Chemia w gablocie

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Chemia w gablocie

Post autor: domino »

Zapoznałem się z tematem konserwacji zbiorów, mimo wszystko mam wątpliwości, co użyć w gablocie
z motylami, czy paradwuchlorobenzen, czy tymol? W jakiej ilości? Bo z tą płytką Globolu to się trochę boję... działań ubocznych :-( Proszę o dobrą radę.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Chemia w gablocie

Post autor: GrzegorzGG »

Tu kupisz: http://www.paradox.co.pl/chemia-dla-biologow.php

Ceny nie są wygórowane. Osobiście polecam tymol.

Pozdrawiam
:)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Chemia w gablocie

Post autor: Brachytron »

Dobra rada jest taka że płytka jest ok, bo jest przeznaczona do użytku domowego. Para 2 - nie. Płytka jest dostępna jako np Bros, a spróbuj kupić Para 2 itp.

Na ten temat było wiele poruszeń na forum...........

Domino, masz u mnie fory i wiele Ci wybaczyłem bo piszesz że z leszczyńskiego ponoć jesteś. Ale jeśli nie odpalisz logiki ze zdolnością samokształcenia to osobiście dołożę starań byś Forum opuścił...
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Chemia w gablocie

Post autor: Kamil Mazur »

Domino, idziesz jutro do sklepu z artykułami ogrodniczymi, czy jakiegoś hipermarketu, szukasz stoiska z chemią i środkami na komary, kleszcze itd. Znajdujesz zielone płytki Bros opakowanie wielkości kartki A5. Wracasz do domu, rozpakowujesz, rozwalasz zieloną ramkę i wyciągasz nasączoną zawartość (coś jak gruba lignina).
Bierzesz w drugą łapę nożyczki, ucinasz kwadracik 0,5 x 0,5cm albo 1x1 , nabijasz na szpilkę i wkładasz do gabloty możliwie nie przy samej ściance i nie w bezpośredniej bliskości motyli, szczególnie zielonych. Myjesz łapy i nożyczki i zapominasz o temacie.
Czynność powtarzasz raz do roku. Więcej nie zadajesz o to pytań - po prostu płytka Bros.

Nie czytaj tych starych książek o paradwuchlorobenzenie, środku o tajemniczej nazwie cholormór, naftalinie, cyjanku, arszeniku i cyklonieB. Tak samo nie czytasz więcej strasznych rzeczy o płytce Bros.
Po to masz głowę żeby pomyśleć: użyjesz na gablotę zaledwie niecały 1cm kwadratowy, a nie 200cm kwadratowych jakie zajmuje cała płytka która jest z pewnością szkodliwa ale przecież skonstruowana do użytku domowego i stawia się ją w pomieszczeniach.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Chemia w gablocie

Post autor: Antek Kwiczala † »

Sugeruję tylko, by nie przechowywać rozpakowanych płytek Bros ani gablot, w których ich użyto w tym samym pokoju gdzie prowadzi się hodowle żywych owadów. Zmarnowanie takiej hodowli jest niemal pewne.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Chemia w gablocie

Post autor: domino »

OK. dziękuję za radę
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Chemia w gablocie

Post autor: domino »

Ostatnie moje pytanie: to jaka powinna być odległość płytki Bros od boku gabloty i motyla? 1, 2 może 3 cm? Nie chciałbym czegoś zabrudzić. To ważne.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Chemia w gablocie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Umieść płytki w gablotach w róznych odległościach i napisz nam kiedyś jak był wynik tego doświadczenia. Nauczysz się wtedy nie tylko Ty ale i inni. Z innej strony - zrób eksperyment, zaryzykuj, umieść płytki jak Ci pasuje.
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Chemia w gablocie

Post autor: domino »

No tak, ale ja naprawdę nie chcę uszkodzić motyli. Czy te 2 cm wolnego z każdej strony płytki wystarczy?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Chemia w gablocie

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nikt Ci tego nie zagwarantuje. Czy taka odpowiedź Ci wystarczy?
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Chemia w gablocie

Post autor: domino »

Co mogę zrobić z resztą płytki Bros, która zostanie mi po odcięciu kilku tych kwadracików? Zostanie mi sporo tej płytki, można ją gdzieś przechować, żeby w przyszłości np. odciąć kwadracik i żeby nie straciła swoich właściwości?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”