Strona 1 z 1

Kolejny Phyllonorycter

: środa, 11 września 2013, 13:48
autor: Almandyn
Witam.
W połowie sierpnia znalazłam tego motylka na obrzeżach lasu ( brzezina, leszczyna na skraju lasu, sosna i świerk w głębi ).
Oznaczyłam go jako Phyllonorycter ulmifoliella. Proszę uprzejmie o korektę :tup:
Ala

Re: kolejny Phyllonorycter

: środa, 11 września 2013, 17:12
autor: Almandyn
Następny z serii mikro.
Tym razem sfotografowany na pniu starego klonu. Z analizy porównawczej wychodzi mi Phyllonorycter joannisi aczkolwiek jest jeszcze bardzo podobny Phyllonorycter acerifoliella. Pierwszy ma wzór przepasek na skrzydłach bardziej "łamany, zygzakowaty, niż P. acerifoliella. Oczywiście proszę o korektę :tup:

Re: kolejny Phyllonorycter

: środa, 11 września 2013, 20:48
autor: Adam Larysz
Ph. ulmifoliella ok (charakterystyczna czarna okrągła plama na wierzchołku skrzydła i czułki), drugiego tez wydaje sie dobrze oznaczyłaś :brawo: ale niech jeszcze Jarek zweryfikuje.

Re: kolejny Phyllonorycter

: środa, 11 września 2013, 22:25
autor: Almandyn
Jeszcze raz dziękuję Adamie za potwierdzenie oznaczeń.
Pozdrawiam :hi:
Alina

Re: kolejny Phyllonorycter

: poniedziałek, 16 września 2013, 20:34
autor: Almandyn
Tym razem tego motylka oznaczyłam jako Phyllonorycter acerifoliella. Ze zdjęć i w porównaniu z tym z góry, motyl ma 'gładkie' i wyraziste linie rysunku na skrzydłach. Okaz przyleciał do światła w Parku Zwierzynieckim ( zanim go obfociłam to mu się niestety zdechło :-( )
Proszę o korektę oznaczenia :tup:
Ala

Re: kolejny Phyllonorycter

: poniedziałek, 16 września 2013, 23:49
autor: Jarosław Buszko
Phyllonorycter acerifoliella związany jest z klonem polnym (Acer campstre). Drzewo to w północno-wschodniej Polsce jest rzadko spotykane i to raczej w środowiskach miejskich. Po wyglądzie trudno jest odróżnić Ph. acerifoliella od Ph. platanoidella. Widać to dopiero na serii dobrze spreparowanch okazów. Także budowa narządów rozrodczych jest bardzo podobna. O ile w Parku Zwierzynieckim jest klon polny, to występowanie Ph. acerifoliella może być brane pod uwagę, jeśli nie, to jest to Ph. platanoidella.

Re: Kolejny Phyllonorycter

: wtorek, 17 września 2013, 11:10
autor: Almandyn
Dziękuję prof. Buszko.
Dodam, że nazwa Phyllonorycter platanoidella (Joannis, 1920) jest synonimem obecnie obowiązującej nazwy Phyllonorycter joannisi (Le Marchand, 1936) Fauna Europaea
Ostatnie zdjęcie oznaczę jako Phyllonorycter sp. :pc: