para mieszana strasznie niedobrana...

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

para mieszana strasznie niedobrana...

Post autor: Almandyn »

Wczoraj natknęłam się na zadziwiającą scenę - samiec jednego gatunku chrząszczy próbował wdać się w romans z chrząszczem innego gatunku :oops: . Był tak wytrwały i zajęty utrzymywaniem się na grzbiecie wybranki ( wybranka? ), że mogłam swobodnie im pstryknąć kilka fotek.
Byłabym wdzięczna o podanie rodzin ryjków, bo na gatunki to raczej nie liczę.

Ala
Załączniki
10.05.2012 Fasty FD39
10.05.2012 Fasty FD39
para mieszana.jpg (90.9 KiB) Przejrzano 2530 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: para mieszana strasznie niedobrana...

Post autor: Aneta »

Ależ obserwacja! :D Gratsy, bo takich scen często się nie widuje, a jeszcze tak ładnie to ustrzelić - fiu fiu ;) Szczęśliwą wybranką została samiczka Bytiscusa (nawet zaryzykowałabym B. populi, bo trochę tej przestrzeni między oczami widać) z Attelabidae. Na górze jest bez wątpienia Curculionid, ale tego zostawiam do oznaczenia ryjkologom.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: para mieszana strasznie niedobrana...

Post autor: mwkozlowski »

Wszystko pozostanie w (nad)rodzinie Curculionoidea, bo ten na górze to naliściak Phyllobius pyri/vespertinus. Orientacja co do płci "prawidłowa", dobre choć tyle!
Awatar użytkownika
Tomasz Grzegorczyk
Posty: 59
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2012, 16:47
profil zainteresowan: autostop survival discgolf
Lokalizacja: Poznań

Re: para mieszana strasznie niedobrana...

Post autor: Tomasz Grzegorczyk »

Miałem podobną obserwację niedawno, z tym że na dole była stonka :)
Załączniki
Solec Kujawski; 3 V 2012
Solec Kujawski; 3 V 2012
serce_nie_sługa.JPG (117.59 KiB) Przejrzano 2452 razy
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: para mieszana strasznie niedobrana...

Post autor: mwkozlowski »

"Sodomia" u owadów to pasjonujący temat. Zwykle "ślepa uliczka" w życiu niektórych osobników (tak samiec jak i samica tracą czas i potencjał rozrodczy), nie wyeliminowana jednak przez dobór ze względu na stosunkową epizodyczość takich kontaktów. Niekiedy jednak przybiera formy "maniakalne", jak u dwóch gatunków kałdunic (Gastrophysa) żyjących na szczawiu. Prawdopodobnie dlatego, że zasięgi tych kałdunic pokryły się stosunkowo niedawno. (Przypuszcza się, że G.viridula była jeszcze niedawno gatunkiem typowo górskim!). Samce Ph. pyri/vesperinus są w maju, jak się wydaje, "nadpobudliwe" i łapią wszystko co się rusza. Choć zdarza im się też "prawidłowo". Ja też mam w swoich zbiorach parę z kałdunicą... (nie moja rejestracja), ale z typową, fyzogastryczną samicą. Na zdjęciu Tomasza jest bodaj na dole samiec (samice wypychają sobie odwłoki jeszcze w kwietniu), więc jest to może "sodomia homoseksualna" (robi się ciekawie!)... choć niektóre samce robią to też z butelkami po piwie (Ig. Nobel z zeszłego roku: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-15117051)!.
Na marginesie: jeżeli hodowla larw naliściaków była by łatwa (ale chyba nie jest) to można by pięknie rozwiązać problem dyskusyjnego rozgraniczenia pyri - vespertinus (viewtopic.php?f=100&t=9172) dając samcom obu form pole do popisu.
Załączniki
so1.jpg
so1.jpg (51.78 KiB) Przejrzano 2435 razy
so2.jpg
so2.jpg (43.23 KiB) Przejrzano 2435 razy
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: para mieszana strasznie niedobrana...

Post autor: Miłosz Mazur »

Młodych z tego nie będzie, ale przynajmniej może nieco egzotycznej przyjemności ;)

Fajna obserwacja, ja nie miałem jeszcze okazji patrzeć na coś takiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”