3 x Rhinusa asellus ?

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

3 x Rhinusa asellus ?

Post autor: vogel »

W ryjkach taki jakiś spokój nastał, więc może ja się spytam fachowców.
O ile co do okazów (1) i (2) jestem raczej pewny oznaczenia , to okaz (3) budzi moje wątpliwości.
Ma wyraźne czerwone plamy na pokrywach. W kluczu wymienia się ab. plagiatum. Czy to będzie on. Przeglądając internet nie spotkałem takiego splamionego.
Ponadto klucz nie wymienia północnej Polski jako obszaru występowania Rhinusa asellus. Nie wiem jak to jest na dziś?
Proszę o zweryfikowanie i ewentualny komentarz.
Załączniki
27.05.2009, Zakrzewska Osada, XV61
27.05.2009, Zakrzewska Osada, XV61
Rhinusa asellus (3).JPG (26 KiB) Przejrzano 3914 razy
30.05.2009, Zakrzewska Osada, XV61
30.05.2009, Zakrzewska Osada, XV61
Rhinusa asellus (2).JPG (67.21 KiB) Przejrzano 3900 razy
31.05.2009, Zakrzewska Osada, XV61
31.05.2009, Zakrzewska Osada, XV61
Rhinusa asellus (1).JPG (56.7 KiB) Przejrzano 3904 razy
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Rh. asellus robi się wg moich obserwacji coraz powszechniejszy (przynajmniej na południu). Gatunek z dwoma plamami to choćby rzadszy Rh. bipustulata ale ten okaz trochę mi tutaj proporcjami nie pasuje do niego Oznaczanie tej grupy to nic prostego. Ten okaz wygląda mi na samca Rh. asellus (grube uda, kształt przedplecza i ogólny pokrój ciała, ryjek i miejsce osadzenia czułków). Może te dwie plamy to wynik niedokładnego wybarwienia. Z ab. plagiatum się nie spotkałem.
Ostatnio zmieniony czwartek, 31 grudnia 2009, 19:42 przez Miłosz Mazur, łącznie zmieniany 1 raz.
petrel
Posty: 490
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Post autor: petrel »

Na Podlasiu (FD33, 43, 96) gatunek ten występuje dość często, łowiłem go również w ok. Olsztyna. Wszystkie osobniki jakie widziałem były jednolicie ciemne.
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: vogel »

Czerwone plamy na pokrywach w rzeczywistości są bardzo wyraźne, czego nie widać na moim niezbyt dobrym zdjęciu. Długość chrząszcza lekko powyżej 4mm, co również wykluczałoby Rh. bipustulata.
Dziękuję Wam bardzo!
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

z tego co wiem, oba gatunki dość grzecznie trzymają się swoich roślin: bipustulata - trędownika a asellus - dziewanny; skąd jest ten "dwukropkowy osiołek" (asellus to osiołek)?
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: vogel »

Niestety nie zapisałem sobie w swoim czasie. Teraz jedynie mogę powiedzieć, że dziewanna tam rośnie.
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: vogel »

Aha! Lokalizacę podaję zwykle przy samym zdjęciu. Jest to Zakrzewska Osada w kujawskopomorskim, najbliższe miasteczko to Więcbork. (XV61).
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Almandyn »

Aby nie tworzyć nowego tematu "podpinam się" do tego wątku. Czy na moich zdjęciach jest Rhinusa asellus? Kompletnie nie znam się na chrząszczach, i generalnie nie fotografuję ich, ale taka kolonia w jednym kwiatku wydała mi się ciekawa. Proszę o wyrozumiałość i ewentualnie o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.
Załączniki
kolonia.JPG
kolonia.JPG (123.67 KiB) Przejrzano 3908 razy
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Wygląda mi to na coś z rodzaju Miarus/Cleopomiarus, ale ze zdjęć się tego nie oznacza ;)
Większość naszych gatunków rozwija się na różnych dzwonkach, tylko jeden (C. micros) na jasieńcu piaskowym.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Wanat »

vogel pisze:Ma wyraźne czerwone plamy na pokrywach. W kluczu wymienia się ab. plagiatum. Czy to będzie on. Przeglądając internet nie spotkałem takiego splamionego.
Ponadto klucz nie wymienia północnej Polski jako obszaru występowania Rhinusa asellus. Nie wiem jak to jest na dziś?
Proszę o zweryfikowanie i ewentualny komentarz.
Rh. bipustulata ma zdecydowanie ciemne szczecinki na pokrywach, wiec odpada, podobnie jak Rh. tetra, bo ciało ma wyraźnie krótsze i szersze. Zostaje wiec tylko Rh. asellus. Ja też nie przypominam sobie okazu z wyraźnymi czerwonymi plamami, ale skoro opisano taką odmianę barwną, to musi się zdarzać i być do złapania przy odpowiedniej dozie szczęścia. Co do występowania, to była już podawana ze wszystkich północnych krain. Co prawda z Pobrzeża Bałtyku tylko dane sprzed wojny, ale na pewno jest nad dolną Wisłą (może są jakieś stanowiska opublikowane w monografii kserotermicznych ryjkowcow Mazura). Na jakichś lepszych i starszych piaszczystych kserotermach z dziewannowiskami znajdzie się pewnie wszędzie.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Wanat »

Almandyn pisze:Aby nie tworzyć nowego tematu "podpinam się" do tego wątku. Czy na moich zdjęciach jest Rhinusa asellus?
Stawiałbym bardziej na Cleopomiarus graminis niż Miarus sp. (więc pewnie ajugae) ze względu na dobrze widoczne u niektórych okazów zagęszczenie jasnych włosków wzdłuż tylnej części szwu pokryw. Bez możliwości powiekszenia zdjecia wiele jednak bym na ten typ nie postawił. Na kwiatach chabra jeszcze takiego mityngu miarusoryjków nie widziałem, kolor trochę nie pasuje do niebieskich dzwonków, ale z drugiej strony M. ajugae czasem spotyka się nawet masowo na żółtych kwiatach mniszka i podbiału, więc pewnie optyke mają kiepską :wink:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Marek Wanat pisze:M. ajugae czasem spotyka się nawet masowo na żółtych kwiatach mniszka i podbiału, więc pewnie optyke mają kiepską :wink:
Z tą optyką to może się okazać, że to my mamy kiepską ;-). Wspólną cechą kwiatów Taraxacum, Tussilago i Centaurea jest ich wygląd w ultrafiolecie - mocno czerwony środek otoczony kontrastowo jaśniejszymi, różowawymi lub niebieskawymi płatkami. U niektórych dzwonków to zestawienie kontrastów w świetle UV jest podobne, chociaż czerwony środek nie jest aż tak duży. Jeśli te ryje kierują się wzorem UV, to mają prawo się mylić.

Paweł
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 3 x Rhinusa asellus ?

Post autor: vogel »

Żeby nie zakładać nowego wątku odświeżam stary. Chrząszcz znaleziony martwy 27.05.2009 r, Zakrzewska Osada (XV61).
Prawie wszystko niby się zgadza, ale ten kolor. Ponadto cecha z klucza: 3 zagonik połączony w tyle pokryw z zagonikiem 6. W tym przypadku zagonik 3 połączony 7 i 9. A może to nie Rhinusa asellus?
Za pomoc z góry dziękuję.
Załączniki
f.1.jpg
f.1.jpg (55.7 KiB) Przejrzano 3803 razy
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: 3 x Rhinusa asellus ?

Post autor: Miłosz Mazur »

Chmmm...nigdy nie spotkałem czerwonej formy RH. asellus, może jakiś niewybarwiony...
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”