Eozyna

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Eozyna

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Czy ktoś z forumowiczów barwił preparaty eozyną i mógłby podzielić się doświadczeniem ?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Eozyna - barwienie preparatów skrzydeł.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wobec braku odpowiedzi zdałem się na empiryczne sprawdzenie przydatności barwienia. Stosowałem go do barwienia preparatów użyłkowania z wyśmienitym skutkiem. Preparaty które robiłem bez barwienia z czasem stały się zbyt jasne i prześwietlone, miejscami uniemożliwiają wręcz oglądanie co niestety częściowo dyskwalifikuje preparat. Preparaty barwione o wiele lepiej uwidaczniają szczegóły.

Procedura barwienia i przygotowania preparatów użyłkowania
Oddzielamy prawą parę skrzydeł od okazu. Etykietkę z numerem preparatu podpinamy pod okaz i przygotowujemy etykietki samoprzylepne na preparat. Na chwilę zanurzamy skrzydła w 100% alkoholu etylowym a następnie wstępnie czyścimy skrzydła z łusek za pomocą mikropędzelków 00 lub 000 (w alkoholu, maksymalnie 20%, przy większych stężeniach błony skrzydeł stają się bardziej podatne na rozrywanie) umieściłem je w 0.5% roztworze eozyny Y w wodzie. Ważne jest, żeby skrzydła zostały "utopione" a nie pływały po powierzchni. Barwienie trwa kilkanaście godzin. Następnie dokładnie płuczemy w alkoholu (najlepiej kilkakrotnie go zmieniając) i do końca oczyszczamy z resztek łusek. Oczyszczone skrzydła umieszczamy w 100% alkoholu na kilkanaście/kilkadziesiąt minut. Na szkiełko wkraplamy 3-4 krople euparalu i rozprowadzamy go na powierzchni nieco mniejszej niż szkiełko nakrywkowe. Bardzo pomaga w tym podłożony pod szkiełko szablon. Skrzydła umieszczamy w euparalu, rozprostowujemy je i ustawiamy starając się "utopić" je w euparalu. Jeśli jest go za mało dodajemy jeszcze kropelkę. Nieodpowienie jest jeśli euparal nie pokryje skrzydeł z wierzchu. Wtedy na pewno zapowietrzymy preparat. Szkiełko nakrywkowe za pomocą pędzelka smarujemy esencją euparalu i nakrywamy preparat zaczynając z jednej strony i opuszczając powoli. Na koniec lekko je poprawiamy ustawiając prosto. Przyklejamy etykietki z opisem i zostawiamy poziomo na kilka dni, żeby euparal wstępnie wysechł. Szkiełka należy suszyć w szczelnie zamykanym pudełku, żeby kurz nie osiadał na szkiełkach.

Procedura jest dość pracochłonna ale widok dobrych preparatów - bezcenny :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”