Prośba o pomoc do hodowców/obserwatorów motyli dziennych i nocnych

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
Cheetaha
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 12 lipca 2015, 18:05
Gender: women

Prośba o pomoc do hodowców/obserwatorów motyli dziennych i nocnych

Post autor: Cheetaha »

Witam!

Biorę udział w konkursie biologicznym (tzw. Olimpiada) i chciałabym prosić o odpowiedź na moje pytania doświadczonych znawców i hodowców, którzy mają więcej pojęcia na ten temat niż ja.

Mianowicie jaki wpływ ma na poczwarkę motyla (zarówno dziennego, jak i nocnego) czynniki naturalne takie jak: temperatura (za wysoka, za niska), wilgotność (za wysoka, za niska, chociaż z tym będzie ciężko) oraz światło ( stałe zaciemnienie, stały dostęp światła)?
Czy może lepiej nie badać wpływu tych czynników na poczwarki, lecz na gąsieniczki? Gatunek to rusałka pawik (a także barciak większy, ale jestem w trakcie ich zdobywania). Są dobrze wykarmione, już dwa-trzy osobniki mi się przepoczwarzyły, ale mam ich jeszcze dużo, i tutaj stawia się pytanie- czy przebadać wpływ czynników podanych wyżej na gąsieniczki czy na poczwarki? Bardziej chodzi mi o lepsze i ciekawsze efekty pracy mogące zaskoczyć/zaciekawić oceniających. Nie do końca wiem, czy takie czynniki mają wpływ na poczwarkę, bo jednak izoluje się ona od środowiska.

Oczywiście będę szukała więcej informacji na własną rękę, jednak z niecierpliwością oczekuję na odpowiedzi.
Za wszystkie porady i informacje (bądź odnośniki do stron) serdecznie dziękuję z góry :)
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Prośba o pomoc do hodowców/obserwatorów motyli dziennych i nocnych

Post autor: Wojciech Kubiak »

Cheetaha
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 12 lipca 2015, 18:05
Gender: women

Re: Prośba o pomoc do hodowców/obserwatorów motyli dziennych i nocnych

Post autor: Cheetaha »

Dziękuję! :)

Jeżeli ktoś jeszcze ma jakieś linki/informacje, uprzejmie proszę o odpowiedź. Każdy nowy, najdrobniejszy szczegół ma dla mnie znaczenie. :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Sprawy entomologiczne”