Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
przemochle
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2014, 21:35

Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: przemochle »

Na bio-forum od dłuższego czasu zastanawiamy się nad przyczyną deformacji blaszek u Panaeolus sp.
https://www.bio-forum.pl/messages/33/1000472.html
Czy da się określić gatunek domniemanego "sprawcy"?
Załączniki
ins5.jpg
ins5.jpg (23.74 KiB) Przejrzano 7257 razy
ins2.jpg
ins2.jpg (113.45 KiB) Przejrzano 7257 razy
ins3.jpg
ins3.jpg (43.79 KiB) Przejrzano 7257 razy
ins4.jpg
ins4.jpg (33.32 KiB) Przejrzano 7257 razy
Owocnik kołpaczka - zdeformowany hymenofor.
Owocnik kołpaczka - zdeformowany hymenofor.
ins1.jpg (52.66 KiB) Przejrzano 7257 razy
przemochle
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2014, 21:35

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: przemochle »

Mochle, powiat bydgoski, daty obserwacji jw.
Andrzej J. Woźnica

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Sprawa nie jest prosta. Wręcz czasem b. skomplikowana niż Nam się wydaje. Szacunkowo w Polsce może być ok. 30 000 gatunków owadów. Ktoś to zajmuje się jednym zwierzakiem, np. użytkowym może wiele na jego temat powiedzieć i czasem ludziom wydaje się że, my entomolodzy, możemy dużo powiedzieć na temat 1-go "przypadku z wielu" albo wszystko oznaczyć... Wystarczy zaś specjalistę od tego 1-go zwierzaka domowego zapytać o biologię jego spokrewnionych z nim dzikich ssaków żyjących w Polsce (tylko ok. 120 gatunków) albo o ich przodków i już sprawa prosta nie jest...
Ten większy okaz to na pewno przedstawiciel kusakowatych (większość literatury zagraniczna).
Zasadniczo kusaki są drapieżne i szkody spowodowane są innym czynnikiem. Ten mniejszy obrazek jest b. kiepski. Może takie szkody powodują skoczogonki?

Zabrałem głos (nie jestem specjalistą ani od grzybówani od kusaków), bo przeczytałem wypowiedzi z linka, który został załączony i wychwyciłem takie zdanie o naszym Forum:

"Zapytałem i tam, ale to przecież nieznany nauce gatunek. ;-)"... Z tym, że na zdjęciach są już dwa a jeszcze wspomina się o młodocianych stadiach...???

pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
angellus
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 14:44
UTM: CA66

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: angellus »

kusak Oxytelus sculptus ;
- niewinny :smiech: , może nicienie...
A co widać pod mikro?mutacje?
Andrzej J. Woźnica

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

:okok: ... super!
zapomniałem dodać, że wyszło jednak kilka kluczy do oznaczania różnych podrodzin kusakowatych a lista polskich kluczy dostępna jest pod tym linkiem:
http://pte.au.poznan.pl/pdf/PTE_Klucze_ ... _serii.pdf.
przemochle
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2014, 21:35

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: przemochle »

Bardzo dziękuję za określenie gatunku - jestem pod wielkim wrażeniem. Wyczytałem, że środowisko życia tych owadów +- pokrywa się z wymaganiami siedliskowymi grzybów z rodzaju Panaeolus. Byłbym bardzo wdzięczny za informacje, czy opisał ktoś biologię Oxytelus sculptus. Oczywiście w obecnej sytuacji niczego nie jestem pewien, natomiast z pewnością mogę stwierdzić, że nienaturalnie przerośnięte blaszki tworząc swego rodzaju "kieszenie" są świetną kryjówką dla tych owadów. Czy ich ewentualna "drapieżność" całkowicie wyklucza jakąś korelację (niekoniecznie troficzną) z tymi grzybami?
Andrzeju, moja wypowiedź na bio-forum miała charakter żartobliwy - co zaznaczyłem "przymróżeniem oka".
Podziwiam i bardzo szanuję wiedzę społeczności PFEnt. Owad na zdjęciu z ubiegłego roku rzeczywiście należy do innego gatunku i mógł zostać przypadkowo sfotografowany (starałem się szybko zrobić zdjęcie, bo wysypało mi się pudełko z okazami). Dodam tylko, że długość zarówno O. sculptus, jak i tego drugiego to około 3-4 mm.
Andrzej J. Woźnica

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Ok! nie a problemu ;) ... Może coś w kluczu Szujeckiego (2008) będzie o jego biologii? (niestety nie dysponuję kluczem).
Na temat leśnych kusaków znajdziesz informację tu: https://www.lasy.gov.pl/pl/publikacje/p ... polski.pdf
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 913
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Witam,

Na pierwszym zdjęciu jest skoczogonek z grupy Entomobiomorpha, czyli obecnie nie owad. Wiele gatunków jest powiązanych z grzybami:

https://www.google.pl/search?hl=pl&as_q ... as_rights=

Pozdrawiam
Andrzej J. Woźnica

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze:Na pierwszym zdjęciu jest skoczogonek z grupy Entomobiomorpha, czyli obecnie nie owad. Wiele gatunków jest powiązanych z grzybami:

https://www.google.pl/search?hl=pl&as_q ... as_rights=
Andrzej J. Woźnica pisze:Zasadniczo kusaki są drapieżne i szkody spowodowane są innym czynnikiem. Ten mniejszy obrazek jest b. kiepski. Może takie szkody powodują skoczogonki?
:okok: :okok: :okok:
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 913
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Ano tak, Andrzej mnie ubiegł. Następnym razem trzeba czytać uważniej posty wyżej.

Jeszcze polecę prywatą. Inna grupa skoczogonków, ale temat podobny.

http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwm ... -PB_93.pdf

Pozdrawiam
przemochle
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2014, 21:35

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: przemochle »

Dziękuję za interesujący wkład w dyskusję.
Dla "normalnego człowieka" (w sensie obojętności wobec owadów :-)) odróżnienie takiego Oxytelus sculptus od dajmy na to Dalotia coriaria - jest niemożliwe. ;-) Czapki więc z głów. :-) Wniosek - rzeczywiście kusaki to trudny temat.
Poczytałem trochę o wspomnianych tu skoczogonkach - spotykam je bardzo często, a nigdy nie zdawałem sobie sprawy co to za gagatki. Bardzo ciekawe. Nie śmiem jednak dyskutować, bo zdjęcie fatalne i właściwie nic na mim nie widać - tym niemniej przedstawiona na nim "forma życia" mierzyła około 4 mm długości, posiadała metalicznie zielony pancerz i wyglądała na miniaturowego chrząszcza - ale co ja tam mogę wiedzieć. ;-)
Owocnik panaeolus z 15.06.2018 r. był zamieszkany także przez 2 białoprzezroczyste larwy (może pokarm kusaka?) i 1 niezwykle dynamicznie poruszającą się, czerwonawą larwę przypominającą Aphidoletes sp.

Ustalenie przyczyn deformacji blaszek, jak zauważyłem jest trudnym zadaniem - choć ciągle myślę, że to sprawa jakichś owadów?
Załączniki
ent1.jpg
ent1.jpg (40.08 KiB) Przejrzano 6818 razy
przemochle
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2014, 21:35

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: przemochle »

I jeszcze ta czerwonawa larwa:
Załączniki
ent2.jpg
ent2.jpg (28.52 KiB) Przejrzano 6816 razy
Andrzej J. Woźnica

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Najlepiej podhodować ... Po dorosłych okazach, to jeszcze coś tam zapewne bym oznaczył.
Larwy w muchówkach słabo są poznane (no chyba, że plujki i im podobne :D ).
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Tak na szybko znalazłem, że larwy Megaselia lutescens powodują wyrośla na Panaeolus i Paneolina. To jest ogromny rodzaj i lepiej mieć wyhodowane muchy.
http://www.bioinfo.org.uk/html/Megaselia_lutescens.htm
Łukasz
przemochle
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2014, 21:35

Re: Owady deformujące blaszki grzybów rodzaju Panaeolus sp?

Post autor: przemochle »

Łukaszu dzięki wielkie. :brawo: Ja też szukałem, niestety kontrefektywnie. :wlosy:
Nie wiem jeszcze czy B. Spooner - opisuje tę samą sytuację, o którą mi chodzi, ale jest już jakiś ślad. 8)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”