Phyllobius maculicornis?

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Phyllobius maculicornis?

Post autor: alon »

Czy da się z tych zdjęć (mam jeszcze kilka innych, ale ujęcia dosyć podobne) oznaczyć tego Phyllobiusa? Wg mnie to Ph. maculicornis. Zdjęcia robione 26.06.2011 w Ostrzycach (Kaszuby).
Załączniki
DSCF7489.jpg
DSCF7489.jpg (74.78 KiB) Przejrzano 2053 razy
DSCF7490.jpg
DSCF7490.jpg (87.39 KiB) Przejrzano 2053 razy
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Re: Phyllobius maculicornis?

Post autor: alon »

Czy jednak nie da się rozstrzygnąć co to za gatunek? Typując Ph. maculicornis kierowałem się głównie odgiętą listewką na wierzchołku pokryw. Rozważałem też Ph. argentatus, niestety ryjek dość mocno powycierany, co nie ułatwia zadania.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Phyllobius maculicornis?

Post autor: Miłosz Mazur »

Wytarcie ryjka nie ma tutaj nic do rzeczy. Oba gatunki mają zupełnie inne proporcje ciała, a przede wszystkim kształt głowy i ryjka, co doskonale widać w Ikonografii.
Dlatego żeby mieć pewność najlepsze jest ujęcie z góry.

Okaz na zdjęciu to jak dla mnie Ph. maculicornis, jak z zawsze z kilkoma procentami rezerwy ;)
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Re: Phyllobius maculicornis?

Post autor: alon »

Lepszych ujęć niestety nie mam, to jest "najbardziej" z góry. Pisząc o wytarciu ryjka miałem na myśli całego chrząszcza - niefortunne użycie słowa "ryjek" :) , a głównie chodziło mi o odstające włoski u argentatusa, których przy silnym wytarciu i tak by nie było.
Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”