Bagous subcarinatus

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Bagous subcarinatus

Post autor: Aneta »

Chyba nie za częsty gatunek z niezbyt częstego rodzaju, więc wrzucam obserwację. Okaz złapany 18 VII 2020 na światło (ekran w blokowym oknie), Kutno, CC 88.
Załączniki
DSCN7090.JPG
DSCN7090.JPG (218.98 KiB) Przejrzano 2881 razy
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Bagous subcarinatus

Post autor: Marek Wanat »

Mnie też w lipcu jeden przyleciał do lampy (LED-owej!) we Wrocławiu (XS36). Wbrew pozorom to jeden z kilku najczęstszych gatunków Bagous, tylko dużo trudniej go pozyskać, niż te z łatwiej dostępnych roślin żywicielskich. Jakoś niespecjalnie się też wysiewa poza sezonem na brzegach wód, jakby odlatywał dalej na zimowanie. Na rogatku łowi się trudno ;) , ale na szczęście latem pod wieczór często wychodzi z wody i można go czerpakować z roślin na brzegach stałych zbiorników wodnych. Nad Biebrzą na starorzeczach był 20 lat temu chyba najczęściej łowionym w ten sposób "Bagousem". Regularnie przylatuje też do światła.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Bagous subcarinatus

Post autor: Aneta »

Niedaleko od mojego bloku (mniej niż 500 m w linii prostej) jest staw - niestety ogrodzony, bez dostępu, więc nie mogę sobie poczerpakować i posmyrać w okolicznej roślinności tak, jakbym sobie życzyła ;) Ale za to lecą mi z niego do światła różne gatunki wodne i nadwodne (chrząszcze, pluskwy, chruściki), dobre więc i to. Natomiast B. subcarinatus trafił mi się tu po raz pierwszy; wcześniej z ryjków związanych z wodą łapałam tak Notaris scirpi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”