunkach preferujących smardze nic mi nie wiadomo.
Jeśli masz własne obserwacje lub nawet złowione "na gorącym uczynku" robactwo, to chętnie zapoznam się z zawartością zatruwaczki z tego mikro-środowiska.
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jurek Szypuła »

Andrzej Melke pisze:Jeśli masz własne obserwacje lub nawet złowione "na gorącym uczynku" robactwo, to chętnie zapoznam się z zawartością zatruwaczki z tego mikro-środowiska.
Niestety nie byłem przygotowany na takie spotkanie :cry: Ale wybieram się w niedzielę na focenie smardzyków i ekshautor + fiolki na pewno zabiorę ze sobą :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Widzę ,że w dziale już nawet Paweł przestał pisać ,więc kilka zaległych pstryków dla rozruszania szarych komórek :wink: .
Kusaki są z przełomu kwietnia i maja ,dwa pierwsze z padliny,trójka spijała sok z brzozy,a czwórka spacerowała pod korą sosny.Gdyby komuś z czymś się skojarzyły to można napisać :lol: .
Pozdrawiam Rafał.
Ps.Trzy osoby już mają D.fossor,został jeszcze Andrzej i Krzysiek ,podeślijcie namiary na Pw :wink: .
Załączniki
a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.16 KiB)
b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.3 KiB)
skala wielkości.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.01 KiB)
petrel
Posty: 489
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: petrel »

Zupełnie nie moja działka, ale jak to napisał Rafał "dla rozruszania szarych komórek" moje strzały:
4 - Omaliinae, Acidota sp.
3 - Tachyporinae, Bolitobius sp.
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Andrzej Melke † »

To ja sobie też pozwolę sobie "postrzelać":
1. Othius punctulatus (Goeze)
2. Philonthus sp., być może Ph. corruscus (Grav.). Okazy bez "klamerki" na segmentach odwłoka - to norma u tego gatunku.
3. Bolitobius cingulatus Mannh.
4. Acidota cruentata Mannh.

Pozdrawiam,
Andrzej
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Andrzej Melke † »

errata:
wers 1: Ja także pozwolę sobie "postrzelać".
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

No to pozamiatane :P ,dzięki Panowie :wink:
Pozdrawiam Rafał
Co ciekawe na stronie Chrząszcze Polski brak ikonek dwóch gatunków,w razie draki mogę podesłać okazy do zweryfikowania i sfotografowania...
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: L. Borowiec »

Na stronie Chrząszcze Polski brakuje z tych czterech tylko Philonthus corruscus (o ile ten z fotki jest dobrze oznaczony bo to nie jest łatwe w tym rodzaju). Jakbym dostał go do ręki i zweryfikował oznaczenie, to wtedy fotka w Ikonografii się pojawi.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Proszę podesłać adres na pw ,i zaraz pakuję zwierza.Mówiąc o dwóch gatunkach miałem jeszcze na myśli Acidota cruentata Mannh.,którego również nie ma w ikonografii.
Pozdrawiam Rafał.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: L. Borowiec »

Faktycznie, w Ikonografii jest drugi gatunek Acidota.
Mój adres jest niezmienny:
Zakład Bioróżnorodności i Taksonomii Ewolucyjnej
Uniwersytet Wrocławski
Przybyszewskiego 63/77
51-148 Wrocław
Nie piszę na priva bo liczę na to, że i inne osoby zgodzą się na wypożyczenie brakujących gatunków. W tej chwili w Ikonografii w większości rodzin podane są wszystkie brakujące gatunki (te, do których nie ma aktywnych linków).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

...-20 stopni Celcjusza to optymalna temperatura na poszukiwania kusaków :wink: ,podnosząc trochę temat dodaję dwa maluchy ,jeśli jest możliwość oznaczenia to będzie miło...
-pierwszy towarzyszył larwom bzyga -Sphiximorpha subsessilis ,znaleziony pod korą wiązu ,tuż przy wycieku ,w którym rozwijają się muchówki.
-drugi znaleziony pod korą sosny w towarzystwie Chalcosyrphus piger-też Syrphidae .
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.46 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.88 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

...ta dwójka kojarzy mi się z tym gatunkiem :arrow: http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/al ... optera.htm ,ale z KFP wynika, że to nie jakiś pospoliciuch ,więc pewnie coś innego...chociaż pasuje ,że hej :wink: .
...chociaż do rodzaju Atheta też mu niewiele brakuje...:/
Pozdrawiam Rafał.
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Andrzej Melke † »

Dwójka to Oxypoda (s.str.), być może O. acuminata (dawniej O. lividipennis).
Natomiast nr 1, to zagadka nie na odległość. Wygląda ciekawie...

Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki! :) ,ależ one są podobne...co do jedynki to pewnie trafi prędzej czy później do weryfikacji :wink: ,na razie powoli preparuję materiały(a czasu coraz mniej...) ,więc nie mam czasu na wysyłki, pakowanie itd.Jakaś wskazówka chociaż do podrodziny jest możliwa?Jakieś tam klucze mam ,więc w łykend mógłbym się próbować pobawić...ale na "przejażdżkę" po całym tym bogactwie życia by mi brakło :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
Jeszcze takie pytanko :wink: ,gdzie szukać jego edeagusa,kopulator jest tak mały, że po prostu przy moim "sprzęcie" nie widzę pewnych rzeczy,z tymi większymi(np.Staphylinae) nie ma problemu ,edeagus wyciągam osobno i "wszycho" ,a tutaj nawet nie wiem ,czy jest w elemencie na fotce ,czy jeszcze w odwłoku...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

...i jeszcze fotka z listopada(okazu nie ma),znaleziony pod korą osiki powalonej przez bobry ,wiszącej nad kanałem ,który bestie prawie bez pomocy wybudowały :wink: ,siedlisko olsowe i jak to przy obecności bobrów podmokłe...
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
??????????
??????????
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.58 KiB)
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Andrzej Melke † »

To zwierzątko z ostatniego zdjęcia to niejaki Nudobius lentus.
Kusak z pierwszego zdjęcia - na moje oko - należy do plemienia Oxypodini. Gdyby miał długie szczecinki na goleniach, zaryzykował bym stwierdzenie, że może to być to Ocalea badia. Ten okaz tego nie ma, chyba że...usunąłeś je podczas obróbki graficznej.

Nie ma sensu wyciągać 7 czy 8 tergitu/sternitu, gdyż nie niosą one cech przydatnych do oznaczenia. Pewnie, nie należy tego wyrzucać, bo nie wiadomo, czy się kiedyś nie przyda. U Aleocharinae najważniejszy jest 6 element odwłoka, często z cechami pomagającymi rozstrzygnąć problemy w oznaczeniu.
Kopulatora samca trudno nie zauważyć, natomiast spermatekę samicy trzeba "poszukać w odwłoku i robić to niezwykle delikatnie. Pewnie w tym wypadku była to samica. Miej nadzieję, że spermateka nadal tam jest i uda się jeszcze ją kiedyś wypreparować.

Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki wielkie,kopulatory różnych rodzin chrząszczy są tak różne, że żeby to ogarnąć musiałbym, nieźle przysiąść.Teraz sprawa wydaje się bardziej klarowna....ale nic to ,wczoraj w nocy wypreparowałem wszystkie elementy kopulatora (i chyba nie tylko :wink: )jakiegoś jak sądzę przedstawiciela Aelocharinae, więc wrzucę parę fotek w nadziei na fachowy komentarz-pro publico bono :wink: .
Pozdrawiam Rafał
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Robert Zoralski »

Na N. lentus popatrz z bliska tu:
Nudobius lentus

Jest bardzo pospolity.

Mam przy okazji pytanie - z ciekawości (raczej słabo orientuję się w kusakach). Wszystko się zgadza jeśli chodzi o wygląd ciała, szczecinki itd, ale na zdjęciu powyżej widzę 12 członów czułków. Sprawdzałem swoje okazy w zbiorze i wszystkie mają 11 - na zdjęciu na stronie L. Borowca również. To jakiś błąd na ww zdjęciu, czy jeszcze coś innego (np: to zależy od płci)?

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Robert Zoralski pisze:Mam przy okazji pytanie - z ciekawości (raczej słabo orientuję się w kusakach). Wszystko się zgadza jeśli chodzi o wygląd ciała, szczecinki itd, ale na zdjęciu powyżej widzę 12 członów czułków. Sprawdzałem swoje okazy w zbiorze i wszystkie mają 11 - na zdjęciu na stronie L. Borowca również. To jakiś błąd na ww zdjęciu, czy jeszcze coś innego
...ktoś coś kombinował, żeby okaz wyglądał lepiej i przy przyklejaniu czułków coś się pochrzaniło ,drugi człon jest zdublowany po obydwu stronach ,pewnie najpierw ktoś skopiował dwa człony nasadowe a później skopiował resztę jeszcze raz dublując "dwójke" ...tak sobie to wyobrażam...
Pozdrawiam Rafał.
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Andrzej Melke † »

Pewnie było coś koło tego, co sugeruje Rafał.
Czego się nie robi, aby zdjęcie ładnie wyglądało.

Spostrzegawczy jesteś Robercie, ja na to nie zwróciłem wcześniej uwagi...

Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

...dzisiaj wyszedł pierwszy samczyk bzyga Ch.piger :D ,któremu towarzyszył Oxypoda cf.acuminata z postów powyżej.Jako że mucha jest pośrednio związana z tematem ,więc dodaję fotkę jeszcze niewybarwionego osobnika...więcej zdjęć z hodowli można pooglądać na stronie Roberta - Syrphidae Polski ,fotki imago też wkrótce się tam znajdą :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
CH.p..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.51 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

... i jeszcze kolega z podrodziny Tachyporinae ,wygląda na rodzaj Tachinus ,ale .... :wink:. No nic, prośba jak zwykle ,kopulator wyciągnięty ,niestety paramery osobno ,edeagus też ,więc nie wiem czy to coś pomoże ,fotki może zrobię jutro ,bo muszę zmienić szkiełko ...
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
T..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (58.16 KiB)
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Andrzej Melke † »

Tak, to jest Tachinus...
Rafał, moim zdaniem zdecydowanie "przedobrzyłeś z połyskiem". Ten gatunek ma widoczna mikrorzeźbę górnej strony ciała, czego tutaj nie widać. W tym rodzaju oględziny sternitu lub/i tergitu z reguły wystarczają. Są bardzo charakterystyczne. Przypuszczalnie jest to Tachinus rufipes (bardziej) lub Tachinus pallipes w ciemnej formie (mniejsze prawdopodobieństwo).

Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Andrzej Melke pisze: moim zdaniem zdecydowanie "przedobrzyłeś z połyskiem"
...tak światło było za ostre,ale powodem "braku mikrorzeźby" jest chyba fakt że nie trafiłem z ostrością...poprawimy :wink:
Andrzej Melke pisze:oględziny sternitu lub/i tergitu z reguły wystarczają
...którego ? :wink:
Pozdrawiam Rafał.
Mam coś takiego :arrow:
Załączniki
s..jpg
s..jpg (32.61 KiB) Przejrzano 28337 razy
;)
;)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (38.4 KiB)
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Andrzej Melke † »

To jest Tachinus rifipes.
To co wypreparowałeś, to VI segmenty odwłoka. Właśnie o to chodzi.
Nawet znacznie prościej - po cechach widocznych na VI segmencie odwłoka - odróżnia się samice Tachinus.

Pozdrawiam,
Andrzej
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Andrzej Melke † »

I jeszcze kwestia liczenia segmentów. Piszę tu o widocznych "od góry" elementach odwłoka. W rzeczywistości są to 8 sternity/tergity.

Sprawdziłem u siebie w zbiorze i jednak nadal nie wykluczę T. pallipes. Aby rozwiać moje wątpliwości "wrzuć" zdjęcie kopulatora.

Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki ,no to wiemy coraz więcej :wink: . Jutro sfotografuję paramery ,edeagusa mogę dodać ,ale nie wiem czy widok z profilu coś pomoże...
znalazłem jeszcze link do rysunku :arrow: http://www.thewcg.org.uk/staphylinidae/0457.htm na upartego to by pasowało, ale nie mnie to oceniać, bo nie mam porównania z tym drugim...ale może się dokopię...
Pozdrawiam Rafał.
:arrow:
Załączniki
edeagus.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (30.73 KiB)
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Andrzej Melke † »

Nie, to już wystarczy.
To jednak jest Tachinus rufipes.
T. pallipes miałby aedageus dużo szerszy od podstawy, aż do gdzieś 3/4 długości.

Kształt kopulatora różni się od tych z kluczy, ale to jest kwestia preparatyki.
Bardziej miękkie części aparatu kopulacyjnego wyschły i "się wklęsły".

Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Dziękuję za współpracę ,to była przyjemność :) ,hats off ! :wink:
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

...taki zwierz ukazał się moim oczom podczas eskapady na Ponidziu :ok: .Może on i jest gdzieś tam pospolity, ale ja widziałem go po raz pierwszy, na dodatek w locie.Byłem przekonany, że łowie jakąś dziwną osę (Scolia hirta też nigdy nie widziałem na żywo...),a tu w siatce taki gość...Wszystko działo się na Winiarskich wałach nad maleńką "cebulową hałdą " :wink: ...kilka fotek misiaka i miejscówka ...
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.18 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.24 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.01 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Andrzej Melke pisze:Powyżej został wspomniany Staphylinus caesareus, zresztą notorycznie mylony z większymi kusakami. Ciekawi mnie jednak, czy któryś z Kolegów ma jakiekolwiek nowsze informacje na jego temat ? Własne obserwacje, może nawet prywatne zdjęcia ?
...cóż ,wczoraj wybrałem się zapolować na błonkówki na stare torowisko i pomiędzy trawami dojrzałem takiego zwierza :ok: ,myślę że to on,ale weryfikacja wskazana ,fotka marna bo pstryknięta "na kolanie" sesję zrobię mu jutro...
:hi:

Pozdrawiam
Rafał
Trzebinia-Bolęcin CA-95
Załączniki
biotop.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.76 KiB)
S.c..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.43 KiB)
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: L. Borowiec »

Mnie to bardziej wygląda na Platydracus stercorarius.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Lech Borowiec pisze:Mnie to bardziej wygląda na Platydracus stercorarius.
...jak żywy :ok: ,dziękuję bardzo za weryfikacje.I tak fajny... :wink:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

...dwa niemieckie kusaczki, do weryfikacji i oznaczenia (o ile to realne :wink: ).
1-tego oznaczyłem samodzielnie,ale nie wiem czy nie ma 10-ciu podobnych :wink:
22.03.2012 Kettwig,nad rzeką Ruhrą
2-nie wiem, "taki trochę Ocypusowaty" ,ale.... :wink: (17 mm)
16.03.2012 Bohum-Wattenshide, Stadtpark.
...będzie jeszcze jeden .
pozdrawiam
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.36 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.34 KiB)
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Andrzej Melke † »

Rugilus angustatus jest OK.
Drugi to Ocypus brunnipes (F.).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki! :ok:
Pozdrawiam
Rafał
...szybko poszło :wink:
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Andrzej Melke † »

Rafał,
staraj się aby kolory na zdjęciu były zgodne z rzeczywistością. U Ocypusów czasami ma to znaczenie.
Ten Twój okaz na pewno nie jest taki "zielony".
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

...tak,miałem problem z balansem bieli(albo z oczami :mrgreen: ) i "przegrzebałem" w kolorach(ściągnąłem niebieski-za bardzo...)
Poprawię to :ok:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
like this ,will be better ;).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.94 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

...popstrykałem dzisiaj parę kusaczków i nawet oznaczyłem :wink: .Gatunki raczej nie do pomylenia, więc ośmieliłem się podpisać fotki.
Platydracus i Xantholinus: Regulice -CA 95 ,Tachinus : Puszcza Dulowska CA-95 pod odchodami dzika.Pytanie ,jak po KFP wygląda obecne rozsiedlenie Platydracusa i Tachinusa ,bo widzę, że wtedy na Wyż. Krakowsko -Wieluńskiej jeszcze nikt ich nie wykazywał?
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
kusaczki.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.75 KiB)
Xanth..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.19 KiB)
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Andrzej Melke † »

Tak, akurat te gatunki nie są trudne do identyfikacji. Ale i tak: :brawo:
Tachinus był wykazany z Wyżyny Krak.-Wiel. (Ojcowski PN - Kubisz i Pawłowski 1998).
Natomiast Platydracus jest nowy dla tej krainy.
Nie jest to pospolity kusak i zaobserwowanie go w terenie jest nie lada wyczynem, więc jest okazja :birra:
Sądzę, że ponad 75% (a może i więcej) informacji o tym gatunku dotyczy okazów złowionych w pułapki glebowe.
Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

:D Ha, no to lux :ok: ,złowiłem go zupełnie przypadkiem łażąc u kolegi po winnicy,akurat przebiegał przez "międzyrzędy" winorośli-takoż okazja do świętowania jest jak najbardziej :wink:



Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

...jeszcze jeden pewniak :wink:.Co ciekawe ,to fajny przykład jak historia zatoczyła koło...2 lata temu ten gatunek pojawił się w temacie i powędrował do ikonografii ,a dzisiaj na podstawie swojego okazu(podarowanego profesorowi :ok: )oznaczyłem tego malucha :D ....Prawie jak ze zbioru porównawczego :wink:.
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
P.c..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.86 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

...pstryknałem trochę fotek do zabawy ,dwóch oznaczeń jestem prawie pewien ,więc ośmieliłem się podpisać fotki(jest drugie stanowisko P.fulvipes na Wyż.krak-wiel. :ok: ).Pozostałe dwa, tylko typy i jak sądzę bez dodatkowych zabiegów pewnie nie uda się rozstrzygnąć "czym są" ...Moje typy to Lathrobium laevipenne/fulvipenne ,z wskazaniem na (drugiego) i Tachinus...jest większy od T.rufipes...dla mnie Tachinus marginalis -taki sobie strzał :wink: .
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.55 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.46 KiB)
Tachinus sp..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.22 KiB)
Lathrobium sp..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.7 KiB)
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Andrzej Melke † »

Fajnie się bawisz...
Typujesz prawidłowo.
Tachinus wygląda mi na T. pallipes. Popatrz (o ile uszkodzenia nie są za rozległe) na budowę 8 tergitu/sternitu.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: kusak do rozpoznania

Post autor: Rafał Celadyn »

Andrzej Melke pisze:Tachinus wygląda mi na T. pallipes. Popatrz (o ile uszkodzenia nie są za rozległe) na budowę 8 tergitu/sternitu.
...jakbyś go miał Andrzeju pod "binoklem" :ok: ,nic tam nie jest uszkodzone tylko przy robieniu fotki jakiś paproch się zaplątał i przepalił się przy "wyciaganiu tła" ...
Dzięki! :birra:
Pozdrawiam
Rafał
...linkuję kluczyk do rodzaju :arrow: http://www.coleo-net.de/coleo/texte/tachinus.htm , żeby kiedyś, gdyby jeszcze coś tu trafiło, nie trzeba było szukać po całym świecie ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”