catops nigrita

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
Ania Mądra
Posty: 53
Rejestracja: czwartek, 5 czerwca 2008, 20:32
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

catops nigrita

Post autor: Ania Mądra »

Witam, mam pytanie czy są jakieś cechy samic Catops nigrita aby wyróżnić je pośród innych Catopsów. Mam sporo okazów (z samcami nie było najmniejszego problemu) i generalnie po odsianniu C. neglectus oraz Sciodrepoidesów zaczęły się schody. Oznaczyłam samce Fissocatops westi, C. tristis tristis, C. fuliginosus, C. kirbyi, C.subfuscus, C.picipes, Sciodrepoides watsoni, Ptomaphagus sericatus, dlatego też przypuszczam że są też samice. Znaczną częśc stanowi C. nigrita dlatego mam pytanie czy ktoś zna jakieś dodatkowe cechy (poza kluczem Szymczakowskiego). pozdrawiam
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: catops nigrita

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Samice w rodzaju Catops najlepiej oznaczac poprzez porownanie z samcami, biorac pod uwage proporcje czlonow czulkow, ogolny ksztalt i ubarwienie ciala oraz punktowanie. Czesc gatunkow zreszta daje sie oznaczyc bezposrednio z klucza Szymczakowskiego niezaleznie od plci, a przynajmniej niektore gatunki mozna w ten sposob wykluczyc. Tym niemniej, sam mam bodaj dwie samice lapane w Polsce, ktorych w zaden sposob nie potrafie oznaczyc, mimo, ze mam komplet naszych gatunkow.
Pawel
Ania Mądra
Posty: 53
Rejestracja: czwartek, 5 czerwca 2008, 20:32
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Ania Mądra »

Cały czas działam w ten sposób, jest troche tego dłubania ale tez mam wątpliwe okazy. W każdym razie bardzo dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Komosinski K »

Mam pewne cechy po których można odróżnić samice Catops nigrita od samic wszystkich innych gatunków tego rodzaju. Dotyczy to ostatnich segmentów odwłoka. Niestety nie mam teraz czasu i nie mogę tego przedstawić, jutro wyjeżdżam do Puszczy Boreckiej na 4 dni. W poniedziałek postaram się spreparować rysunek i go zeskanować, i zamieścić na forum. W swojej pracy dotyczącej chrząszczy nekrofilnych Pojezierza Mazurskiego miałem potężne ilości Catopsów i musiałem sie z nimi jakoś rozprawić. Dobrym wskaźnikiem selekcji "Catopsów" (jeżeli chodzi o dwa najbardziej podobne gatunki C. nigrita i C. morio) jest siedlisko: C. nigrita występuje w lasach a C. morio na terenach otwartych (szczególnie wilgotnych).
Pozdrawiam,
Karol
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Komosinski K »

Oto obiecane rysunki ostatnich sternitów odwłoka samic Catopsów. Narysowałem sternity 4 najbardziej zbliżonych gatunków: Apocatops nigrita, Catops morio, C. coracinus, Fissocatops westi. Wśród szeroko pojętego rodzaju Catops tylko samica A. nigrita ma charakterystyczne wycięcia na górnej stronie tego sternitu (przynajmniej z tych gatunków, które mam i znam).
Karol
Załączniki
sternity Catops.jpg
sternity Catops.jpg (42.75 KiB) Przejrzano 1976 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”