Nephus?

Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Nephus?

Post autor: Almandyn »

Ja to mam szczęście do biedronek :gl:
Gdy późnym popołudniem wypoczywałam na działce znajomych ( siedząc na ławeczce pod jabłonią :P ) na ręku usiadł mi malutki chrząszczyk. Nauczona doświadczeniem nie chwyciłam, jak to mam w zwyczaju za aparat, ale za probówkę, którą miałam w kieszeni. Zamknęłam w niej maleństwo a dopiero potem spróbowałam zrobić kilka zdjęć. Przez plastikowe ścianki jest to dość trudne, ale z tego co wyszło stwierdziłam, że oto mam do czynienia z kolejnym przedstawicielem Coccinellidae. Wg Atlasu prof Borowca najbardziej pasuje mi Nephus bipunctatus. Dodatkowo bardzo podobnie wyglądają zdjęcia na tej stronie: http://www.galerie-insecte.org/galerie/ ... tatus.html. Oczywiście jestem świadoma, że z tak marnych zdjęć nie można nic pewnego powiedzieć i dopiero wypatroszenie zwierzątka da ostateczną odpowiedź jaki to gatunek :zg:
Zdjęcia załączam raczej jako ciekawostkę, a gdy będę miała już konkretne, na jej temat, informacje to znowu tu napiszę :pc:
Aha zapomniałam pochwalić się, że to mój 33 gatunek z tej rodziny :P :P :P :P :P :P :hp:
Załączniki
Białystok UTM: FD48
Białystok UTM: FD48
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.65 KiB)
Białystok UTM: FD48
Białystok UTM: FD48
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.49 KiB)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Nephus?

Post autor: Almandyn »

Almandyn pisze: gdy będę miała już konkretne, na jej temat, informacje to znowu tu napiszę    
Dzięki uprzejmości Rafała Ruty już wiem, że oznaczyłam tę biedronkę poprawnie, to jest Nephus bipunctatus :hp:
Jaroslav Větrovec
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 14 września 2017, 13:13
Lokalizacja: Hradec Králové

Re: Nephus?

Post autor: Jaroslav Větrovec »

more probably Nephus bisignatus Boheman, 1850
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biedronkowate (Coccinellidae)”