Motyl na stronie głównej

Awatar użytkownika
aesacus
Posty: 104
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 07:40
Lokalizacja: Mogilany
Kontakt:

Motyl na stronie głównej

Post autor: aesacus »

Zawisak na stronie głównej https://entomo.pl to mieszaniec L.populi x S. ocelata
Załączniki
nastrosz.jpg
nastrosz.jpg (54.6 KiB) Przejrzano 1691 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Nastrosz

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak, rzeczywiście, ten Nastrosz to krzyżówka (ex ovo) S.occelatus + L.populi.

Było to w 1986-7 roku w czasach kiedy Pan Jerzy Budzik z Wrocławia zajął sie reintrodukcją niepylaka apollo w Pieninach. Jak widać z powodzeniem. Spotkałem Go po raz pierwszy na Sympozjum w 1985 w Złotym Potoku. Przywiózł wtedy wiele niepylaków, róznych form i opowiadał jakie to "cuda" dzieją sie przy łączeniu genetycznym dwóch odległych populacji. Pomieszał apollo z Pienin (ostatnie 7 samic) z populacją alpejską.... ale może ten wątek to już w osobnym temacie.

Tutaj wrócę do mieszanki nastrosza. Wysłałem p. Budzikowi 40 poczwarek S.populi i on pokrzyżował gatunki. Przysłał mi jajeczka. Dalej hodowlę prowadziłem sam, lecz śmiertelność była duża w każdym stadium i w sumie uzyskałem tylko ten jeden okaz imago.
Arek
Posty: 75
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:16
UTM: CE60
Lokalizacja: Wąbrzeźno, Toruń, Ryńsk
Kontakt:

Post autor: Arek »

Jacek,a czy to prawda ze takie mieszańce są bezpłodne?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9516
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Mieszańce bezpłodne...

Post autor: Jacek Kurzawa »

Myślę, że nie są płodne, a już cudem jest to że się wogóle wykształcają. Ostatnio widziałem też mieszańce pazia królowej z jakimś ?amerykańskim paziem?... I w sumie to krzyzowanie daje się powtarzać w wielu przypadkach.
Pewnie w jakichś książkach na ten temat więcej pisze, trzeba by było poszukać. Na wyczucie wydaje mi się, że mieszańce międzygatunkowe wśród owadów będą bezpłodne. Ale może trzeba to sprawdzić... na tym za bardzo się nie znam..:-)
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

paż

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Hej.
Bardzo ciekawe i śliczna takie mieszanće.
JA pare lat temu widziałem całego czarnego motylka.Słyszałem,żę zdarzają sie całkowicie czarne odmiany pazia królowej.Czy jest to możę połączenie dwóch gat.Pazia i jeszcze innego??
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1156
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

motyl na stronie głównej

Post autor: Marcin Kutera »

O kurcze nie spodziewałbym się takiej mieszanki - nastrosza topolowca z nastroszem półpawikiem..... domyślam się ze sa bezpłodne jak wszystkie gatunki innej gromady np ssaków osioół z koniem - tzw muł który również nie może przynieść potomstwa (jest bezpłodny). wracając do tej krzyżówki to dopiero osiągnięcie...
Awatar użytkownika
eReM
Posty: 198
Rejestracja: wtorek, 8 lutego 2005, 15:14
Lokalizacja: Opole

Post autor: eReM »

no jasne że można mieć inne zdanie :)
ja nie neguję eksperymentów, które mają na celu służenie szczytnym celom. Podałeś przykład z krzyżówką 2 paziów. Wydaje mi się, że na nich nie trzeba się uczyć tego procesu - uczono się tego kiedyś na muszkach owocówkach (które są najłatwiejsze do różnych "operacji" genetycznych). Nie jestem przeciwny samym badaniom - to zależy od celu, jakiemu mają one służyć. Jeśli są to same badania to ok. Ale należałoby zastanowić się czy zostaną wykorzystane we właściwy sposób.
Wiele krzyżówek roślin i zwierząt rzeczywiście okazała się dobrym "produktem". Sporo jednak było i niewypałów. Czy upiekszają one naszą przyrodę w jakiś sposób? Czy chciałbyś aby w naszej rodzimej przyrodzie pojawiły się całkiem nowe gatunki owadów, stworzone sztucznie (jak to miało miejsce np. z drzewami)?
Uważam więc, że przystępując do takich praktyk, należałoby sprecyzować najpierw cel jakiemu miałyby ich produkty służyć. Może ten paź nie był rzeczywiście za dobrym przykładem.
pozdrawiam również
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”