Lixinae

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
angellus
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 14:44
UTM: CA66

Lixinae

Post autor: angellus »

Witam,
Czy zdjęcia oznaczone prawidłowo?
Załączniki
Cleonis pigra (Scopoli, 1763).jpg
Cleonis pigra (Scopoli, 1763).jpg (110.87 KiB) Przejrzano 3954 razy
Larinus planus (Fabricius, 1792).jpg
Larinus planus (Fabricius, 1792).jpg (122.34 KiB) Przejrzano 3954 razy
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Lixinae

Post autor: GrzegorzGG »

Odnośnie Larinusa. Z klucza mamy:

Dla Larinus planus
"2. Ciało dość wąskie. Pokrywy około 1,5 raza dłuższe od swej szerokości. Przedplecze o zarysie trapezowatym, za przednim brzegiem słabo przewężone.
Długość 4,8 - 7 mm. Ryjek obu płci różni się nieznacznie długością, mniej więcej długości przedplecza, u samca bardzo gęsto punktowany, matowy, u samicy nieznacznie rzadziej punktowany, nieco lśniący. Często zaznacza się u podstawy ryjka krótkie, różnie wykształcone żeberko, z wąskimi rowkami po bokach. Przedplecze w kierunku podłużnym bardzo słabo sklepione, bardzo gęsto, nieco nierówno, podwójnie (grubo i drobniej) punktowane. Zagoniki pokryw gęsto punktowane i rzeźbione. Ciało matowe, czarne, trzonek i biczyk, czasem i stopy brunatnoczerwone, boki przedplecza gęściej owłosione, pokrywy z licznymi, drobnymi plamkami. Opylenie ciała żółtawe. (...) W Polsce pospolity"

Dla Larinus sturnus

" - Długość ciała 7 - 12,5 mm. Ryjek gruby. Przedplecze przed tarczką dość silnie wgłębione. Golenie przednich nóg w końcowej części na zewnętrznym brzegu zakrzywione ku środkowi, na wewnętrznym tylko w końcowej partii bardzo drobno ząbkowane.
Ryjek u samca długości przedplecza, samicy około 1,5 raza dłuższy, w części podstawowej zwykle z bardzo drobnym żeberkiem. Przedplecze nieco węższe niż u poprzedniego gatunku (L. jaceae), na bokach słabiej zaokrąglone, w kierunku podłużnym bardziej płaskie; wierch nierówno, podwójnie punktowany, punkty duże około trzykrotnie większe od małych. Przedplecze na środku bez plam, na bokach gęsto owłosione, na pokrywach liczne drobne plamki, zwykle u podstawy zagonika drugiego większa plamka. Ciało dość lśniące, żółtawo opylone, czarne, trzonek i biczyk brunatne. Gatunek bardzo zmienny w szczegółach kształtu i rzeźby ciała. (...) W Polsce rzadko spotykany."

Screen z klucza przedstawiający czułek L. sturnus oraz pokrój ciała L. planus: Czułek z Twojego zdjęcia pasuje do L. sturnus

Z klucza wynika, iż zasadniczo wiele o gatunku mówi jego rozmiar. Nie jestem znawcą, jak dla mnie wiele z cech jest wspólna dla obu gatunków, lecz ta: "Przedplecze przed tarczką dość silnie wgłębione" jest widoczna na Twoim zdjęciu i dotyczy L. sturnus, podczas gdy dla L. planus mamy "Przedplecze w kierunku podłużnym bardzo słabo sklepione".

Zaznaczyłem, które miejsce mam na myśli: Za L. planus przemawia fakt, iż powszechny w całej Polsce, lecz czy to powinno przesądzać ?
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Re: Lixinae

Post autor: Robert Zoralski »

Podłączę się do wątku. Tydzień temu wyciągnąłem Larinusa zimującego pod luźno przylegającym kawałkiem kory dużego pniaka bukowego (po zrębie). Wydało mi się to trochę dziwne.

Czy takie zimowanie przedstawiciela tego rodzaju to normalna sprawa czy efekt braku zimy w tym roku?

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
angellus
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 14:44
UTM: CA66

Re: Lixinae

Post autor: angellus »

Dysponuję tylko tą fotką (od kolegi)zrobioną w czerwcu,okazu nie mam.Do kluczy zaglądałem i nadal mam wątpliwości.Nie chcę się upierać czy stawiać na swoim ale przedplecze mało sklepione-wgłębione jeśli gatunek bardzo zmienny...no i jeszcze ta rzadkość :mysl: , stąd zachowanie rezerwy.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Lixinae

Post autor: GrzegorzGG »

Z pewnością można pozostać przy Larinus sp. W swoich zbiorach zdjęć tak też bym oznaczył takie zdjęcie. Choć fajnie by było gdyby ktoś wskazał jakąś cechę, którą wyklucza któryś gatunek (lub na niego wskazuje).

Pozdrawiam
:)

Edit: A co myślisz o tej cesze: "Przedplecze (...) na bokach słabiej zaokrąglone". Na zdjęciach prof. Borowca widać tą różnicę:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/la ... planus.htm
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/la ... turnus.htm
petrel
Posty: 490
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Lixinae

Post autor: petrel »

Z tego zdjęcia ciężko powiedzieć który to Larinus (skłaniam się ku L. sturnus).
Chciałem jednak dodać, że informacje o występowaniu zawarte w kluczach, a dotyczące L. sturnus, są mocno nieaktualne, gdyż gatunek ten obecnie można spotkać znacznie częściej i na terenie całego kraju.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Lixinae

Post autor: Miłosz Mazur »

Też, podobnie jak Petrel, obstawiał bym sturnusa. I wcale nie jest to taka rzadkość. W ostatnich latach przybyło sporo stanowisk.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Lixinae

Post autor: GrzegorzGG »

Sam mam w galerii trzy fotki z Bielska rozpoznane jako L. sturnus. Przyznam, że dopiero z klucza dowiedziałem się, że to rzadki ryjek (w każdym razie na stan ówczesnej wiedzy). U mnie na łące wcale taki rzadki nie jest :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”