Liophloeus- prośba o pomoc

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
1410
Posty: 6
Rejestracja: środa, 24 sierpnia 2016, 12:17

Liophloeus- prośba o pomoc

Post autor: 1410 »

Dzień dobry,
Jestem tu nowy, więc nie jestem do końca pewien czy to dobre miejsce do zadawania takich pytań, ale co tam, zaryzykuję :)
W swojej pracy naukowej zajmuję się filogenezą i filogeografią ryjkowców z rodzaju Liophloeus, szczególnie interesuje mnie podrodzaj Liophloeodes. Moją ambicją jest możliwe jak najdokładniejsze odtworzenie historii tej grupy, logiczne więc, że zależy mi na zbiorze osobników z, w miarę możliwości, całego zasięgu. Od kilku lat co roku zbieram te ryjkowce podróżując po całej środkowej/wschodniej Europie, ale wiadomo, że nie mogę być wszędzie :) Stąd też moje pytanie/prośba: Jeśli ktoś z forumowiczów w trakcie swoich eskapad na owady trafi na Liophloeus, byłbym bardzo wdzięczny za zebranie mi ich i powiadomienie mnie o tym, chętnie je przyjmę :) Ponieważ używam ich (również) do badań molekularnych, idealne byłyby osobniki zakonserwowane w alkoholu, choć wszelkie inne też chętnie przygarnę.
pozdrawiam,
Beniamin
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Liophloeus- prośba o pomoc

Post autor: GrzegorzGG »

Cześć,

a te nasze polskie L. tessulatus też mogą być? Nie jestem znawcą rodziny, więc wolę zapytać zanim to zacznę łapać. Wiem jednak jak wygląda, więc może się przydam :)

pozdrawiam
Grzegorz

PS. A skąd pomysł na nick ?
1410
Posty: 6
Rejestracja: środa, 24 sierpnia 2016, 12:17

Re: Liophloeus- prośba o pomoc

Post autor: 1410 »

Hej,
Tak, oczywiście, że mogą być :) Jak napisałem bardziej mnie interesuje Liophloeodes (w Polsce są L.lentus, L.gibbus i L.liptoviensis, ale do rozpoznania tylko po aedeagusie), ale zmienność L.tessulatus też badam. W sumie najciekawsze byłyby dla mnie te z północy Polski, bo tam nigdy nie zbierałem (ponieważ nie występuje tam Liophloeodes), ale te z południa też chętnie dodam do swoich badań.
Co do nicka- niestety nie stoi za nim żadna dłuższa historia (choć trochę historyczny jest :D). Już w czasach gimnazjum używałem tej znanej każdemu Polakowi liczby na różnych forach i jakoś tak zostało :) Do tego w pewnym momencie wśród moich znajomych przyjęło się mówienie, "w 1410" co znaczy mniej więcej "bardzo dawno/jakiś czas temu"... ;)
pozdrawiam,
Beniamin
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Liophloeus- prośba o pomoc

Post autor: GrzegorzGG »

1410 pisze:ale zmienność L.tessulatus też badam
Wśród różnych zdjęć tego gatunku mam takiego czarnego: To raczej nie forma barwna lecz wytarty osobnik?

G.
1410
Posty: 6
Rejestracja: środa, 24 sierpnia 2016, 12:17

Re: Liophloeus- prośba o pomoc

Post autor: 1410 »

Ha, z tymi kolorami to jest w ogóle bardzo różnie, tutaj też jest spora zmienność pomiędzy populacjami, ale tutaj obstawiałbym raczej wytarcie.
Ale czy to na pewno tessulatus? Z boku wygląda jednak trochę na te z grupy lentus, choć możliwe, że nie zauważam tych "kanciastości" pod tym kątem.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Liophloeus- prośba o pomoc

Post autor: Miłosz Mazur »

Cześć,

jak wiesz zapewne będę zbierał ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Liophloeus- prośba o pomoc

Post autor: GrzegorzGG »

1410 pisze:Ha, z tymi kolorami to jest w ogóle bardzo różnie, tutaj też jest spora zmienność pomiędzy populacjami, ale tutaj obstawiałbym raczej wytarcie.
Ale czy to na pewno tessulatus? Z boku wygląda jednak trochę na te z grupy lentus, choć możliwe, że nie zauważam tych "kanciastości" pod tym kątem.

Upierał się przy tym oznaczeniu nie będę :) W chrząszczach bardziej mi zależy żeby w ogólnym stopniu orientować się co jest co :) Oznaczeń notabene dokonali bodajże goście z teamu kerbtier.de.
Niemniej fociłem tylko w jednym miejscu i pozostałe wyglądały tak:
1410
Posty: 6
Rejestracja: środa, 24 sierpnia 2016, 12:17

Re: Liophloeus- prośba o pomoc

Post autor: 1410 »

W dalszym ciągu bardziej lentus :) W każdym razie- jak najbardziej mnie takie interesują:)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Liophloeus- prośba o pomoc

Post autor: GrzegorzGG »

1410
Posty: 6
Rejestracja: środa, 24 sierpnia 2016, 12:17

Re: Liophloeus- prośba o pomoc

Post autor: 1410 »

No, teraz to zdecydowanie grupa lentus, tym bardziej, że o dwupłciowego tessulatusa u nas trudno ( z tego co wiem, to w ogóle go nie ma). Skąd te zdjęcia, jeśli można wiedzieć? :)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Liophloeus- prośba o pomoc

Post autor: GrzegorzGG »

1410 pisze:o dwupłciowego tessulatusa u nas trudno (z tego co wiem, to w ogóle go nie ma)
skoro już mamy taki edukacyjny wątek, to przybliż ową dwupłciowość. To powszechne u ryjków?
1410 pisze:Skąd te zdjęcia, jeśli można wiedzieć? :)
Z Bielska-Białej, UTM CA51, porośnięty głównie podagrycznikiem brzeg skarpy nad brzegiem potoku przecinającego podmakającą czasem łąkę

A skoro już mamy ustalone łapanie, to rozumiem, że do alkoholu?

pozdrawiam
G.
1410
Posty: 6
Rejestracja: środa, 24 sierpnia 2016, 12:17

Re: Liophloeus- prośba o pomoc

Post autor: 1410 »

Jest sporo ryjkowców, które są partenogenetyczne. Często jest to uwarunkowane geograficznie, i tak jest w przypadku L.tessulatus. Dwupłciowe populacje są dość powszechne np w Alpach, ale u nas już nie. Co ciekawe, Liophloeodes (czyli grupa lentus) jest całkowicie dwupłciowy. Tak więc jeśli spotykasz u nas radośnie spółkujące ryjkowce z tego rodzaju to jest to raczej Liophloeodes :) Ale z oznaczaniem do konkretnego gatunku już zaczynają się schody... :)
Tak, idealnie byłoby do alkoholu, a fiolkę do zamrażarki :)
pozdrawiam,
Beniamin
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „CURCULIONOIDEA”