Papier do przypinania okazów

Sprzęt jest podstawą do sprawnej pracy. Im lepszy, tym efekty będą lepsze. Kompletując sprzęt warto brać pod uwagę pracę w terenie, preparowanie w hotelach i kwaterach gdzie nie zawsze są idealne warunki a przęt trzeba jakoś transportować. Jeśli mamy do dyspozycji samochód to w zasadzie nie ma ograniczeń ale jeśli plecak lub walizkę to wielkość i waga mają znaczenie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Papier do przypinania okazów

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Papieru (pergaminu) używa się do przypinania okazów na rozpinadłach. W zasadzie tylko niemiecki papier do przypinania nadaje się do użytku. Jest stosunkowo tani, bardzo cienki i wystarcza na bardzo długo, można kupić rolki o szerokości 5mm, 1cm i 4cm. Na spotykane u nas szkoda pieniędzy, są zbyt grube i za mało przejrzyste. W zależności od wielkości okazów tnę je na prostokąty 5x8, 8x8, 8x10 i 10x10 (robię większe ilości w osobnych pudełeczkach) a innę rozmiary tnę wtedy kiedy są potrzebne. Do większych okazów np. Pyralidae można używać cienkiej kalki technicznej (70g/m2).
Papier ten ma tylko jedną wadę, mianowicie przy oświetlenu z góry robi się plamisto-biały i nieprzejrzysty. Dlatego oświetlenie pierścieniowe na obiektywie mikroskopu nie nadaje się do preparowania. Musi być oświetlenie tylno-boczne - ale o tym napiszę przy okazji opisu mikroskopu do preparowania.

Próbowałem też różnych folii transparentnych ale tu zawsze były kłopoty z elektryzowaniem i dotychczas nie znalazłem odpowiedniej. Najmniej elektryzowała się folia do laminowania 80mikronów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt Microlepidopterologa”