Poszukuje klucza do Buprestidae

Buprestidae
michał008
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 16:56
Lokalizacja: Szczyrk

Poszukuje klucza do Buprestidae

Post autor: michał008 »

Witam, mam problem z oznaczeniem znalezionego Bogatka, przypuszczam ze jest to jeden z Kwietniczków jest podobny do Anthaxia quadripunctata ma on jedna tylko 2 wgłębienia na przedpleczu ma 8mm dł., znaleziony na zrebię świerkowym. jeśli ktoś spotkał sie w internecie z dobry kluczem do tej rodziny, byłbym wdzięczny za informacje, a także za pomoc w oznaczeniu tego gatunku. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Zanim znajdzie się ktoś bardziej kompetentny, słowo od amatora ;) Jedyny klucz (ale za to dobry) w temacie bogatków, jaki znam, to klucz Romana Królika do Agrilusów z naszej strony:
https://entomo.pl/coleoptera/buprestidae/klucz.php

Do Anthaxii niestety podobnego klucza nie ma. Jednak w dziale o bogatkach są też wyszczególnione rośliny żywicielskie, z którego to spisu wynika, że na świerkach żerują - prócz A. quadripunctata - jeszcze dwa gatunki: Anthaxia helvetica i A. similis (= A. morio). Może więc Twój bogatek należy do któregoś z nich.

A tu jeszcze link do znakomitego atlasu chrząszczy, myślę że też się przyda:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/lista%20rodzin.htm
michał008
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 16:56
Lokalizacja: Szczyrk

Post autor: michał008 »

Dzięki za pomoc, chyba nic innego jak Anthaxia quadripunctata to być nie może, choć wizualnie podobnym jest jeszcze Anthaxia geodeti, ale on to na sośnie.
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

Jeśli dołki są dobrze zaznaczone to nie może byc A. similis. Dodatkowo gatunek ten jest charakterystyczny: silnie wydłużony, pokrywy są na dużej przestrzeni prawie równoległe i silnie owłosiona na biało głowa. Pozostają A. quadripunctata, A. helvetica i A. godeti, które to wszystkie trzy rozwijają się w świerkach. Sam łapałem A. godeti u siebie. A tu sosen niestety nie ma. A. godeti jest relatywnie mniejsza, lecz zakres zmienności tej cechy znacznie na siebie zachodzi. Jeśli rzeczywiście ma około 8mm to nie powinna byc A. godeti. Przedplecze u A. helvetica jest silnie zwężone ku podstawie, u A. quadripunctata tuż przed podstawą równoległe na bokach. Przedplecze u A. helvetica jest również dużo szersze (ponad 2 razy) niż jego długośc. Te cechy bierze się pod uwagę w kluczu. Z tego co mi się udało przeczytac i wysłuchac A. helvetica jest gatunkiem bardzo zmiennym przede wszystkim pod względem cech metrycznych np. stosunku długości i szerokości ciała, głowy. Jeśli łapałeś w miejscu zamieszkania to A. quadripunctata i A. helvetica należą tam zapewne do najbardziej pospolitych bogatków.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

michał008 pisze: Anthaxia geodeti, ale on to na sośnie.
Antaxia godeti żeruje głównie na sośnie ale nie tylko - świerki stanowią również roślinę żywicielską tego bogatka.
michał008
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 16:56
Lokalizacja: Szczyrk

Post autor: michał008 »

To, że A.geodeti żeruje na sośnie wyczytałem w spisie roślin żywicielskich, a entomologią zacząłem interesować sie niedawno tak ze nie mam zbyt dużego doświadczenia, ani tak szczegółowej wiedzy. Załączyłem zdjęcie tego bogatka, choć niezbyt specjalne, to myślę, że powinno pomóc bardziej doświadczonym. Biorąc pod uwagę cechy przedplecza, o których pisał Kordianos na moje oko bardziej pasują do Anthaxi helveticy, ale głowy za to sobie uciąć nie dam :wink: . Dziękuje za informacje i Pozdrawiam!!!
Załączniki
Anthaxia.JPG
Anthaxia.JPG (32.89 KiB) Przejrzano 4751 razy
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

Wygląda jak helvetica.
Awatar użytkownika
Michał Furgoł
Posty: 31
Rejestracja: piątek, 7 października 2005, 19:35
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Michał Furgoł »

Potwierdzam A. helvetica.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Wełnicki »

Anthaxia helvetica, w odróżnieniu od A. godeti i A. quadripunctata, ma na czole krótkie, ale wyraźne, jakby równo przystrzyżone czarne włoski. Wystarczy spojrzeć na głowę z góry przez zwykłą lupę.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re:

Post autor: Aneta »

Marek Wełnicki pisze:Anthaxia helvetica, w odróżnieniu od A. godeti i A. quadripunctata, ma na czole krótkie, ale wyraźne, jakby równo przystrzyżone czarne włoski. Wystarczy spojrzeć na głowę z góry przez zwykłą lupę.
Odświeżam temat, żeby nie zakładać nowego: czy te włoski są zawsze czarne i czy ta cecha jest charakterystyczna tylko dla A. helvetica? Bo mam takie problematyczne Anthaxie z podobną "strzyżoną czuprynką", tylko że jasną - a klucza do bogatków niestety mi brak. Oba okazy łapane w lesie sosnowym (Grotniki CC85), w czerwcu, na żółtych kwiatach - jeden na jaskrach, drugi na jakichś złożonych.
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Re: Poszukuje klucza do Buprestidae

Post autor: Jacek H. »

Z jasną czuprynką to A. similis
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Poszukuje klucza do Buprestidae

Post autor: Aneta »

Dzięki wielkie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BUPRESTOIDEA”