[Cryptorhynchus lapathi] żer na olszy

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
lidski_kwas
Posty: 2
Rejestracja: środa, 24 sierpnia 2011, 13:30

[Cryptorhynchus lapathi] żer na olszy

Post autor: lidski_kwas »

Witam Wszystkich

Od dłuższego czasu bezskutecznie usiłuję znaleźć żerowisko krytoryjka olchowca. Pomimo tego, że wiem jak ono wygląda, moje starania nie przyniosły jeszcze efektu. W związku z tym zwracam się o poradę. Czy ktoś mógłby mi doradzić... czy szukać bliżej odziomka, czy wśród gałęzi? Na co zwracać uwagę? Jakie środowiska przeczesywać? Do tej pory szukałem na olszach skupionych wokół brzegu śródleśnego jeziora. Są tam głównie starsze olsze, a pod ich okapem nieco młodych. Teraz wygryzają się młode chrząszcze więc teoretycznie powinien to być najlepszy okres aby znaleźć cały obraz żerowania. Za wszelkie rady będę bardzo wdzięczny :D
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Re: [Cryptorhynchus lapathi] żer na olszy

Post autor: tempelik »

Szukaj w wiklinie... tz. przeważnie na wierzbie purpurowej :D
Ps. nie gardzą też wierzbą Salix viminalis. :wink:
lidski_kwas
Posty: 2
Rejestracja: środa, 24 sierpnia 2011, 13:30

Re: [Cryptorhynchus lapathi] żer na olszy

Post autor: lidski_kwas »

Mimo to, zdecydowanie bardziej interesuje mnie żer na olszy :D Może ktoś posiada fotografie takiego żerowiska? Liczę na Wasze porady :wink:
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: [Cryptorhynchus lapathi] żer na olszy

Post autor: Marek Hołowiński »

Zwracaj uwagę na odrośla olch przy pniakach po ściętych drzewach. Zasiedla pędy o grubości 3-5 cm, czasem grubsze. Najwięcej żerowisk bywa na wysokości od 05 do 1,5 metra. Można też szukać w kilkuletnich nasadzeniach olchowych i jak wyżej napisano na niektórych gatunkach wierzb, ale chodzi o trochę więcej gatunków niż wymieniono.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”