Hypera fuscocinerea a H. postica

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Hypera fuscocinerea a H. postica

Post autor: Aneta »

Czy jest jakaś naprawdę pewna cecha, po której można odróżnić te dwa gatunki? Morduję się właśnie z kluczem oraz jednym takim egzemplarzem i wychodzi mi raz to, raz to, zależy na jakie cechy popatrzę :P Przedplecze wygląda na zaokrąglone pośrodku, łuski za to na krótkie i z rozchylonymi końcami (tu też zresztą zależy, na który fragment na pokrywach popatrzę 8) ). Długość gada 5 mm, więc też pasuje do obu. Złapany 30 V (na Medicago sp., o ile dobrze zieleninę zidentyfikowałam). Help, pliz.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Hypera fuscocinerea a H. postica

Post autor: Miłosz Mazur »

Sporo Hyper jest bardzo wrednych do oznaczanie przez wzgląd na ich zmienność.
Ja te dwa gatunki oznaczam troszkę czuja ze zbiorem porównawczym. Zwykle okazy z jakimi mam do czynienia zawsze różnią się kształtem przedplecza (H, fuscocinerea ma, nieco krótsze, bardziej pękate przedplecze. H. postica ma tez wyraźniej wygięte przednie golenie, często sa tez one jaśniejsze niż te u H. fuscocin.
Postica jest tez dużo pospolitsza, ale może wynika to właśnie z trudności w rozróżnianiu tych gatunków. Rośliny i środowisko niestety te same, choć mam wrażenie, że H. fusco. lubi cieplejsze, bardziej nasłonecznione stanowiska.

Nie wiem czy to w czymkolwiek pomoże, ja mam kilka okazów w gablocie (samic) ze znaczkiem "?" na etykiecie :(
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Hypera fuscocinerea a H. postica

Post autor: Aneta »

Hehe, zdaje mi się, że ten konkretny gagatek też wyląduje ze znakiem zapytania na etykiecie :P Acz jeszcze spojrzę na niego pod kątem tego, co napisałeś, może coś uda mi się stwierdzić.
A stanowisko jest właśnie ciepłe, bardzo nasłonecznione, więc tu też na dwoje babka wróżyła.
Tak czy inaczej, dzięki :)
krep
Posty: 24
Rejestracja: sobota, 12 grudnia 2009, 19:19
Lokalizacja: Czech republic

Re: Hypera fuscocinerea a H. postica

Post autor: krep »

Jeden z odborníků na Hyperini je Jiří Skuhrovec z Prahy (kontakt na www.curci.de )
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Hypera fuscocinerea a H. postica

Post autor: Marek Wanat »

H. fuscocinerea to dziwny gatunek. Przez 35 lat intensywnego łowienia ryjkowców złowiłem bodajże 3-4 sztuki i za każdym razem już w czerpaku i na oko wiedziałem, że to ona, bo wyraźnie większa i przede wszystkim bardziej wydłużona. Innych sensownych różnic nie pamiętam, choć w kluczach piszą różne takie...:wink: . Wszystkie okazy mniej lub bardziej "pośrednie" okazywały się zawsze być H. postica.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Hypera fuscocinerea a H. postica

Post autor: Miłosz Mazur »

Więc czas mi chyba zweryfikować moje okazy ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”