Osa?

xareon
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 5 września 2013, 01:30
UTM: Murowana Goślina

Osa?

Post autor: xareon »

Witam,

jak widać po ilości postów jestem tu nowy. Wczorajszego dnia (zważając na godzinę pisania) miałem kilkunasto sekundowe spotkanie które jak widać nie daje mi spokoju. Nie zdążyłem wyciągnąć nawet telefonu by mówić o jakimkolwiek zdjęciu. Owad dużych rozmiarów, w pierwszej chwili po charakterystyce lotu i rozmiarach stwierdziłem że to szerszeń. Kiedy owad wylądował i na moment udało mi się zbliżyć zwątpiłem, kolorystyka zupełnie nie pasowała, ciemne ubarwienie prawie całego ciała poza odwłokiem gdzie jego boki i kilka segmentów były brudnożółte (na pewno boki niektórych segmentów były żółte, im dłużej nad tym myślę tym mniej jestem pewny co do całych segmentów). Szerszenie (mój owad wydawał mi się większy niż szerszeń ale jak czegoś nie znamy to wyolbrzymiamy) nie są tak ciemno ubarwione a jedyny inny podobny owad jaki mi przychodzi do głowy to Trzpiennik olbrzymi. Nie pasuje mi też to że kiedy odrobinę zna się już owady to do niektórych czuje się respekt, człowiek widzi jak lata, widzi sylwetkę i wie że złapać gołymi rękoma i obejrzeć z bliska może być trudno (czyt. boleśnie). Tak czułem się przy tym owadzie, wiedziałem że rąk nie ma co wystawiać bo może oddać (pomijając fakt że wszystkie latające błonkówki radzą sobie z lataniem i ciężko złapać). Z owadów które są podobne do tego co widziałem to Sphecius speciosus z niektórych zdjęć wygląda podobnie, nie jest to jednak nasz gatunek, wiem że mamy ten rodzaj w Europie ale jestem poza domem i nie mam lepszego źródła jak internet. Poza Trzpiennikiem myślałem czy nie mogła to być odmiana melanistyczna, nie znalazłem takich zdjęć ani nawet nie wiem czy stwierdzono melanizm u os. Drodzy forumowicze czy Wy macie jakiś pomysł co to mogło być (na pewno nie Szczerklina, kręcą się tu i od razu bym to nazwał)?

Pozdrawiam
xar
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Osa?

Post autor: Aneta »

Czytając opis mnie też od razu skojarzył się trzpiennik - ewentualnie można myśleć jeszcze o którymś bryzgunie (Cimbex sp.), Scolia hirta (acz ona jest wyraźnie mniejsza od szerszenia) albo Sceliphronie (chociaż tu chyba zauważyłbyś przewężenie odwłoka...). Z błonek to chyba wszystko, co pasowałoby i kolorem, i rozmiarami.
xareon
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 5 września 2013, 01:30
UTM: Murowana Goślina

Re: Osa?

Post autor: xareon »

Bryzgun w odpowiednich barwach może by pasował ale nie osiąga takich rozmiarów. To właśnie wyjątkowy rozmiar zwrócił moją uwagę. Poza błonkówkami mamy jakieś owady które mają takie rozmiary i kolory? Bąki to chyba "tylko" do 3 cm długości.

http://magickcanoe.com/insects/black-bee-thing-1.jpg - faktycznie przypomina mojego kolegę (Cimbex femoratus), co prawda żółty kolor na tym zdjęciu jest wyraźnie jaśniejszy od tego mojego, no i 2,5 cm to trochę mało.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Osa?

Post autor: Marek Hołowiński »

Wymieniasz m. in. trzpiennika olbrzyma, a jest jeszcze trzpiennik żółty Urocerus augur. Podobne zestawienie kolorów ma też żaługa żółtoskrzydła Tremex fuscicornis.
xareon
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 5 września 2013, 01:30
UTM: Murowana Goślina

Re: Osa?

Post autor: xareon »

Żaługa żółtoskrzydła faktycznie wygląda bardzo podobnie, osiąga też spore rozmiary. Będę obserwował okolice domu bardziej uważnie, może znów spotkam. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Zablokowany

Wróć do „ABC - Pytania początkujących”