Proszę o identyfikację. Katowice 02.08.16

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
xnatt
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 6 sierpnia 2016, 14:23
Gender: women
UTM: Katowice

Proszę o identyfikację. Katowice 02.08.16

Post autor: xnatt »

Od ponad tygodnia w wynajmowanym przeze mnie mieszkaniu zaczęłam zauważać maleńkie brązowe żuczki (czy tez chrząszcze) o wielkości 1-2 mm. Z początku zauważyłam je przy oknie i pomyślałam, że weszly do mieszkania z zewnątrz. Ale później zaczelam je zauważać na scianach (głównie przy kontaktach, wlacznikach swiatla i listwach), suficie (szczególnie duzo przy lampach wiszących jakby wylazily z kabli), w rogach, na podłodze, a takze w szafkach, szufladach, szafie i łóżku. Sa dosłownie wszędzie - nawet w patyczkach do uszu w łazience. Te które siedzą na suficie w okolicach lamp po jakims czasie spadają z niego. Przeważnie martwe ale zdazylo się ze chodzily jeszcze jakis czas. Psikalam je raidami do owadów biegajacych co bez problemu je usmiercalo jednak po jakims czasie w tym samym miejscu pojawiaja się nowe osobnikii. Na dodatek wydaje mi sie, że idąc po ścianach wszedzie zostawiaja swoje jaja i odchody. Wydaje sie takze ze w ogole ich nie ciągnie do jedzenia. Oczywiście wyrzucilam mąkę czy bułkę tartą którą mialam w domu ale nie zauważyłam żeby coś się tam ruszało. Muszę także nadmienić, że caly budynek jest po remoncie. Podlogi i sciany sa odnowione. A właśnie zakończył się remont piętra nad moim mieszkaniem. Czy jest możliwe żeby te robale siedzialy np na obnizonym suficie? Czy w jakichś starych belkach? Bylam takze sprawdzić u sąsiadów i wszędzie gdzie byłam trafialam na pojedyncze osobniki. Jednak u mnie jest ich zdecydowanie najwięcej. Czy ktoś wie co to jest i jak z tym walczyć? Będę bardzo wdzięczna za każdą sugestię.
Zdj. Wykonano 02.08 w Katowicach
Załączniki
20160806_151448.jpg
20160806_151448.jpg (115.26 KiB) Przejrzano 2464 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Proszę o identyfikację. Katowice 02.08.16

Post autor: Aneta »

Można liczyć na ostrzejsze zdjęcia?
xnatt
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 6 sierpnia 2016, 14:23
Gender: women
UTM: Katowice

Re: Proszę o identyfikację. Katowice 02.08.16

Post autor: xnatt »

Może być z tym ciężko bo robaczki sa wielkości przecinka. Najlepsze które mialam dodałam jako pierwsze. Niestety też to forum nie pozwala na dodanie zdjęć w większym rozmiarze. Ale moze te zdjęcia cos rozjaśnią :)
Załączniki
20160806_211014.jpg
20160806_211014.jpg (102.78 KiB) Przejrzano 2436 razy
20160806_210225.jpg
20160806_210225.jpg (139.88 KiB) Przejrzano 2436 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Proszę o identyfikację. Katowice 02.08.16

Post autor: Aneta »

Koleżka na drugim zdjęciu to Oryzaephilus sp., czyli trzeba jednak szukać w jedzeniu (produkty zbożowe, orzechy, suszone owoce).
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: Proszę o identyfikację. Katowice 02.08.16

Post autor: Tomek Klejdysz »

To najpewniej chrząszcze z rodzaju Dienerella z rodziny Latriidae. Lubią wilgotne miejsca z obecną pleśnią. Część to znane szkodniki magazynowanych produktów spożywczych.
xnatt
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 6 sierpnia 2016, 14:23
Gender: women
UTM: Katowice

Re: Proszę o identyfikację. Katowice 02.08.16

Post autor: xnatt »

Tyle, że właśnie nie ma u mnie w mieszkaniu jedzenia z którego moglyby wychodzić. A tak jak napisałam najwięcej wychodzi ich na suficie w okolicy lampy. Tak jakby przemieszczaly się przewodami. Widzialam je w sasiednich mieszkaniach a nawet na klatce schodowej (na piętrze wyżej i tuż przy drzwiach wejściowych) nie chce mi się wierzyć, żeby robaki pochodzące typowo z jedzenia tak daleko zaszły.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Re: Proszę o identyfikację. Katowice 02.08.16

Post autor: Tomek Klejdysz »

Sprawdź też czy przypadkiem ściany nie są wilgotne. Może wewnątrz znajduje się jakieś wypełnienie ze słomy? może wewnętrzna strona ścianek z płyt gipsowo kartonowych jest przerośnięta pleśnią? (nie wiem co tam masz). Szukaj wilgoci a znajdziesz źródło.
xnatt
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 6 sierpnia 2016, 14:23
Gender: women
UTM: Katowice

Re: Proszę o identyfikację. Katowice 02.08.16

Post autor: xnatt »

Dziękuję za wszystkie wskazówki! Na pewno podążę jeszcze tym tropem.
Czy jest możliwe, żeby te robaczki skladaly jaja na scianach, meblach? Czy raczej robią to w jakimś niedostępnym, ukrytym miejscu?
I jak się zabrac do skutecznej walki z nimi? Raczej zamówić profesjonalną ekipę czy jakimis domowymi sposobami?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”