Wymiana plików ftp - LITERATURA pdf On-line

admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Wymiana plików ftp - LITERATURA pdf On-line

Post autor: admin »

Od kilku dni w kilka osób testowaliśmy wymianę plików pdf .
Jest szansa utworzenia dużej biblioteki plików pdf.
Jest bardzo dużo plików w tym przygotowanych już wczesniej przez kolegów z Łódzkiego oddziału PTE, dystrybuowanych w formie CD na Warsztatach Entomologicznych OWE w poprzednich latach (np klucze)
Docelowo będzie pewnie prawie wszystko ...
Ostatnio zmieniony sobota, 20 marca 2010, 14:19 przez admin, łącznie zmieniany 9 razy.
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Poprzednie tematy:
Literatura - Dział Download pdf-ów - cz.I
viewtopic.php?t=7812
Baza danych PDF - wasze wrażenia i sugestie cz.II
viewtopic.php?t=7880
Biblioteka cyfrowa - format djvu
viewtopic.php?t=8118
Wymiana plików pdf - ZAŁOŻENIA (widoczne tylko dla członków grupy "Wymiana plików")
viewtopic.php?t=8174
Za kilka dni serwer plików ftp powinien ruszyć.
Przygotowałem już startowy zestaw plików, ogólnodostepnych, rozsylanych i dystrubouwanych przy róznych okazjach m.in. na kilku Warsztatach OWE w Łodzi. Warto byloby zrobic listę tego co już jest (m.in. Klucze, niektóre atlasy, Monografie Fauny Polski. Ponadto będzie udostepnionych kilka naprawdę ciekawych rzeczy np wydanie Reittera na CD w formie aplikacji. Licze na to, ze gdy zbudujemy "niezbędnik" będzie łatwiej zauważyć czego nie ma i to kompletować - zupełnie jak ze zbiorem owadów.

Ponadto potrzebne sa pomysły co do architektury katalogów. Utworzyłem już:
-lepidoptera
-coleoptera
-diptera
-hymenoptera

-klucze do oznaczania [komplet]
-narzedzia (programy)
-prace wlasne
Ostatnio zmieniony piątek, 17 kwietnia 2009, 13:48 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Piotr Tykarski »

A jak zamierzacie rozwiązać sprawę praw autorskich? Stosowanie p2m miało załatwiać to poprzez założoną "tymczasowość" plików na koncie. Stabilna miała być baza bibliografii, czyli informacja o tym, że dany pdf pojawił się i jeśli go aktualnie nie ma na skrzynce, to znaczy, że został wycofany, ale jest u kogoś i można go odnaleźć. Ale stały serwer ftp to inna rzecz...
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Temat o prawie autorskim w "Klucze do oznaczania"...
viewtopic.php?p=34137#34137

I w załączniku Ustawa o prawie autorskim.
Załączniki
ustawa_o_prawie_autorskim.pdf
(295.99 KiB) Pobrany 97 razy
Ostatnio zmieniony sobota, 20 marca 2010, 14:18 przez admin, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Jaka różnica pomiędzy udostępnieniem pliku tymczasowo w Sieci a pożyczeniem książki od kolegi w celu zrobienia sobie kopi ... wiem że prawnicy od razu by mnie zjedli za takie coś ale generalnie chodzi o to samo, o podzielenie się fragmentami wiedzy, która posiadamy dla wspólnego dobra a nie robienie na tym kasy. Temat tego rodzaju praw autorskich i kwestii "moralnych" w tym względzie były dyskutowane wiele razy i ciągle się o tym mówi, ale jest jak jest i nie zmienimy tego, możemy się dzielić tym co mamy i się rozwijać albo zasłaniać się moralnością i patrzeć tylko na swoją półkę z książkami z dumą a na półkę kolegi z zazdrością...Jeśli komuś nie w smak takie rozwiązanie to po prostu nie uczestniczy w całym przedsięwzięciu, Ci którym te kwestie nie przeszkadzają, lub chca podjąc ewentualne ryzyko i tak będą to robić..

Pozdarwiam
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Piotr Tykarski »

No i dobrze. Pytałem tylko, żeby wyjaśnić na wstępie sprawę tymczasowości. To chyba jedyne rozwiązanie w kłopotliwych przypadkach. Grunt to dobrze pomyślana baza bibliograficzna. Trzymam kciuki za powodzenie pomysłu.
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Dostałem wezwanie na Komendę Policji w charakterze świadka (o którym kilka osób już wie) Dotyczy to najprawdopodobniej zupełnie innej sprawy nie związanej z komputerami ani internetem.
Za tydzień będzie wiadomo, o co chodzi.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 września 2009, 12:34 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Wezwanie dotyczyło użycia mapy na stronie entomo.pl Firma zajmująca się odszkodowaniami na rzecz poszkodowanych twórcow map w tym Cartall to firma z Łodzi Map 1 o której już dawno bylo głośno w internecie.
Muszę teraz zadbać aby entomo.pl bylo prawnie czyste, bo Policja obejrzy ją byc może dokładniej.

Natomiast nie ma żadnego strachu, jeśli chodzi o omawiany temat wymiany plików pdf prac naukowych :-)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 września 2009, 12:32 przez admin, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

czy to oznacza że wracamy do "sami wiecie czego" ;)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Może na przyszłość lepiej będzie podawać lokalizację poprzez odpowiedni link do google maps ?
Kryzys powoduje coraz większą frustrację u producentów nie tylko zresztą map, a nasze kochane coraz bardziej policyjne państwo wkrótce zacznie przypominać Białoruś niż normalny kraj.

Jacek, ja myślę, że jak dalej będą nam dokuczać, to trzeba wprowadzić logowanie i rejestrację użytkowników do całego portalu. Każdy nowy użytkownik musi być wprowadzony przez dwie osoby z grona aktualnych użytkowników. To wyeliminuje rejestrację "operacyjną" a grono entomologów to przecież dość wąska i zwarta grupa.
Oczywiście to ostateczność.

Ech, czasem sobie myślę, że niewiele zmieniło się od średniowiecza a Pan, Wójt i Pleban ciągle mają w tym kraju najwięcej do powiedzenia i wszystko im wolno :)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Przede wszystkim BLEBAN ;)
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

pliki pdf

Post autor: Andrzej 54 † »

Święte słowa Grzesiu. Scenariusz gotowy jest, powieść Orwella "Rok 1984", cel jest (kasa i władza), narzędzie do realizacji jest internet i komputer, czego wiecej potrzeba tylko działać. A na ustach mają jedno słowo: "demokratyczne państwo", podparte coraz silniejszym aparatem policyjnym w imię wolności i demokracji.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Żeby jeszcze dolać oliwy do ognia przypomniał mi sie taki cytat podobno przypisywany Leninowi "państwo, w którym policjant zarabia więcej od nauczyciela, to państwo policyjne"
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Grzegorz Banasiak pisze:Każdy nowy użytkownik musi być wprowadzony przez dwie osoby z grona aktualnych użytkowników.
A co z przypadkowymi osobami, które znalazły przez google nasze forum i chcą po prostu nauczyć się czegoś?;) Można wprowadzić ograniczenia dla osób rejestrujących się w normalny sposób, a dostęp do niektórych działów przyznawać z polecenia.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

SiejeOwies pisze:Można wprowadzić ograniczenia dla osób rejestrujących się w normalny sposób, a dostęp do niektórych działów przyznawać z polecenia.
Całkowicie się z tym zgadzam. Niech forum służy też amatorom oraz tym, którzy znaleźli "robaczki" w domu i nie wiedzą, gdzie się z tym zwrócić ;)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Pomysł Grzegorza nie jest zły. Podobne rozwiązania funkcjonują na innych forach (np. naszejamniki.pl), gdzie obok ogólnodostępnej części forum jest część wydzielona dla „wtajemniczonych”. Aby znaleźć się w gronie „wtajemniczonych” potrzebna jest rekomendacja dwóch osób już należących do tej grupy. Podział na grupy wtajemniczenia byłby dobry chociażby dlatego, że nie wszystkich odwiedzających to forum interesują np. techniki wynicowywania endophallusa lub zagadnienia z zakresu taksonomii molekularnej i numerycznej, a z drugiej strony bywa, że bardziej zaawansowanych forumowiczów często drażnią naiwne pytania (poparte kiepskiej jakości fotką) w stylu „byłem wczoraj na łące, zrobiłem zdjęcie komórką, co to jest i czy to ktoś potrafi ugryźć?”.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

I tak tylko niewielka część (bardzo niewielka) zaawansowanych entomologów tu zagląda (aktywnie uczestniczy, bo ogląda to i owszem ;) ). Myślicie, że wydzielenie zamkniętej części to zmieni? Trochę wątpię. A skoro nie przysporzy to nowych użytkowników to po co to robić?
I odwrotnie. Interesujące jest zachęcenie osób zaawansowanych do poruszania ciekawszych i trudniejszych tematów. Jak to zrobić? Jeżeli wydzielenie zamkniętej części w tym pomoże, to jestem za.
Awatar użytkownika
transformer85
Posty: 75
Rejestracja: czwartek, 30 lipca 2009, 10:15
Lokalizacja: Jarocin

Post autor: transformer85 »

Z góry przepraszam za "wznowienie" tematu ... ale czy nie warto by było STWORZYĆ tzw. "chomika' - coś na wzór mojego - http://chomikuj.pl/transformer85 - zakładka (folder) HOBBY
Ok - ja na swoim mam rożne duperele .. ale taki "monotematyczny" jako entomologiczny pewnie by się uchował... (ograniczenie ściągania pików) - ale wystarczy że "ktoś" wyda 2.44 i ma to co chciał np po infie do Admina lub tzw. opiekuna chomika
Pliki z prawami autorskimi wystarczy "zachasłować " a że hasło mogło by być dostępne na forum ??? - no cóż to zupełnie inna sprawa niż udostępnianie go (hasła) na samym CHOMIKU....
Ps. nie wiem czy podobne próby były podejmowane ale warto sprawdzić..
Jeśli tak proszę o wykasowanie postu!!!

AAAAAAAAAA mój post nie miał na celu "zachęcenia" NIKOGO do ściągania plików z "mojego "
chomika :twisted:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

czy to chomik, czy ftp, czy rapidshare czy inne tego rodzaju strony..wszystko tak samo ... ryzykowne ... że tak powiem
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Chomik odpada z dwóch powodów: pierwszy, jak pisze Miłosz, uczestnictwo w rozpowszechnianiu nielegalnych plikow jest zabronione prawnie (celowo piszę "uczestnictwo" chociaz to rozpowszechniający odpowiada, a już na pewno nei hosting czyli administracja serwisu chomik.pl). Drugi to taki, ze chomik jest płatny, co już wogóle jest nie do przyjecia.

Zagadnienie praw autorskich jest tak zlozonym i nierozumianym zagadnieniem przez nasze Sądownictwo (!) że biada każdemu, kto dostanie się pod koła tej machiny. Własciwie zaczyna sie od procesu karnego (Wydział Karny to ten sam zespół prawników, który skazuje gwałcicieli i morderców najgorszego sortu i Oni nie znają się na żartach). Potem mozna jeszcze "zaliczyc" Pozew cywilny od poszkodowanego, czyli kolejne płacenie, bo Wydzialy Cywilne traktują wyroki karne jako nie podlegające analizie i wydają natychmiastowe wyroki... zresztą, nie będę sie rozpisywał z zagadnień prawnych, chciałbym tylko przekazać informację, ze ryzyko jest naprawdę DUŻE.
A policja tylko czeka na okazję do wykazania się w skutecznej walce z piractwem, więc każdy podejrzany w sprawie, nawet jeszcze jako świadek, traktowany jest z należytym uczuciem :-) Mam na mysli to, że policjant ma sklonność do wrobienia świadka, zawsze to wychodzi z korzyscią dla wydajności jego pracy.

Fajnie byloby stworzyć bibliotekę On-Line, ale trzeba to z glową minimalizując ryzyko wpadki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „LITERATURA”