Nephopterix angustella

brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Nephopterix angustella

Post autor: brat »

Kilka dni temu na spacerze za miastem napotkałem krzak trzmieliny (E. europaea), na którym większość owoców była zaatakowana przez gąsienice pyralida Nephopterix angustella. Owoce miały otworki, z których wydostawały się pomarańczowe odchody. Kilka zdjęć żerów i gąsienic teraz, w pażdzierniku dodam zdjęcia imago. Gąsienice przepoczwarczają się w tym roku i część motyli wylęgnie się jesienią, a część na wiosnę.
Załączniki
zdjecia 041.jpg
zdjecia 041.jpg (99.67 KiB) Przejrzano 3619 razy
zdjecia 054.jpg
zdjecia 054.jpg (64.73 KiB) Przejrzano 3619 razy
zdjecia 009.jpg
zdjecia 009.jpg (79.55 KiB) Przejrzano 3619 razy
zdjecia 026.jpg
zdjecia 026.jpg (90.25 KiB) Przejrzano 3619 razy
zdjecia 027.jpg
zdjecia 027.jpg (74.83 KiB) Przejrzano 3619 razy
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Nephopterix angustella

Post autor: brat »

W hodowli kokony zakładane są w ściółce lub między owocami.
Od kilku dni wylęgają się motyle.
Załączniki
Nephopterix angustella  dorosła gąsienica
Nephopterix angustella dorosła gąsienica
zdjecia 002.jpg (90.27 KiB) Przejrzano 3488 razy
Nephopterix angustella  imago
Nephopterix angustella imago
zdjecia 102.jpg (52.95 KiB) Przejrzano 3488 razy
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Nephopterix angustella

Post autor: brat »

Nie wszystkie motyle się wylęgły. Została część kokonów z poczwarkami oraz kilka kokonów z gąsienicami, które na razie wcale nie zamierzają się przepoczwarczyć.
Hodowlę trzymam na zewnątrz i spróbuję przezimować poczwarki, gąsienice oraz... motyle. Ponoć u N. angustella zimują motyle, więc je też umieściłem na zewnątrz w skrzynce hodowlanej, z kilkoma gąłazkami trzmieliny i jakimiś jesiennymi kwiatkami. A że jest ostatnio wyjątkowo ciepło jak na pażdziernik, to motyle są aktywne. Efekt jest taki, że samice zaczęły składać jaja na torebkach owoców trzmieliny. Kilka dni temu z dwóch jaj, które przeniosłem do domu wykluły się małe gąsieniczki, a dzisiaj zauważyłem otworki w nasionach i pomarańczowe drobne odchody. Ciekawe czy podobnie jest w naturze, bo owoce trzmieliny mogą utrzymywać się na krzewie jeszcze dlugo po opadnięciu liści. Jaja jednak na pewno nie przetrwają zimy.
Załączniki
Nephopterix angustella jajo
Nephopterix angustella jajo
zdjecia 023.jpg (53.79 KiB) Przejrzano 3374 razy
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Nephopterix angustella

Post autor: brat »

Odwiedziłem dzisiaj mój krzew trzmieliny, na krzaku pozostało jeszcze sporo owoców, choć już pękających. Nie udało mi się odnaleźć jaj, ale co ciekawe na nasionach bylo wiele świeżych żerów z młodymi gąsienicami w środku. We wrześniu spotykałem prawie wyłącznie dorosłe gąsienice, czyli obecne gąsienice mogły wykluć się z jaj składanych na jesień. Nie wiadomo tylko czy zdążą zakończyć rozwój i przepoczwarczyć się, czy też może będą zimować albo czy po prostu zginą.
Natomiast motyle z hodowli, które wylęgły mi się na początku października, trzymane na zewnątrz, po ponad trzech tygodniach życia właśnie zdechły...niestety :-? .
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Nephopterix angustella

Post autor: Marek Hołowiński »

Do ekranu przyleciał mi świeży okaz Nephopterix angustella, 28 X 2013r, Macoszyn oddz 338, UTM FB79
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Nephopterix angustella

Post autor: brat »

Strasznie dziwny jest ten pyralid N. angustella. W pierwszych dniach listopada wylęgły się kolejne trzy motyle w hodowli, a wczoraj jeszcze jeden w temperaturze niewiele ponad 10 st C. Ciekawe jest w jakim stadium zimuje ten gatunek. Mając hodowlę może coś się wyjaśni. Nie wiadomo też kiedy i jak składane są jaja w naturze: w jesieni na owocach, czy na liściach albo kwiatach na wiosnę.
Załączniki
Nephopterix angustella 10.11 2013. e.l.
Nephopterix angustella 10.11 2013. e.l.
zdjecia 022.jpg (66.11 KiB) Przejrzano 3122 razy
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Nephopterix angustella

Post autor: brat »

W hodowli przezimowały dorosłe gąsienice w kokonach. Przeobrażały sie w poczwarkę mniej więcej w połowie kwietnia. W ostatnich kilku dniach wylęgły się motyle. Trzmielina właśnie kwitnie, jak się pogoda poprawi sprawdzę obecność motyli w naturze.
Załączniki
Nephopterix angustella poczwarka
Nephopterix angustella poczwarka
zdjecia 009.jpg (102.37 KiB) Przejrzano 2926 razy
Kwitnąca trzmielina (E. europaea)
Kwitnąca trzmielina (E. europaea)
zdjecia 021.jpg (72.53 KiB) Przejrzano 2926 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bionomia Pyraloidea”