NOWA wersja Forum phpBB 3.3

Omówienie nowych funkcji na Forum, wdrożonych od września 2023.
admin
Administrator
Posty: 1606
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

NOWA wersja Forum phpBB 3.3

Post autor: admin »

Udało się !
Nowe Forum już działa, ale na razie jest ukryte, na innym adresie... Trwają jeszcze testy, poprawki, nowe modyfikacje. Uruchomienie nowego Forum planowane jest na poniedziałek 28.08.2023.
Do tego czasu na tym Forum proszę nie pisać, ponieważ treści nie zostaną skopiowane do nowego Forum.
Proszę o zadawanie pytań i zgłaszanie problemów w tym wątku.
To Forum zostanie nam jako wersja archiwalna z zamkniętymi działami.

Zmienił się teraz adres - to Forum jest i już pozostanie na https://forumarch.entomo.pl/forum/

Nowe Forum w najnowszej wersji phpBB 3.3.10 pojawi się na swoim dotychczasowym miejscu, bez zmiany adresu entomo.pl/forum/. Tymczasowo jest przekierowanie na ten adres.

Mogą wystąpić w tym okresie różne chwilowe problemy i dziwne objawy powodowane zmianami w konfiguracji, proszę się tym nie przejmować.
Załączniki
forum_nowe.gif
forum_nowe.gif (316.38 KiB) Przejrzano 1399 razy
admin
Administrator
Posty: 1606
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

NOWA wersja Forum phpBB 3.3

Post autor: admin »

Witam na nowej wersji Forum!!!
Aktualizacja do najnowszej wersji phpBB 3.3.10 dobiegła tym samym końca. Jest to aktualizacja z wersji phpBB 3.0.14 z 2015 roku (>>>)

Proszę zgłaszać zauważone błędy czy jakieś nieprawidłowości w działaniu. Czekamy także na wszelkie inne pytania, gdyż pewne funkcje Forum uległy zmianie. Rozruch nowego Forum potrwa kilka dni a potem zajmiemy się doinstalowywaniem nowych funkcji i reorganizacją Forum.

W tej chwili nie ma żadnej zmiany w treści, są wszystkie posty i załączniki z poprzedniego Forum i wszystko powinno działać.
admin
Administrator
Posty: 1606
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: admin »

Mamy nową funkcjonalność - Lightbox czyli przeglądarka zdjęć. To jest coś, co pozwala z łatwością "żeglować" przez zdjęcia. Ustawienie jest "galeria z całego wątku". jest to jedna z tych funkcji, której bardzo brakowało, była u Kolegów Włochów http://www.entomologiitaliani.net/publi ... /index.php
admin
Administrator
Posty: 1606
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: admin »

Pojawiła się wyszukiwarka na górze strony, po prawej (oczywiscie przeglądając na PC)
MichalJ
Posty: 17
Rejestracja: niedziela, 24 maja 2020, 23:01

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: MichalJ »

Na stronie głównej www.entomo.pl i podstronach (ale nie /forum/) jest zepsute kodowanie polskich liter.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: Aneta »

A czy da się w jakichś ustawieniach zmienić styl forum?
admin
Administrator
Posty: 1606
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: admin »

MichalJ pisze: poniedziałek, 28 sierpnia 2023, 09:56 Na stronie głównej www.entomo.pl i podstronach (ale nie /forum/) jest zepsute kodowanie polskich liter.
Dziękuję za uwagę, nie zauważyłem. Na całym entomo.pl jest kodowanie ISO 8895-2 a na Forum UTF-8. Za chwilę problem zostanie rozwiązany. :-) Już zrobione.
Aneta pisze: poniedziałek, 28 sierpnia 2023, 11:43 A czy da się w jakichś ustawieniach zmienić styl forum?
W tej chwili na początek jest jedna skróka, ale sytuacja jest znacznie lepsza, bo tych skórek jest spory wybór.
https://www.phpbb.com/customise/db/styles-2
Poprzednio czyli dotychczas było gorzej, bo wybór był mniejszy i nie było dobrej kompatybilności tzn. gdy sie zaimplementowało nową funckję, to trzeba było ją robić w obydwu skrókach. Tak też jest i zpapewne teraz, ale proces może został zautomatyzowany, tego prawdę mówiąc jeszcze nie wiem. W ciągu 1-2 dni zajmę się przeglądaniem dostępnych skórek i doinstaluję jedną może nawet więcej. Mnie osobiście też bardziej odpowiada coś jak subsilver, który był dotychczas niż obecny prosilver. Ten domyślny styl jest z pewnością najbardziej kompatybilny zze wszystkim, ale akurat jakoś niespecjalnie ładny.

Przeglądam skórki..... może jakieś propozycje?
admin
Administrator
Posty: 1606
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: admin »

Zainstalowałem kilka nowych motywów (skórek).
Dostępne skórki można sobie zmieniać w swoim profilu: Twoje konto - Ustawienia witryny - ustawienia globalne ucp.php?i=179
admin
Administrator
Posty: 1606
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: admin »

Jest nowa funkcja - możliwość zwijania kategorii. Ułatwi to przeglądanie. Po ustawieniu zwinięcia kategorii i chodzeniu po podforach system pamięta nasze ustawienia.
Tych funkcji jest więcej, trzeba to przeklikać. Można sobie sortować wyniki, poustawiać Forum w swoim Panelu Użytkownika pod swoje preferencje.
Załączniki
zwijanie kategorii.png
zwijanie kategorii.png (133.91 KiB) Przejrzano 2074 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9504
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: Jacek Kurzawa »

Prace dobiegają powoli do końca. Nowe Forum ma wiele nowych funkcji a jeszcze kilka będzie widać, gdy się je poustawia. W tym miejscu należą się ogromne podziękowania dla Daniela Cymbalisty, naszego technicznego administratora, specjalisty od for phpBB3, dzięki któremu i pod jego okiem proces aktualizacji i modyfikacji Forum przebiegł bezproblemowo. :brawo: :szacun:

Spróbuję wymienić kilka ważnych nowych funkcji Forum:

- możliwość wyboru języka na stronie głównej po prawej stronie (języków będzie więcej)
- podziękowania za post, wzorem FB. W ten sposób dodatkowo można podziękować uczestnikom za wartościowe wpisy i ich pracę np przy oznaczaniu
- dodatkowa wyszukiwarka Google do wyszukiwarki forumowej
- kilka motywów skórek do wyboru
- poprawiona widoczność Forum na urządzeniach mobilnych. Akurat sam nie korzystam, więc proszę o informacje na ten temat, czy tak rzeczywiście jest.
- Użytkownicy zarejestrowani mają kilka nowych funkcji w swoim profilu. Można sobie spersonalizować Forum pod swoje preferencje
- strzałeczki do nawigacji, w prawym dolnym rogu, pozwalające na przewinięcie strony NA DÓŁ, lub NA GÓRĘ strony, co ułatwia poruszanie się po długich stronach
- Fora można zwijać, co porządkuje stronę główną

Forum działa na wersji php 7.4 co przyśpieszyło jego działanie.

Z nowych funkcji, w przygotowaniu:
będzie Mapa użytkowników, oparta na Google Maps, geonames.org Będziemy nad tym debatować w najbliższej przyszłości. Temat Mapy już był poruszany. w 2020 viewtopic.php?t=42663
Nowy mechanizm działa bardzo sprawnie. Korzyści z Mapy byłby mniej więcej takie, że byłoby widać, gdzie w Polsce operują miejscowi entomolodzy, co może mieć czasami duże znaczenie przy prowadzeniu lokalnych poszukiwań w Polsce. Dzięki Forum poznało się już wiele osób a dzięki Mapie można byłoby si jeszcze bardziej "lokalnie" zintegrować z osobami mieszkającymi niedaleko nas, o czym możemy po prostu nie wiedzieć.
będą banery na każdym Forum, w nagłówku, przez co będzie można je bardziej spersonalizować pod kątem określonej grupy. Każde z for (czasami wolę używać terminu "pod-for") można spersonalizować.

Będzie też reorganizacja for. Forum od lat wymaga uporządkowania zarówno układu jak i treści. Potrzebni są bardzo NOWI MODERATORZY, najlepiej opiekunowie grup, którzy uporządkują i zaopiekują się forami odpowiednich grup.
Za chwilę ruszymy z modernizacją MICROLEPIDOPTERA, to będzie duża zmiana z nowymi pomysłami.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: Aneta »

Po każdym wyłączeniu komputera muszę się na nowo logować na forum (w poprzedniej wersji tak nie było), czy ktoś jeszcze tak ma?
kroki
Posty: 61
Rejestracja: piątek, 18 września 2015, 00:40
UTM: XS45
Podziękowano: 1 time

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: kroki »

U mnie jest bez zmian, nie muszę się na nowo logować.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Aneta pisze: czwartek, 31 sierpnia 2023, 11:21 Po każdym wyłączeniu komputera muszę się na nowo logować na forum (w poprzedniej wersji tak nie było), czy ktoś jeszcze tak ma?
Aneta, może to być problem przeglądarki - sprawdź czy na innych przeglądarkach masz to samo. Jeśli czyścisz cache w przeglądarce i usuwasz cookies to też tak będzie. Dane do logowania zapisują się w pliku cookies.
U mnie jest ok.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: Aneta »

No właśnie nie usuwam ciastek, dlatego nie wiem skąd problem. Jak pisałam - w poprzedniej wersji, przy tej samej przeglądarce i jej ustawieniach nie wyrzucało mnie z logowania.
admin
Administrator
Posty: 1606
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: admin »

W nocy usunę wszystkie ciasteczka, sesje, może w bazie danych sql coś się zabrudziło. I zobaczymy czy pomoże. Z ciekawości zrobię test na kilku komputerach i różnych przeglądarkach.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: Aneta »

Niestety nadal wyrzuca mnie z logowania, i to na różnych przeglądarkach. Nie jest to żaden dramat, pewnie, ale jednak trochę niedogodność.
admin
Administrator
Posty: 1606
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Jest NOWA wersja Forum

Post autor: admin »

Aneta, w bazie była jedna Twoja sesja i 6 kluczy sesji, które usunąłem. Zobacz teraz, czy się poprawi.....

Zrobiłem ten test na dwóch kompach na dwóch profilach i trzyma sesję, po restarcie pozostałem zalogowany.
admin
Administrator
Posty: 1606
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: NOWA wersja Forum phpBB 3.3

Post autor: admin »

Ustawienia Forum są bez zmian i wydają się działać prawidłowo.

A jednak - przyjrzałem sie ustawieniom IP. Może masz zmienne IP? Zmieniłem teraz ustawienie z A.B.C na A.B. Ciekawe, czy coś pomoże.
Załączniki
sesje.png
sesje.png (75.23 KiB) Przejrzano 1540 razy
admin
Administrator
Posty: 1606
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: NOWA wersja Forum phpBB 3.3

Post autor: admin »

Problem powinien dzisiaj zniknąć. Poprawiłem adresację Forum. Obecnie jedyny możliwy adres wejścia na Forum to

https://entomo.pl/forum/

Każda inna forma adresu - z www lub z http bez https: zostanie przekierowana na adres https://entomo.pl/forum/.
Można sprawdzić:
http://www.entomo.pl/forum/
http://entomo.pl/forum/
https://www.entomo.pl/forum/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Jak działa NOWE FORUM”