Korniki wiązów

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
victorio90
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 12 grudnia 2009, 19:01
Lokalizacja: Łódź

Korniki wiązów

Post autor: victorio90 »

Witam, jestem nowy na forum, ale mam nadzieję, że dobrze dobrałem miejsce na ten wątek.
Mam pytanie jakie w Polsce występują korniki wiązów. Chodzi mi nawet o te najrzadsze, które mają 1-2 stanowiska.
Niestety nie znalazłem nigdzie żadnych info w tej kwestii dlatego zgłaszam tu prośbę o pomoc :)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Korniki wiązów

Post autor: Pawel Jaloszynski »

W kluczu KdOOP nie znalazłeś informacji o roślinach żywicielskich..?

Paweł
liszka11
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 2 sierpnia 2011, 19:21
Gender: women
UTM: Mielec

Re: Korniki wiązów

Post autor: liszka11 »

Na pewno ogłodek wiązowiec i wielorzędowiec :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Korniki wiązów

Post autor: Jacek Kurzawa »

liszka11 pisze:Na pewno ogłodek wiązowiec i wielorzędowiec :)
Te polskie nazwy to jakiś obłęd dla kogoś kto ich nigdy nie stosował w tej grupie. Chodzi Ci zapewne o:

Scolytus scolytus Fabricius, 1775 (Curculionidae, Scolytinae, Scolytini) nr KFP: 4766
https://entomo.pl/checklist/species.php?id=2288

Scolytus multistriatus Marsham, 1802 (Curculionidae, Scolytinae, Scolytini) nr KFP: 4762
https://entomo.pl/checklist/species.php?id=2284

Przeglądając Klucz do Oznaczania z. 99-100 (1981) bardzo szybko wyłapuje się kolejne gatunki żerujące na wiązach, jest ich znacznie więcej:
P.vittatus, P. kraatzi, S.kirschi, S.rugulosus, S.carpini, S.intricatus, S.mali, S.pygmaeus, S.laevis, X. monographus, X.dryographus
Lista wygląda na kompletną.

PS. Niby sie uzywa tych polskich nazw, ale duża liczba kornikow ich nie posiada; w rozmowach "przy piwie" to przejdzie, ale gdy wylicza się gatunki, to polskie nazwy bardziej przeszkadzają niz pomagają.
liszka11
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 2 sierpnia 2011, 19:21
Gender: women
UTM: Mielec

Re: Korniki wiązów

Post autor: liszka11 »

dokładnie :) na przyszłość będę używała nazw łacińskich :)
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korniki wiązów

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej
Te polskie nazwy to jakiś obłęd dla kogoś kto ich nigdy nie stosował w tej grupie.
Akurat nazwy - ogłodek wiązowiec i o. wielorzędowy są dobrze utrwalone w polskim nazewnictwie i nie ma wątpliwości, o jakie gatunki chodzi.
Przeglądając Klucz do Oznaczania z. 99-100 (1981) bardzo szybko wyłapuje się kolejne gatunki żerujące na wiązach, jest ich znacznie więcej:
P.vittatus, P. kraatzi, S.kirschi, S.rugulosus, S.carpini, S.intricatus, S.mali, S.pygmaeus, S.laevis, X. monographus, X.dryographus
Lista wygląda na kompletną.
Co do występowania korników na wiązach to trzeba pamiętać, że jedne gatunki są nieomal monofagami wiązów (Scolytus laevis, S. multistriatus, S. pygmaeus, S. scolytus, Ptelobius kraatzi, P. vittatus, inne są sporadycznie spotykane na wiązach. Moje największe wątpliwości budzi wykazywanie z wiązów rozwiertków: Xyleborus dryographus i X. monographus. Obydwa te gatunki są praktycznie monofagami dębów. Nie wykluczone, że z wiązów zostały mylnie wykazane.

Pozdrawiam :wink:
ENTOMONKA
Posty: 108
Rejestracja: niedziela, 3 lipca 2011, 15:43
Gender: women
UTM: CC93-Łódź

Re: Korniki wiązów

Post autor: ENTOMONKA »

Mnie się udało zaobserwować na wiązach Xyleborus dispar oraz X. alni/saxeseni (tych dwóch nie mogę jakoś rozgryźć), a prawdopodobnie wiązy mogą zasiedlać jeszcze drwalniki (Trypodendron spp.).
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korniki wiązów

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej
Mnie się udało zaobserwować na wiązach Xyleborus dispar oraz X. alni/saxeseni (tych dwóch nie mogę jakoś rozgryźć), a prawdopodobnie wiązy mogą zasiedlać jeszcze drwalniki (Trypodendron spp.).
Jesteś bardzo uważna! Czy interesują Cię bardziej korniki? Rozwiertek nieparek - Anisandrus (Xyleborus) dispar jest wybitnym polifagiem i jak najbardziej może występować na wiązach. Podobnie z drwalnikiem znaczonym - Trypodendron signatum, drwalnikiem bukowcem - Trypodendron domesticum, Xyleborinus attenuatus (alni) i X. saxesenii. Ten ostatni chętnie występuje też na sośnie. Co do rozróżniania obu gatunków Xyleborinus - najlepiej jest mieć okazy porównawcze. X. attenuatus jest większy od X. saxesenii i ma na ścięciu pokryw większe ząbki.

Pozdrawiam :wink:
ENTOMONKA
Posty: 108
Rejestracja: niedziela, 3 lipca 2011, 15:43
Gender: women
UTM: CC93-Łódź

Re: Korniki wiązów

Post autor: ENTOMONKA »

Po prostu kiedyś przeglądałam martwe wiązy na skraju pola, drogi i lasu. Nie ma za wiele tych drzew, to szkoda było przejść obojętnie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „CURCULIONOIDEA”