Szpilki entomologiczne

Sprzęt jest podstawą do sprawnej pracy. Im lepszy, tym efekty będą lepsze. Kompletując sprzęt warto brać pod uwagę pracę w terenie, preparowanie w hotelach i kwaterach gdzie nie zawsze są idealne warunki a przęt trzeba jakoś transportować. Jeśli mamy do dyspozycji samochód to w zasadzie nie ma ograniczeń ale jeśli plecak lub walizkę to wielkość i waga mają znaczenie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Szpilki entomologiczne

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Do nabijania bloczków używam szpilek nr 2, cieńsze zbyt łatwo sprężynują i można uszkodzić okazy, grubsze z kolei są zbyt "toporne".
Do równego umieszczania bloczków na szpilkach używam własnoręcznie zrobionego trapika z otworami o głębokości od 10 do 28mm (opiszę w osobnym poście).
Bloczek umieszam 15mm od góry, 17mm też jest ok. chodzi o to, że jeśli mamy kilka etykietek to pod okazem potrzeba nieco więcej miejsca. Dobrze jest umieszczać bloczki na jednakowej wysokości, wizualnie zbiór wygląda wtedy lepiej ale estetyka to już temat na odrębny wątek.
Szpilki dość mocno zdrożały więc nie namawiam do stalowych, można użyć czarnych. Mam takie z okazami z 1870 roku i są ok więc odpowiednio przechowywane będą trwałe.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1478
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Szpilki entomologiczne

Post autor: adam k. »

Grzegorz Banasiak pisze: środa, 6 września 2023, 15:17 Szpilki dość mocno zdrożały więc nie namawiam do stalowych, można użyć czarnych.
Jeżeli piszesz coś w rodzaju samouczka dla początkujących, to postaraj się być precyzyjnym :) Muszę dodać małe wyjaśnienie do czarnych szpilek, a stalowych szpilek. Wszystkie obecnie sprzedawane szpilki do naszpilania, są stalowe. Na rynku i z odzysku (stare) szpilki różnią się tym, że mogą być: Ze stali nierdzewnej, lub węglowej, a wszystkie są w ograniczony sposób utwardzane. Te drugie mogą być emaliowane, oksydowane, a nawet niklowane, ale to już raczej mosiężne. Były szpilki srebrne, lub posrebrzane, zwane fryzjerskimi, używane dawniej przez entomologów. Podsumowując, szpilki zwane przez Ciebie czarnymi, są też stalowe.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Szpilki entomologiczne

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Np. Paradox nazywa je srebrnymi - trzeba by do nich napisać, żeby byli precyzyjni bo nie są ze srebra :laugh:
Przez 50 lat odkąd zajmuję się entomologią do głowy mi nie przyszło analizowanie szpilek i ich chemicznej budowy, powszechnie używa się sformułowań szpilki czarne i srebrne/stalowe i dotyczy to raczej ogólnego wyglądu niż materiałów z których są wykonane. Ważniejsze jest to czy są odpowiednio ostre.

Posty które ostatnio piszę przeznaczone są dla początkujących i w założeniu mają być pisane zwięźle i bez wdawania się w niepotrzebne szczegóły. Dzielę się po prostu moimi doświadczeniami w taki sposób jakiego ja bym oczekiwał nie mając doświadczenia i chcąc zacząć przygodę z mikrusami.
Jakie to ma znaczenie czy to będzie stal nierdzewna czy węglowa ?! Tam gdzie szczegóły będą istotne np. w preparatyce genitalnej - będzie (w przyszłości) szczegółowo.
Oczywiście ja nie jestem wyrocznią, każdy może się włączyć i napisać jak on to robi, może lepiej, sprawniej, pomysłowiej - ale wyłącznie MERYTORYCZNIE i na temat.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Szpilki entomologiczne

Post autor: Jacek Kurzawa »

adam k. pisze: sobota, 9 września 2023, 08:47 ... Były szpilki srebrne, lub posrebrzane, zwane fryzjerskimi, używane dawniej przez entomologów.
To ciekawe. Nie wiedziałem, że były kiedyś szpilki srebrne ze srebra (?) i posrebrzane. Srebro chyba nie jest dobrym materiałem na szpilki entomologiczne, ale już pomijając to, określenie "szpilki srebrne" nabrało nowego wymiaru.
Mamy zatem szpilki srebrne ze srebra i srebrne ze stali.
Z kolei te ze stali są "srebrne" lub "czarne" w sensie koloru. Obecnie chyba tylko stalowe są w sprzedaży, więc jakby sprawa z określeniem srebrne i czarne jest dla wszystkich mniej więcej zrozumiała. Ale tak czy inaczej warto doprecyzować, że chodzi o stalowe :-)
.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt Microlepidopterologa”