Cóż to za kołatek?

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Tomasz Barłożek
Posty: 72
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 21:58
Lokalizacja: Wronki

Cóż to za kołatek?

Post autor: Tomasz Barłożek »

W czerwcu 2004 r na grabie ściętym przez bobry złapałem 2 sztuki kołatka, wg mojego oznaczenia należy do rodzaju Anobium podrodzaj Hadrobregmus, jednak dalej nie moge sie posunąć, zastanawiająca jest wielkość okazów - od przedniego brzegu przedplecza do końca pokryw wynosi 7-7,5 mm. Może któryś z kolegów pomoże?
Załączniki
ANOBIUM.jpg
ANOBIUM.jpg (95.25 KiB) Przejrzano 2385 razy
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Wejdz na strony SGGW odszukaj wydział leśny i kontakt z dr Tomaszem Mokrzyckiem albo dr Adamem Bykiem - powinni oznaczyc bezproblemowo.
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Post autor: Tomasz Jaworski »

Lepiej po prostu odszukać adresy p. Mokrzyckiego i Byka na tej stronie, w wykazie entomologów w dziale chrząszcze. Strona wydz. leśnego sggw jest raczej mało przydatna w tej kwestii.
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Trudno trochę po zdjeciu oznaczć, ale tak duży okaz to może być A. thomsoni.
Jeżeli chodzi o specjalistę to polecałbym raczej specjalistę od kołatków - dr. Jerzego Borowskiego, też z SGGW.
Roman
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

A.rufipes też osiąga takie rozmiary i jest wykazywany z liściastych, A.thomsoni ze świerka.
Albo na zdjęcu będą wyraźne cechy kluczowe, albo trzeba podesłać komuś do oznaczenia.
Polecam to drugie. Jurek Borowski to b.dobra możliwość.

Jacek
Tomasz Barłożek
Posty: 72
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 21:58
Lokalizacja: Wronki

Post autor: Tomasz Barłożek »

Dzięki za radę, będę szukał kontaktu z którymś z podanych specjalistów, tym bardziej, że mam jeszcze parę "ciekawostek" do sprawdzenia poprawności oznaczenia. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Co do oznaczenia - rozmawiałem z A.Bykiem i J.Borowskim - co to za gatunek da się oznaczyć tylko że cechy znajdują się na podbrzuszu. wiec odklej go od kartonika i zrób zdjecie albo skontaktuj się z A.Bykiem lub J.Borowskim (022) 593-81-61
Jerzy B.

Re: Cóż to za kołatek?

Post autor: Jerzy B. »

Tomasz Barłożek pisze:W czerwcu 2004 r na grabie ściętym przez bobry złapałem 2 sztuki kołatka, wg mojego oznaczenia należy do rodzaju Anobium podrodzaj Hadrobregmus, jednak dalej nie moge sie posunąć, zastanawiająca jest wielkość okazów - od przedniego brzegu przedplecza do końca pokryw wynosi 7-7,5 mm. Może któryś z kolegów pomoże?
Przedstawiony kołatek to Cacotemnus rufipes (Fabricius, 1792), znany szerzej pod nazwą Anobium rufipes Fabr.
Jerzy B.

kołatek

Post autor: Jerzy B. »

Zapomniałem dodać: duża samica.
Tomasz Barłożek
Posty: 72
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 21:58
Lokalizacja: Wronki

Post autor: Tomasz Barłożek »

Dziękuje bardzo za pomoc, dla pewności załączam jeszcze zdjęcie spodnie cześci ciała. Pozdrawiam.
Załączniki
ko?atek 1.jpg
ko?atek 1.jpg (77.55 KiB) Przejrzano 2373 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”