Bogatkowaty z Krety

Buprestidae
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Bogatkowaty z Krety

Post autor: Marek Wełnicki »

Znalazłem tego pięknisia na Krecie trzy lata temu - czy ktoś może pomóc w oznaczeniu?
Załączniki
Bogatek2.jpg
Bogatek2.jpg (18.91 KiB) Przejrzano 1663 razy
Bogatek1.jpg
Bogatek1.jpg (8.96 KiB) Przejrzano 1660 razy
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Nieśmiało strzelę, może to Perotis margotana? Co ty na to Romek?
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Jest to gatunek z rodzaju Perotis Dejean, 1833 (synonim: Aurigena Laporte et Gory 1836)
W obszarze śródziemnomorskim znanych jest 5 gatunków o zielonym ubarwieniu pokryw: P. unicolor, P. chlorana, P. xerxes, P. susannae, P. margotana, przy czym P. unicolor jest gatunkiem zasiedlającym zachodnią część obszaru śródziemnomorskiego.
Z pozostałych czterech P. chlorana i P. margotana były podawane z Grecji. Oba były również podawane z wysp leżących na morzu Egejskim. Jak do tej pory z Krety jest podawany w randze endemitu tylko P. margotana. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że jak pisze Jacek jest to ten właśnie gatunek.
Jest to jednak trudna grupa, praktycznie "kopulatorowa" i bez materiału porównawczego samiczki są nieoznaczalne z klucza. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że w przyrodzie nigdy nie jest dokładnie tak, jakbyśmy chcieli sobie "zaszufladkować". Np. opisany jako endemit z Cypru P. susannae łapałem osobiście w górach Amanus w Turcji. Nie udało mi się natomiast złapać w Turcji P. chlorana, który tam również powinien być (mimo prawie 10 lat poszukiwań).
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 sierpnia 2007, 21:16 przez Roman Królik, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Wełnicki »

Dziękuję, Romku, za obszerne informacje - sam też skłaniałem się ku rodzajowi Perotis. Niestety, mam tylko ten jeden okaz (chyba to jest właśnie samiczka), więc zapewne do gatunku nie da się oznaczyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BUPRESTOIDEA”