Strona 1 z 1

E. maturna i jej środowisko na Dolnym Śląsku

: niedziela, 17 maja 2009, 14:45
autor: jon
Właściwie na jednym z większych stanowisk Dolnego Śląska w okolicach zbiornika wodnego Mietków. Maturna pojawia się w środowiskach lasów łęgowych, z licznym jesionem wyniosłym w różnym wieku, osiką, kaliną i dereniem świdwą. Klasycznym schematem odpowiadającym jej optymalnemu rozwojowi jest to co widać na załączonych zdjęciach, czyli młode jesiony w półcieniu a pod nimi przetaczniki. W pobliżu kalina. Postacie dorosłe obsiadają licznie kwiaty derenia, ale obecnie jeszcze ich licznie nie widać. Pojawiły się pierwsze samce. Moim zamiarem było strzepywanie gąsienic ogończyków do parasolki i kiedy podniosłem grubszego suchego kija na nim była poczwarka maturny. Mnóstwo gąsienic miernikowców, brudnicowatych i barczatek.
Jedna z gąsienic maturny zapewne ma w sobie pasożyta i sądzę, że miejscem nakłucia jest ta biała plamka na boku ciała.

: poniedziałek, 18 maja 2009, 12:04
autor: PawełB
Dziwne, że wyszła tak wysoko (na tarninę?) - przecież raczej żeruje nisko - czyżby do przepoczwarczenia?

Mam pytanko - czy ktoś spotkał się kiedyś z żerowaniem maturny na wierzbie iwie - czasem można znaleźć taką informacje w źródłach?

: poniedziałek, 18 maja 2009, 13:35
autor: jon
Ten okaz był na wysokości około 1m, ale spotykam nawet na wysokości 2m. Regułą jest, że przy końcu żerowania. Wchodzą wtedy na rośliny również nie związane z pokarmem dla gąsienic. Osobiście spotykałem w naturze gąsienice maturny żerujące na jesionie, iwie, kalinie, przetaczniku, babce wąskolistnej i wiciokrzewie. W hodowli chętnie jedzą też ligustr. Z moich obserwacji wynika, że gąsienice maturny są bardzo ruchliwe, przemieszczają się na znaczne odległości. W związku z tym, że są polifagami, jedzą to co napotkają z zestawu swojego menu. Tak jest ono różnorodne.

: poniedziałek, 18 maja 2009, 21:36
autor: brat
Aaaaale łąka - pasuje do tego co śpiewał Edward Stachura :

" Ja znam... ostatnie ziemskie łąki, nad kwiatami tam brzęczą złote bąki " :wink:

: wtorek, 19 maja 2009, 08:29
autor: jon
Stachura się nie znal na owadach... To był szerszeń zwykły. ;)

: wtorek, 19 maja 2009, 09:39
autor: Marcin Kutera
taka łąka świeża na pograniczu półwilgotnej...

gatunki się zgadzają- ja też mam taką łąkę na Kielecczyźnie, gdzie poza wymienionymi lata l helle (brak natomiast m. nausithous).

pozdr
MK

: środa, 20 maja 2009, 10:31
autor: SiejeOwies
Czy zabrałeś gąsienice ze sobą?:) Gdyż miałbym chętną osobę na tego pasożyta.

: czwartek, 21 maja 2009, 10:09
autor: jon
SiejeOwies pisze:Czy zabrałeś gąsienice ze sobą?:) Gdyż miałbym chętną osobę na tego pasożyta.
Tym razem tego przypilnuję. Proszę, podaj namiary na tę osobę. Przy okazji podrzucę pasożyta z gąsienicy Eriogaster catax, bo gnębi go jakiś gatunek błonkówki wyjątkowo licznie.

: czwartek, 21 maja 2009, 16:47
autor: PawełB
jon pisze:Osobiście spotykałem w naturze gąsienice maturny żerujące na jesionie, iwie, kalinie, przetaczniku, babce wąskolistnej i wiciokrzewie. W hodowli chętnie jedzą też ligustr.
ale chodzi mi o składanie jaj - czy też na iwie?

: piątek, 22 maja 2009, 09:19
autor: jon
Maturna jaja składa wyłącznie na jesionie i gdyby jesion wyeliminować to po prostu zginie.

: piątek, 29 maja 2009, 13:16
autor: jon
Zdjęcie z innego stanowiska, koło Świdnicy, w miejscu wyjątkowo cienistym.
W przypadku poważniejszego zainteresowania środowiskiem maturny, odsyłam do artykułu jaki ukaże się w najbliższym numerze "Przyrody Sudetów" napisany na zasadzie współautorstwa z kolegami z Wrocławia.

Re: E. maturna i jej środowisko na Dolnym Śląsku

: sobota, 6 sierpnia 2016, 01:35
autor: PawełB
Oto moja relacja fotograficzna z wyprawy na Maturny nad Biebrzę w połowie czerwca. Dopiero teraz znalazłem czas na obrobienie fotek i podzielenie się nimi na forum.

Chciałem naocznie sprawdzić doniesienia na temat składania jaj na innych niż jesiony roślin pokarmowych. Marzyły mi się fotki tego zjawiska no i....udało się. Czasem mam farta, mimo że maturny nie było za wiele:-)
Ciekawe, ze w tym siedlisku nieopodal widziałem jesion, tyle ze wielki, a maturny wolą paroletnie drzewka. No ale skoro jest duże drzewo to i siewki się też powinny znaleźć w okolicy. A tu wybór przetacznika....Mam jeszcze gdzieś w archiwum slajdowym maturnę ze złożem jaj na iwie z puszczy białowieskiej.....może jednak tych roślin żywicielskich może być więcej?

Re: E. maturna i jej środowisko na Dolnym Śląsku

: sobota, 6 sierpnia 2016, 16:56
autor: Andrzej El
Bardzo fajna relacja. :ok:
Brakuje tu takich.
Mam wrażenie że 90 % ludzi tutaj
interesują tylko nocne. :mysl: