Żeglarek na warszawskim Ursynowie

Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Żeglarek na warszawskim Ursynowie

Post autor: mwkozlowski »

Trzy dni temu, kiedy byłem ze studentem w zapuszczonym mini sadzie na tereniu kampusu Sggw przy Nowursynowskiej, przyleciał paź żeglarz Iphiclides podalirius i zaczął składać jaja na rosnących tam śliwach. Byliśmy świadkami przynajmniej 10 owipozycji. Kiedy pobiegłem po dłuższy obiektyw do aparatu, motyl przeleciał na drugą stronę wysokiego żywopłotu i już go nie widzieliśmy. Czy ktoś widział żeglarza w W-wie i okolicach poza znanym stanowiskiem na Grochowie?

pozdrawiam
Załączniki
DSC_0021.jpg
DSC_0021.jpg (43.77 KiB) Przejrzano 1805 razy
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez mwkozlowski, łącznie zmieniany 1 raz.
jalod
Posty: 51
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jalod »

Pazia widziałem w okolicach Warszawy w kilku miejscach: Wólce Węglowej - to jeszcze Warszawa, Starych Babicach , Latchorzewie, ostatnio 3 dni temu na Bemowie przy Pełczyńskiego.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andres
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 17 lutego 2004, 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andres »

ja je widywałem kiedyś w Rembertowie
Krzysiek
Posty: 207
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2007, 17:26
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Krzysiek »

Ja co roku obserwuję tego pięknego motyla w Marysinie Wawerskim. Tylko zastanawiam się czy w następnych latach go zobaczę ponieważ miejsce, w którym występował zostało w tym roku zniszczone (stare ogródki działkowe), przygotowano teren pod budowę nowego osiedla. Stąd wraca temat czy chronić gatunek czy miejsca lęgowe, w których występuje? Mam nadzieję, że przeniesie się na występujące w okolicy krzewy głogu i tarniny.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

czy chronić gatunek czy miejsca lęgowe
Temat "stary jak świat". W moim przekonaniu, (poza nielicznymi wyjątkami) wystarczy chronić biotopy, w których występują rzadsze gatunki. W szczególnych przypadkach potrzebna jest także ochrona gatunku, ale powinien to być wyjątek, a nie reguła. Problem w tym, że znacznie łatwiej wpisać gatunek na listę gat. chronionych, niż ochronić biotop w naszym skomercjalizowanym świecie.
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

mwkozlowski pisze:okolicach poza znanym stanowiskiem na Grochowie
Twoje doniesienie jest pierwszym - przynajmniej oficjalnym doniesieniem o żeglarku z "tamtej" strony Wisły - jak dotąd żeglarek był znany tylko ze storny praskiej - Grochów, Rembertów, linie kolejowe do Otwocka i Siedlec
Tak więc kolejny kwadrat UTM zaczerniony :wink:
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Post autor: mwkozlowski »

Czy żeglarek składający jaja może być argumentem za ochroną tego mini-sadu, bo zdaje się są zakusy na parking. Jak to się załatwia, przez Konserwatora?
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

mwkozlowski pisze:Czy żeglarek składający jaja może być argumentem za ochroną tego mini-sadu, bo zdaje się są zakusy na parking. Jak to się załatwia, przez Konserwatora?
teoretycznie tak - jakiś mikro użytek ekologiczny np. A załatwia się to przez Konserwatora albo przez urząd gminy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”