Curculio

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Curculio

Post autor: tiktaalik »

Pierwszy tegoroczny słonik. I to wszystko, co jestem w stanie powiedzieć. 7 maja, Łódź. Siedział nie na leszczynie, nie na dębie, ale na wierzbie. Być może to przypadek.
Załączniki
Curculio.jpg
Curculio.jpg (66.1 KiB) Przejrzano 2180 razy
Curculio..jpg
Curculio..jpg (86.34 KiB) Przejrzano 2180 razy
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Curculio

Post autor: mwkozlowski »

Żołędziowiec wychodzi z gleby na przełomie kwietnia i maja i pałęta się po różnych roślinach w tzw. diapauzie rozrodczej do czasu dojrzewania żołędzi na dębach czyli nawet dobre trzy miesiące.
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Curculio

Post autor: tiktaalik »

Ciekawe. Takie zwyczaje mają pewnie swój biologiczny sens, który jednak na tę chwilę pozostaje dla mnie nieodgadniony. Być może przeżywalność jest wyższa dla imagines aktywnych, niż takich, które pozostałyby o te kilkadziesiąt dni dłużej zagrzebane w ziemi. Ostatecznie pod powierzchnią zapewne także czyhają wrogowie. Tutaj, na górze, istnieje przynajmniej możliwość ucieczki.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Curculio

Post autor: mwkozlowski »

a mi się wydaje że to jest ewolucyjny bagaż odziedziczony po przodkach rozmnażających się wiosną np. na wyroślach
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Curculio

Post autor: tiktaalik »

Aby skomentować tę hipotezę, konieczna jest wiedza o filogenezie ryjkowców. Choćby taka, jaki tryb życia prowadzili przodkowie dzisiejszych słoników i ile czasu minęło od rozdzielenia się linii.
Mnie pozostaje milczeć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”