japonskie Pselaphinae

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

japonskie Pselaphinae

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek H. napisal, ze osobiscie woli troche wieksze maluchy, wiec tym razem dla odmiany pokazuje takie juz naprawde calkiem spore (no, moze nie wszystkie, Plagiophorus ma milimetr z drobnym hakiem, ale te wieksze to juz bestie na dobre 3 milimetry). Przyjemnego ogladania.
Załączniki
Pselaphinae 3.jpg
Pselaphinae 3.jpg (130.17 KiB) Przejrzano 3409 razy
Pselaphinae 2.jpg
Pselaphinae 2.jpg (117.04 KiB) Przejrzano 3407 razy
Pselaphinae 1.jpg
Pselaphinae 1.jpg (118.52 KiB) Przejrzano 3401 razy
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Mogę tylko stwierdzić, że prawdą jest znane powiedzenie "God had an inordinate fondness for beetles" (w skrócie, Bóg umiłował chrząszcze), żal, że mamy tak mało czasu aby się nimi zachwycać...

Jacek
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

Pytanie do Pawła odnośnie Pselaphogenius orientalis - czymże jest TO co przypomina drugą parę czułek?

pozdr
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

pewnie głaszczki szczękowe ;)
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jakub Augustyniak pisze: czymże jest TO co przypomina drugą parę czułek?
Do tablicy i napisac sto razy "drugą parę czułków" ;-)

Glaszczki, rzecz jasna. U niektorych gatunkow glaszczki sa jeszcze wieksze i z roznymi dziwnymi modyfikacjami.
Pawel
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Ale cudaki....bombowe :) ile gatunków jest w tej rodzince?
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

Kajam się i biję w pierś za "parę czułek" - tablica już zapisana :P :oops:

Dzięki za wyjaśnienie - nie wiedziałem, że aż tak mogą być rozbudowane!:]

pozdr
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Curculio pisze:Ale cudaki....bombowe :) ile gatunków jest w tej rodzince?
To nie jest rodzinka tylko podrodzinka (kusakow). Ile ich jest nie wie nikt ;-), ale wlasnie powstaje swiatowy katalog gatunkow, wiec moze wreszcie ktos sie doliczy wszystkich marnikow. Kilka ladnych tysiecy ich jest, ale nieopisanych bedzie z dziesiec razy wiecej. Trudnosci z policzeniem wynikaja ze straszliwego burdelu w taksonomii tej grupy, od wielu lat wiadomo, ze powiedzmy polowa "Batrisodesow" tak naprawde nie ma nic wspolnego z tym rodzajem, ale jeszcze nikt tego oficjalnie nie napisal i potem czlowiek nie wie gdzie wsadzic np. "Batrisodes quinquesulcatus Raffray", ktorego sie pospolicie lapie w Malezji, bo na pierwszy rzut oka widac, ze to wcale nie jest Batrisodes... Takich rodzajow jest cala masa, a grupa jest tak niewiarygodnie zroznicowana morfologicznie, ze w dowolnym miejscu w tropiku wysiewa sie dziesiatki nowych rodzajow, a nawet dosc czesto polawia sie rzeczy, ktorych nie mozna umiescic w zadnym znanym plemieniu.
A cudaki w tej grupie to sa dopiero w Neotropiku, taki maly przykladzik (akurat gatunek nowy dla nauki, ale to zadna atrakcja w tej grupie...):
Załączniki
Metopioxys.jpg
Metopioxys.jpg (103.12 KiB) Przejrzano 3393 razy
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

niesamowite....zawsze fascynowała mnie taksonomia i powoli zaczynam w nią wchodzić tyle że w ryjkach, ciekaw jestem ilu ludzi na świecie zajmuje sie tą grupą ale pewnie niezbyt wielu skoro wciąż jest tyle do zrobienie ;)

Pozdrawiam
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Curculio pisze: ilu ludzi na świecie zajmuje sie tą grupą
Od strony taksonomicznej? W skali swiata mniej wiecej 10 osob, nie tak zle. Duzo jednak jest syfu nagromadzonego po starszych autorach i w niektorych regionach prawie nic sie nie da oznaczyc z literatury. Nawet w Japonii, gdzie w przeszlosci dzialalo paru specjalistow, i obecnie jest wszystkowiedzacy Nomura, ciagle jest sporo rodzajow czekajacych na opis, sam lapalem kilka taksonow, ktore Nomura oznaczal mi tylko do plemienia, bo dalej sam nie potrafi, a od 20-30 lat nic innego nie robi jak dlubie w tej grupie...

Skoro sie podoba, to jeszcze kilka sztuk. Nie mam niestety zdjec jeszcze wiekszych cudakow z mojego zbioru, robilem tylko wybrane gatunki do roznych prezentacj. Najbardziej pokrecone sa myrmekofilne gatunki z Clavigerini, ale one zwykle maja ok. 1 mm dlugosci i bardzo trudno je fotografowac.
Załączniki
Pselaphinae 5.jpg
Pselaphinae 5.jpg (129.83 KiB) Przejrzano 3385 razy
Pselaphinae 4.jpg
Pselaphinae 4.jpg (130.25 KiB) Przejrzano 3389 razy
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Fenomenalne chrzaszczyki!!! W tym roku ze swierka mam jeden gatunek, gdzie po raz pierwszy sie z nimi zetknalem na żywo, ale co do determinacji jego to nie mam pojecia. W przyszlosci moze kiedys ktos pomoże..
Szacunek, rp
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Radek P. pisze:W tym roku ze swierka mam jeden gatunek, gdzie po raz pierwszy sie z nimi zetknalem na żywo, ale co do determinacji jego to nie mam pojecia. W przyszlosci moze kiedys ktos pomoże..
Zrob chocby sredniej jakosci zdjecie jesli masz takie mozliwosci, to chociaz rodzaj ci oznacze.
Pawel
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

W tej chwili nie mam takiej mozliwosci. Podesle Ci kiedys na maila. Dzięki za ofertę pomocy :wink:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Curculio pisze:ile gatunków jest w tej rodzince?
Dzisiaj juz moge odpowiedziec na to pytanie, wlasnie Al Newton przyslal mi informacje ze swoich przepastnych baz danych - dokladnie na dzien dzisiejszy jest w Pselaphinae 9267 gatunkow.

Pawel
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”