żerowisko na dębie

Buprestidae
Hubert Jakoniuk
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2009, 20:24
Lokalizacja: Białowieża

żerowisko na dębie

Post autor: Hubert Jakoniuk »

Witam. Mam tu pewne zerowisko, którego nie jestem pewny co do jego wykonawcy. Niektórzy twierdzą że te zerowisko należy do buprestidae. Chodniki larwalne zostały zarośniete nowa tkanką i zostały tylko wyraźne wypuklenia. Drzewo na którym sie znajduje żer to dąb, średnica ok. 20cm. Proszę o pomoc w poszukiwaniu sprawcy.
Załączniki
żer
żer
hj.jpg (123.88 KiB) Przejrzano 2215 razy
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Najprawdopodobniej Agrilus biguttatus (F.), opiętek dwuplamkowy
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Jak słusznie powiedział Jacek "najprawdopodobniej". Innych opiętków nie można wykluczyć. W Polsce na dębach może żerować 9 gatunków. Na podstawie tego starego żerowiska trudno jest dokładnie określić sprawcę.
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Tomasz Mokrzycki pisze:Innych opiętków nie można wykluczyć.
Ja bym jednak zdecydowanie obstawiał A. biguttatus. Jest to gatunek zasiedlający często żywe drzewa które przy niskiej liczebności i intensywności ataku bronią się skutecznie i zabliźniają rany, znane jest zjawisko tworzenia tkanki kallusowej w żerowiskach A. biguttatus, stąd te zgrubienia widoczne na zdjęciu. Inne "dębowe" opiętki zasiedlają materiał martwy lub zamierający i z reguły znacznie cieńszy. Szerokość żerowisk sporo wyjaśni, jeśli jest to ok. 4-6 mm (a tak mi to wygląda) to także wskazuje na dużego robala jakim jest A. biguttatus.
Hubert Jakoniuk
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2009, 20:24
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Hubert Jakoniuk »

Dzięki :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „BUPRESTOIDEA”