kasztanki tikitaki i robaki...

Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

kasztanki tikitaki i robaki...

Post autor: Robert Zoralski »

słyszałem dziś w radio, że w czekoladkach "kasztanki" sanepid znalazł jakieś gąsienice.
wie ktoś może który to gatunek żeruje w czekoladzie? :)

Pozdr.
Robert Zoralski
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Plodia interpunctella.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Mi tez raz (gdy za długo przetrzymałem czekoladę "kasztanek") zalęgły sie robale . Pewnie to ten sam gatunek.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

moja zona narobiła kiedyś strasznego wrzasku, powiedziała mi że w tabliczce czekolady zalęgły się robaki po czy ze wstrętem wrzuciła je do kosza na śmieci. Miałem oczywiście po cichu pretensje że może jakiś fajny gatunek zawleczony skądś albo co ale jakoś nie miałem w tym momencie śmiałości nurkować w śmietniku za zarobaczona czekoladką... i tak jestem uważany za lekko świrniętego na punkcie robali ;)

czyli mówicie że to byał Plodia interpunctella... dobrze wiedzieć :mrgreen:
baiwo
Posty: 182
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 18:39

Post autor: baiwo »

Słyszałem też że na wyrobach czekoladowych żeruje kołatek - żywiak chlebowiec (Stegobium paniceum), gdyby ktoś znalazł tego agenta to z chęcią przyjąłbym kilka imago lub larw do hodowli. Problem z nim jest jednak taki że chrząszczyk ten jest dość ciepłolubny.

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywiak_chlebowiec
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Stegobium paniceum jest pospolity praktycznie wszedzie, lacznie z blokami. Przeszukaj troche parapetow u rodziny i znajomych a predzej czy pozniej trafisz.
Pawel
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Też kiedyś miałem w domu omacnicę - zalęgła się w przedpokoju w szafce z jedzeniem, najwiecej gąsienic było w jakichś otrębach i płatkach kukurydzianych. Z początku nie było ich widać, bo to była taka szafka z zapasami, większość jedzenia trzymam w kuchni, ale któregoś razu dziesiątki gąsienic po prostu wylazły na zewnątrz i opanowały cały sufit w przedpokoju. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, co to jest, ale było też trochę postaci dorosłych, więc złapałem i zaniosłem dla prof. Buszko z pytaniem o diagnozę. Musiałem potem wyłapać to co już wylazło - reszta współlokatorów się brzydziła. Na szczęście po zniszczeniu głównych wylęgarni sytuację udało się opanować i nie doszło do inwazji na kuchnię :) Natomiast znaczną część wyłapanych gąsienic zjadły moje myszy i wyraźnie im to smakowało :)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

S. paniceum można znaleźć nawet we zbiorach entomo - kiedyś dobrały się do moich; co najciekawsze, zagustowały w kraśnikach. Na szczęście nadgryzły tylko jednego, zanim udało mi się opanować sytuację 8) Ten gatunek w ogóle ma hardcorowe preferencje pokarmowe - znajdowałam go jeszcze w kakao i ostrej papryce :D
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”