Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest czwartek, 16 sie 2018, 17:51

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Xylosandrus germanus (Bldf.) - drzewotocz japoński
PostNapisane: poniedziałek, 20 kwi 2015, 20:53 

Hej

Udało mi się namierzyć żerowisko tego obcego i inwazyjnego gatunku. Pierwszy raz został zaobserwowany w 1998 roku na Wolinie. Do 2006 roku był spokój, ale potem zaczęło się: Puszcza Kozienicka, Górny Śląsk, Puszcza Kampinoska, P. Białowieska, Roztocze, Drawieński P.N., rez. Las Kabacki w Warszawie. I na pewno nie jest to koniec. W Lesie Kabackim zasiedla leżaninę dębową i sosnową. Jest ekstremalnym polifagiem. Najbardziej zaskoczyły mnie żerowiska, ponieważ w literaturze były zupełnie inaczej przedstawiane. Z moich obserwacji wynika, że samca drąży chodnik w głąb drewna i na głębokości od 1 do 10 cm zakłada komorę, w której składa jaja i do której wprowadza symbiotycznego grzyba. Larwy żerują gromadnie. W ostatnią niedzielę obserwowaliśmy zarówno larwy, jak i chrząszcze (na zdjęciu). Z tej "kieszonki" wydobyłem 12 drzewotoczy. Otwór prowadzący do żerowiska jest wyraźnie mniejszy niż u nieparka (Anisandrus dispar), rozwiertka większego (Xyleborus monographus), czy drwalników (Trypodendron signatum, T. domesticum). Wielkością przypomina otwór wejściowy drwalniczka saxesena (Xyleborinus saxesenii). Podobne "kieszonki" obserwowałem u rozwiertka - Xyleborys cryptographus, tylko że w korze leżącej topoli. Wessałem wtedy ponad 2000 osobników :zg: , ale nie trafił się żaden samiec :cry:

Załączniki:
dąb z żerowiskiem.JPG
dąb z żerowiskiem.JPG [ 112.61 KiB | Przeglądane 2017 razy ]
chrząszcze w żerowisku.JPG
chrząszcze w żerowisku.JPG [ 109.26 KiB | Przeglądane 2017 razy ]
żerowsko.JPG
żerowsko.JPG [ 146.26 KiB | Przeglądane 2017 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Xylosandrus germanus (Bldf.) - drzewotocz japoński
PostNapisane: poniedziałek, 20 kwi 2015, 21:39 

Fajna obserwacja i fajny opis  :okok:  :okok:  :okok:

PostNapisane: wtorek, 21 kwi 2015, 06:28 

Specjalność: Scolytinae
Witam,

od pewnego czasu także jestem zainteresowany tym gatunkiem. Mam kilka zdjęć, niestety bardzo słabej jakości ponieważ pochodzą z początków mojej przygody z fotografią makro.

Załączniki:
Komentarz: Samiec Xylosandrus germanus
11.jpg
11.jpg [ 142.4 KiB | Przeglądane 1912 razy ]
Komentarz: Samiec Xylosandrus germanus (góra) vs Anisadrus dispar (dół)
vs13.jpg
vs13.jpg [ 99.53 KiB | Przeglądane 1912 razy ]
Komentarz: Samiec Xylosandrus germanus
51.jpg
51.jpg [ 143.42 KiB | Przeglądane 1912 razy ]

PostNapisane: wtorek, 21 kwi 2015, 08:03 

Radek

A skąd miałeś samca Xylosandrus germanus? Oznaczając Kolegom ten gatunek nie natrafiłem na razie na samca :cry:
Przejrzałem setki okazów i były to tylko samice. A przy okazji gratuluję wyprawy do Malezji :okok:

Jacku

Dziękuję za ciepłe słowa :)

I jeszcze jedna ciekawostka. Na zdjęciach zauważyłem wyraźnie pogrubione włoski na pokrywach. Obserwując je pod mikroskopem stwierdziłem, że są normalnej grubości. Być może była to para wodna, być może coś innego. Spróbuję się temu dokładnie przyjrzeć.

Pozdrawiam

PostNapisane: wtorek, 21 kwi 2015, 12:55 

Specjalność: Scolytinae
Dziękuję, wyjazd ciekawy, żałuję tylko braku formalnego przyzwolenia na odłów i wywóz owadów (motyle mógłbym odpuścić  :laugh: :-D ).
Co do samca to pochodzi on z prywatnej kolekcji mojego promotora.

Pozdrawiam serdecznie,
R.W.

PostNapisane: sobota, 25 kwi 2015, 20:19 

Jeszcze kilka uwag. Obserwowane w ostatni piątek "kieszonki" były na głębokości do 4 cm. Młode chrząszcze zaczęły już je opuszczać (a więc Koleżanki i Koledzy do obserwacji :mrgreen: ). Żerowiska zlokalizowane były na leżącym dębie o średnicy ok. 20 cm w grubszym końcu i na prawie całej jego długości. Drewno było twarde, bez oznak rozkładu przez grzyby. Oczywiście pozyskałem żerowiska do hodowli. Samców na razie brak :?

Pozdrawiam 8)

Załączniki:
Xylosandrus.JPG
Xylosandrus.JPG [ 144.42 KiB | Przeglądane 1683 razy ]
Xylosandrus1.JPG
Xylosandrus1.JPG [ 138.46 KiB | Przeglądane 1683 razy ]
Xylosandrus2.JPG
Xylosandrus2.JPG [ 142.18 KiB | Przeglądane 1683 razy ]

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]