Chrząszcze z ryjkiem

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Chrząszcze z ryjkiem

Post autor: Aneta »

Na kwitnącej jabłoni (dokładnie na kwiatach) złapałam chrząszcze - z Curculionidae albo Attelabidae (raczej to drugie). Ogólnym wyglądem przypominają C. aequatus. Różnią się kolorem - metaliczny ciemnoniebieski - oraz rozmiarem - mają ok. 2,5 mm. To nie B.populi ani B.betulae, bo nie zwijały liści, tylko drążyły otwory w zawiązkach owoców. Może ktoś wie, co to?
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Z twojego opisu niewiele można powiedzieć gdyż za bardzo nie podałaś ważnych cech kluczowych, ale przypuszczam iż może to być jakiś gatunek z rodzaju Pselaphorhynchites (3 gat w Polsce) lub Caenorhinus germanicus, o ile to rzeczywiście Attelabid co łatwo stwierdzisz po nie załamanych kolankowato czułkach, typowe Curculionidae mają kolankowato załamane czułki.
Â?ukasz

chyba mogę ci pomóc

Post autor: Â?ukasz »

studiuję biologię (drugi rok) dostałem się na grupę seminaryjną na katedrze zoologii bezkręgowców , owadami interesuję się dopiero od kilku lat ale nie wydaje mi się aby to był chrząszcz z rodziny ani attelabidae ai curculionidae. Zdjęcie które nadesłałaś dużo nie pokazuje ale tyle co widać to mogę powiedzieć. Jeśli masz jakiś klucz do owadów to sprubuj poszukać w rodzinie chrysomelidae.Wśród moich okazów mam gatunek bardzo podobny do tego na zdjęciu - Melasoma aenea. Wiem że jeszcze wszystkiego nie wiem o owadach alena dwie poprzednie rodziny ten chrząszcz mi nie wygląda.Trudno mi coś więcej orzec ale poszukaj raczej w rodzinie chrysomelidae rodzaj Melasoma lub pokrewne rodzaje.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

zdjęcie avatar

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zdjęcie pod imieniem Anety to tylko obrazek tzw. avatar - każdy wybiera sobie jakiś żeby go było lepiej widać. (ja mam np teraz kózkę) - Trzeba mieć swój login (profil uzytkownika) czyli być zarejestrowanym i można sporo rzeczy spersonalizować no i prszede wszystkim automat poinformuje nas czy doszły jakieś nowe posty na forum.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: chyba mogę ci pomóc

Post autor: Pawel Jaloszynski »

łukasz pisze: Melasoma aenea. .
Taki maly detal - rodzaj Melasoma to obecnie Chrysomela, ale dawna M. aenea jest akurat w rodzaju Linaeidea.

Jesli chodzi o Anete i zwijacza, to zlapac i pojawic sie kiedys z pudelkiem na jakims spotkaniu entomologow np. w Poznaniu (z Kutna nie tak znowu daleko), zwykle znajdzie sie ktos, kto rzuci okiem i oznaczy. A jesli w jakis sposob interesuja cie ryjkowce i grupy pokrewne, to na forum jest (na razie biernie, ale zawsze) Szymon Konwerski, jesli szukasz okazji do obejrzenia duzych zbiorow tych rodzin czy wsparcia w oznaczaniu to sie z nim skontaktuj.
pozdrawiam,
Pawel
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Dzięki za sugestie.To jednak Attelabidy (czułki bez załamania). Poszperałam trochę w sieci - i zauważyłam, że niektórzy podają rodzaj Coenorrhinus (więc i aequatus, i germanicus) jako Pselaphorhynchites. Czy to oznacza, że te nazwy stały się synonimami?

A w avatarze rzeczywiście mam stonkę, dokładnie samca Gastrophysa viridula :)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

W Katalogu Fauny Polski oraz w kluczu do polskich Attelabidae (z serii Klucze do oznaczania owadów Polski) te dwa rodzaje funkcjonują oddzielnie, chyba iż w Attelabidae też wzieli sie za robienie miszmaszu taksonomicznego, ale ja w ryjkowcach nie siedzę, niech się wypowie specjalista czy to jeszcze oddzielne rodzje czy już je połączyli.
Awatar użytkownika
Piotr Malik
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 14 maja 2004, 01:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Malik »

A kto oznaczy owada z mojego avatarka? :)
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Post autor: Michal Z. »

Hurmak olszowiec (Agelastica alni) ???
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Piotr Malik
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 14 maja 2004, 01:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Malik »

Zerknąlem jeszcze na pare zdjęc hurmaka w internecie i wydaje sie on bardziej zielony.
Załączniki
DSCN3201a_filteredplfoto.jpg
DSCN3201a_filteredplfoto.jpg (26.83 KiB) Przejrzano 2777 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Moim zdaniem na zdjęciu jest nie hurmak, a Linaeida aenea - mówię tak na podstawie wyglądu czułków. Czułki A. alni są dłuższe, bardziej nitkowate i jednobarwne - natomiast czułki chrząszcza ze zdjęcia grubieją lekko ku końcom i ciemnieją.
Jeśli zaś chodzi o kolor pokryw A. alni i L. aenea - to właśnie u tego drugiego gatunku można spotkać zielone okazy. Hurmaki są tylko granatowoniebieskie.
Można porównać:
http://www.biol.uni.wroc.pl/cassidae/Eu ... 0aenea.htm
http://www.biol.uni.wroc.pl/cassidae/Eu ... 20alni.htm
Awatar użytkownika
Piotr Malik
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 14 maja 2004, 01:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Malik »

Wielkie dzieki, rzeczywiscie z tymi czulkami dobrze trafione ;). A sa jakies inne cechy, po ktorych mozna odróznic te dwa gatunki?
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Oczywiście tych cech jest mnóstwo, na początku trzeba zaznaczyć i te dwa gatunki są od siebie dość oddalone systematycznie! Linaeidea aenea należy do podrodziny Chrysomelinae: plemię Chrysomelini, a Agelastica alni to podrodzina Galerucinae: plemię Sermylassini. Jak widać te dwa gat należą do zupełnie innych podrodzin a pdostawową cechą różniącą gatunki należące do Chrysomelinae a Galerucina jest położenie nasad czułków na głowie, naprościej rzecz ujmując u Chrysomelinae są one oddalone od siebie a u Galerucinae zbliżone do siebie. Oprócz tego te dwa gat można łatwo rozróżnić już na pierwszy rzyt oka po kształcie ciała są one zupełnie inne i to kształt przedplecza jak i pokryw.
Ostatnio zmieniony piątek, 11 czerwca 2004, 20:54 przez Marek Przewoźny, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „CURCULIONOIDEA”