Zagadkowa mucha, siedzi i brzęczy.

piotr123
Posty: 26
Rejestracja: wtorek, 28 grudnia 2010, 18:22

Zagadkowa mucha, siedzi i brzęczy.

Post autor: piotr123 »

Na samym początku przepraszam za beznadziejną jakość filmiku na którym mam nagranego tego owada.
Otóż jeden, jedyny raz spotkałem się z takim przypadkiem jak na tym filmiku, na żywo muszka nie wyglądała mi na bzyga, ale nie o sam wygląd chodzi lecz o dźwięk który z siebie wydobywała. Możecie to obejrzeć i usłyszeć na filmiku który zrobiłem. Oczywiście wiem, że po wyglądzie nie da się rozpoznać gatunku ale po wydawanym dźwięku może do rodzaju? Bo raczej to nie jest zbyt częsta umiejętność, jak wspomniałem wyżej, tylko raz udało mi się spotkać z tym gatunkiem.
Muszka przebywała w lesie, siedziała na liściu i wydawała dźwięk, w locie milkła, gdy ponownie przysiadała znowu wydawała dźwięk.

https://www.youtube.com/watch?v=zdOg-a_viDE
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Zagadkowa mucha, siedzi i brzęczy.

Post autor: Łukasz Mielczarek »

To jest Syrphus sp.
Czasami, kiedy pospolite gatunki (np.Episyrphus balteatus) mają liczniejszy pojaw to w całym lesie może być wyraźnie słychać bzyczenie. Co ciekawe przy tych masówkach można nie widzieć nawet jednego bzyga bo latają wysoko w koronach.
Pozdrawiam,
Łukasz
piotr123
Posty: 26
Rejestracja: wtorek, 28 grudnia 2010, 18:22

Re: Zagadkowa mucha, siedzi i brzęczy.

Post autor: piotr123 »

Dziękuję bardzo za oznaczenie. Przyznam szczerze, iż nie wiedziałem wcześniej, że bzygowate mogą wydawać jakieś dźwięki. Teraz na szybko, jak wpisałem w wyszukiwarce gatunek który mi podałeś, to też nie ma o tym żadnych informacji, niestety.

Pozdrawiam, Piotr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muchówki [FOTO-oznaczanie]”