P. daphnis

Alex
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 16 marca 2004, 23:27
Lokalizacja: Kraków

P. daphnis

Post autor: Alex »

Czy ktoś obserwował na terenie Polski (poza Pieninami) całkowicie niebieską formę samic tego gatunku?Wiadomo, że na większości stanowisk występują ciemne samice, czasami jedynie z fragmentem niebieskiego połysku. W Pieninach spotykałem niebieskie samice i nigdzie indziej. Zastanawiam się co jest tego przyczyną. Jeśli ma to związak z nasłonecznieniem to we wschodniej części Polski powinny latać niebiesko ubarwione samice P. daphnis z uwagi na największą ilość godzin z nasłonecznieniem. Proszę o jakieś sugestie, jestem ciekaw co o tym myślicie.

Pozdrawiam

Alex
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9498
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Co to jest P.daphnis?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Co to za gatunek P.daphnis? A ścislej: P to skrót jakiej nazwy rodzajowej? czy nie lepiej napisać całą nazwę albo chociaż wskazać rodzinę? Domyslam się, że chodzi o motyle, ale też jest to czysty domysł...
Najlepiej napisać: Callimus angulatus (Coleoptera, Cerambycidae)
pozdrawiam
Krzysztof S.

największą ilość godzin z nasłonecznieniem

Post autor: Krzysztof S. »

A co oznacza "największa ilość godzin z nasłonecznieniem"?

O ile mi wiadomo regionem o największej ilości słonecznych dni w roku (w Polsce) jest Legnica i jej okolice.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

niebieskie samice występują też na wschodzie i w centralnej części kraju .Wiem , bo widziałem .
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9498
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

niebieskie samice Polyommatus daphnis

Post autor: Jacek Kurzawa »

Już znalazłem: chodzi o Polyommatus (Lycaenidae, Lepidoptera), modraszek, który zawsze był w Melaegheria. Zresztą i tak się domyślałem, ale to był tylko domysł.
Wracając do sedna tematu - mam mocno niebieskie 2 samice z Bieszczad i z Polesia czyli wsch. Polska. Reszta, też w większości ze wsch.Polski., są ciemne.
Alex
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 16 marca 2004, 23:27
Lokalizacja: Kraków

Modraszek Dafnid

Post autor: Alex »

Racja! Zapomniałem że poza motylami dziennymi są też inne owady. Z tego co piszecie ta forma występuje regularnie w niektórych miejscach. Ale dane o występowaniu tej formy w Bieszczadach to już dla mnie mała rewelacja. Jak widać nie miałem szczęścia do tej pory, trafiając tylko na ciemno ubarwione samice. Niebieskie znam tylko jak już wspomniałem z Pienin i ze Słowacji (tam podobno ciemne nie występują?). Jeżeli chodzi o największą ilość dni z insolacją przodują byłe województwa: Chełmskie, Zamojskie i Przemyskie. Inna rzecz to metoda badania nasłonecznienia ale dajmy temu spokój bo to nie forum klimatyczne :)

Dzięki kolegom za wiadomości,

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

dafnisy w tych barwach mam koło Węgrowa dawne woj. Siedleckie
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: P. daphnis

Post autor: Adam Larysz »

Dzisiaj na Segieckich kserotermach trafiła mi się niebieska samica P. daphnis :D
Druga była "normalna", czyli ciemna forma steeveni. Samce też były czyste, czyli to sam początek pojawu.
Załączniki
p.daphnis_female_segiet.jpg
p.daphnis_female_segiet.jpg (93.35 KiB) Przejrzano 4960 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: P. daphnis

Post autor: Rafał Celadyn »

U siebie po raz pierwszy obserwowałem takie niebieskie piękności w tamtym roku...
Pozdrówki Rafał.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: P. daphnis

Post autor: Tomasz Świderski »

Z tymi nazwami to i w tym samym rzędzie mogą być problemy np. pisząc L. populi czyli z skrótem nazwy rodzajowej nie wiadomo czy chodzi o motyla dziennego z podrodziny Limenitinae czy o nocnego z rodziny Sphingidae.... Dla obu gatunków ten sam autor..nota bene gdzieś kiedyś czytałem, że w obrębie tego samego rzędu nazwy gatunkowe nie mogą się powtarzać...może ktoś to wyjaśni.
wracając do Dafnida, to otrzymałem takie niebieskie okazy z wymiany pochodzące z PN-Wsch Polski.

Adam w Segiecie do tej pory tzn w ubiegłych sezonach nie obserwowałem tego gatunku, choć biotopy wydają się być dla niego odpowiednie to nowe stwierdzenie, czy też moje przeoczenie....(bo nie specjalnie szukałem)?
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: P. daphnis

Post autor: Adam Larysz »

Tomek, nie wiem - pierwszy rok badam Segiet i otoczenie. I dlatego trudno mi powiedzieć, czy wcześniej dafnid tam był, choć przypuszczalnie tak...
Złowiłem dzisiaj dwie samice (w tym ta jedna niebieska) oraz trzy samce, a widziałem jeszcze kilka. Wszystkie motyle były idealnie czyste, czyli jest to w tym roku początek pojawu. Gdzieś za tydzień pewnie będzie ich więcej.
Poza tym z modraszkami było licho - jeszcze była końcówka P. argus, pojedyncze C. argiades i klika przelatujących C. argiolus. Ikara dziś nie widziałem ani jednego. Z czerwończyków tylko pojedyncze dukaciki. I to wszystko.
Na pewno z kraśniami było lepiej - naliczyłem 6 gatunków, być może siedem - jak wszystko rozepnę, to będzie pewność.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: P. daphnis

Post autor: Tomasz Świderski »

Adam dzięki za odpowiedź, Segiet mam niedaleko więc podjadę zobaczyć...
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: P. daphnis

Post autor: Almandyn »

Chociaż temat jest stary ale w ponure dni dobrze jest sobie powspominać lato :P :mrgreen: :mrgreen: .
W zeszłym roku sporo świeżych samiczek udało mi się 'ustrzelić' aparatem. W podanym miejscu były tylko niebieskie.
Załączniki
IMG_7900_filtered.jpg
IMG_7900_filtered.jpg (120.27 KiB) Przejrzano 4777 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: P. daphnis

Post autor: Adam Larysz »

Piękna! :D
Czyli niebieskie samice, jak widać, to nie tylko południe Polski.
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

Re: P. daphnis

Post autor: Paweł Bojar »

Na przykład w okolicach Włodawy niebieska forma samic jest całkiem częsta,jakieś 20% populacji,a że gatunek całkiem pospolity w tych rejonach to widuje się je nierzadko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”