Motyle Sardynii (długi weekend)

Awatar użytkownika
szymbz
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 29 sierpnia 2005, 20:56
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Motyle Sardynii (długi weekend)

Post autor: szymbz »

Hej,
od 26.04 do 6.05 spędzałem urlop w północnej części Sardynii. Przez kilka pierwszych dni pogoda była idealna do obserwacji motyli i udało mi się porobić trochę zdjęć. Załączam najlepsze + kilka słów o widzianych gatunkach (w tym pytania :)
Generalnie oczekiwałem 2-5 nowych dla mnie gatunków - a miałem 3 w tym nieoczekiwany C.marschalli.
Obserwacje znad morza w okolicach Valledorii (środkowa część północnego wybrzeża, chyba, że opisze inaczej)

Papilio machaon - liczny, prawie codziennie pojedyncze, nad polami zbóź lub roślin pokarmowych w ciepłe dni po kilkanaście. Żadnych innych pazi nie widziałem :(
Pieris brassicae - liczny
Pieris napi - bardzo liczny, niezależnie od pogody przy skrajach szos
Euchloe insularis - liczny
Colias croceus - nad łąkami często
Gonepteryx cleopatra - w upalny dzień miałem kilka wzdłuż górskiej (500 mnpm) szosy
Lycaena phlaeas - zdarzał się
Leptotes pirithous - jedna samica skłądająca jaja
Celastrina argiolus - liczny w nadmorskich zakrzaczeniach
Aricia agestis? - HELP, nie wiem czy to to ...
Polyommatus icarus - liczny wszedzie
Lampides boeticus - widziałem tylko raz samca
Cacyreus marschalli - pojedyncze okazy w dwóch miejscach (ogródek i krzaki)
Vanessa atalanta - jeden
Vanessa cardui - jeden
Pararge aegeria aegeria - chyba najliczniejszy tam motyl - wystarczył rachityczny krzak by kilka latało
Lasiommata megera paramegaera - kilka pod koniec pobytu (czy ktoś by mi wyjaśnił status taksonomiczny tej formy/podgatunku?)
Coenonympha pamphilus - widziałem jednego
Maniola jurtina - kilkanaście w odpowiednich siedliskach

Gdyby kogos interesowały inne stwory z Sardynii - są m.in. na www.kuling.org.pl/fotonotes (trzeba kliknąć Sardynie). Docelowo umieszcze gdzieś też foty gadów, bo nimi obrodziło :) i pewnie innych owadów.
Pozdrawiam
Szymon
Załączniki
Lampides boeticus.jpg
Lampides boeticus.jpg (62.46 KiB) Przejrzano 3289 razy
Aricia agestis 1b.jpg
Aricia agestis 1b.jpg (53.88 KiB) Przejrzano 3287 razy
Aricia agestis 1a.jpg
Aricia agestis 1a.jpg (49.33 KiB) Przejrzano 3285 razy
Celastrina argiolus.jpg
Celastrina argiolus.jpg (68.29 KiB) Przejrzano 3279 razy
Leptotes pirithous.jpg
Leptotes pirithous.jpg (69.39 KiB) Przejrzano 3289 razy
Gonepteryx cleopatra.jpg
Gonepteryx cleopatra.jpg (92.49 KiB) Przejrzano 3283 razy
Colias croceus.jpg
Colias croceus.jpg (73.87 KiB) Przejrzano 3281 razy
Euchloe insularis2.jpg
Euchloe insularis2.jpg (54.01 KiB) Przejrzano 3276 razy
Euchloe insularis1.jpg
Euchloe insularis1.jpg (79.5 KiB) Przejrzano 3276 razy
Papilio machaon.jpg
Papilio machaon.jpg (102.51 KiB) Przejrzano 3304 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Sardynia w początkach maja to jak u nas lato, stąd sporo dziennych gatunków. Interesowało Cię:
Aricia agestis - tak, to ten gatunek. Na Sardynii nie występuje inny gatunek z rodzaju Aricia.
Lasiommata paramegaera - aktualnie (wg. Fauna Europaea) ma status gatunku. Spotykany też jest pod nazwą Lasiommata tigellius. (A tak przy okazji - w opisie zdjęcia się pomyliłeś, pisząc L. megera petropolitana)
Gatunek, który Cię zaskoczył - Cacyreus marshalli ( pisze się przez samo "h"), no cóż, pelargonie i bodziszek to ulubione rośliny południa Europy, pewnie będzie coraz liczniejszy.
Na Sardynii lata kilka innych ciekawych gatunków, na które może liczyłeś, np.: Maniola nurag, czy Coenonympha corinna, ale nieco później, tak od drugiej połowy maja.
A zdjęcia mi się podobają...
Awatar użytkownika
szymbz
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 29 sierpnia 2005, 20:56
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: szymbz »

Dzięki,
faktycznie pomieszałem te nazwy (L.m.paramegaera), bo pisałem z głowy i jak potem sprawdziłem i porawiłem w tekście, to opisu zdjęcia już nie... posługuje się Collinsem (Tolman & Lewington) i tam jest opisany jako "variation" ze strefą przejściową (np. Sycylia). Za to jakiś loakalny przewodnik do motyli (po włosku, więc nie nabyłem) - wyodrębniał to jako gatunek, stąd moja wątpliwość.

Liczyłem oczywiście na te dwa motyle i na P.hospition też..., niestety pod koniec pobytu pogoda była do kitu trochę. Rzutem na taśmę wybrałem się ostatniego dnia w trasę obejmującą m.in. szczyt Mt. Limbanii (1300 mnpm) - ale przyniósł on mi tylko ze dwa fajne ptaki i tego cytrynka, który endemitem nie jest a sfotografować to się w ogóle nie dał.

No i sedno sprawy - czyli jakosć zdjęć:) urlop to jednak urlop i miałem na to czas. Za kilka dni wrzuce kilka pytań co do motyli z Rumunii, gdzie byłem służbowo (w Delcie Dunaju liczyłem ptactwo wodne) - i już fotki nie będą ani ładne - ani dużo :)

Pozdrawiam i dzięki

Szymon
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Gratuluję udanych zdjęć z Sardynii. Próbowałem wysłać maila na priva, ale nie przechodzi, więc piszę tutaj. Poszukuje zdjęć motyli do strony www.motyle.com.pl - gł.chodzi mi o E. insularis, modraszki oraz satyridy. Link do galerii o bielinkach Pieridae Ale bardzo chętnie zamieszczę wszystkie Pana zdjęcia na tej stronie, oczywiście po Pana zgodzie na publikację. Kontakt - mój mail poniżej.
hospiton
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 9 listopada 2010, 11:00
Lokalizacja: Sardegna (Italia)

Re: Motyle Sardynii (długi weekend)

Post autor: hospiton »

Hi!
In Sardinia Aricia cramera Eschscholtz, 1821 occurs instead of A. agestis and Coenonympha lyllus Esper, 1805 instead of C.pamphilus :wink:

Boillat H., 2003. Coenonympha lyllus Esper, 1805, spec. rev. Une nouvelle approche taxinomique du complexe pamphilus. Alexanor, 22 (2002): 243-309.

Dapporto L. & Dennis R.L.H., 2009. Conservation biogeography of large Mediterranean islands. Butterfly impoverishment, conservation priorities and inferences for an ecological “island paradigm”. Ecography, 32: 169-179

Dapporto L., 2010. Satyrinae butterflies fro Sardinia and Corsica show a kaleidoscopic intraspecific biogeography (Lepidoptera, Nymphalidae). Biological Journal of the Linnean Society, 100: 195–212.

Daniele
Awatar użytkownika
szymbz
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 29 sierpnia 2005, 20:56
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Motyle Sardynii (długi weekend)

Post autor: szymbz »

Many thanks!
Szymon
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”