Miny na Kalinie

Żerowiska w liściach
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Miny na Kalinie

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzisiaj udało mi sie znaleźć miny na V.opulus proszę o potwierdzenie czy to Phyllonorycter lantanella ,dołączam zdjątka liści...
Załączniki
V. opulus.1.jpg
V. opulus.1.jpg (109.51 KiB) Przejrzano 1248 razy
V.opulus.jpg
V.opulus.jpg (149.59 KiB) Przejrzano 1245 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Tak jest, to miny Ph. lantanella. Widziałem u Ciebie puste już, poprzedniego pokolenia :wink:
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Post autor: Tomasz Jaworski »

Czy możecie napisać coś więcej na temat biotopu w jakim spotykaliście miny P. lantanella?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Tomasz Jaworski pisze:Czy możecie napisać coś więcej na temat biotopu w jakim spotykaliście miny P. lantanella?
Skraje lasów mieszanych, często podmokłe, przydrożne zadrzewienia. Generalnie kalina nie jest jakoś szczególnie pospolita, więc trudno o jakieś ogólniki.
Pamiętasz w Rogowie jak zbieraliśmy miny ? Było tam parę krzaków kaliny, min nie znaleźliśmy, ale warto próbować szukać krzaków kaliny bliżej drogi. W Skierniewicach znalazłem kilka kalin, ale bez min, sprawdzam co roku, ... z nadzieją. Pamiętam jak nadle powiły się miny Caloptilia fidella, pierwsze pokolenie nieliczne, a drugie już w ilościach hurtowych, warto więc czekać, może... :-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

U mnie kaliny jest stosunkowo dużo.Zasdniczo rosną na dobrze nasłonecznionych miejscach na obrzeżach lasów,w wilgotnych zagłebieniach,zarówno na skraju kserotermicznych zboczy jak i wilgotnych łąk lub na styku tych środowisk.Kalina ,na której znalazłem miny rosła na grobli rowu melioracyjnego pomiędzy innymi krzewami ,okaz bardzo rachityczny.Kaliny sadzone są także jako nasadzenia przydrożne (żywopłoty etc.),ale jeszcze ich nie przeglądałem, w weekend zrobię foty, bo tak będzie najprościej :wink: ,pozdr.Rafał.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Miny”