Strona 1 z 1

gniazdo

: niedziela, 16 września 2012, 18:56
autor: Dominika+Jurek Radwańscy
Witam,

Czy po gnieździe można cokolwiek powiedzieć o osobnikach, które je zbudowały. Niekoniecznie gatunek, ale może chociaż rodzaj. Średnica około 10 cm.

16.09.2012, Kraków, wzgórza Tynieckie.
Rudy

Re: gniazdo

: niedziela, 16 września 2012, 23:55
autor: Michał Michlewicz
Ciężko cokolwiek powiedzieć więcej niż to, że zbudowały go przedstawicielki rodzaju Dolichovespula lub Vespula. Żadna to w sumie informacja, ale nic innego ze zdjęć gniazda wywnioskować nie można.

Re: gniazdo

: poniedziałek, 17 września 2012, 07:07
autor: Dominika+Jurek Radwańscy
Dziękuję za odpowiedź. Dla mnie jest to informacja, gdyż do tej pory byłem wstanie zawęzić oznaczenie do rodziny Vespidae, a tak to zdobyłem nową wiedzę.

Pozdrawiam

Jurek R

Re: gniazdo

: poniedziałek, 17 września 2012, 09:15
autor: Michał Michlewicz
Więc tak - wiadomo, że w tej rodzinie bierzemy pod uwagę tylko gatunki społeczne. Zostaje więc nam szerszeń, rodzaj Polistes oraz te wymienione przeze mnie wcześniej.
Polistes można śmiało odrzucić, gdyż budują one gniazda gimnodomiczne (otwarte, bez osłonki). Nie mamy do czynienia również z szerszeniem, ponieważ jego gniazda mają zawsze nieco inny kolor (są delikatnie pomarańczowo zabarwione), oraz proporcje komórek są nieco inne (tutaj mało je widać, ale są zbyt małe jak na Vespa crabro). Tym sposobem zostają tylko rodzaje Dolichovespula i Vespula, jednak już więcej powiedzieć się nie da.

Re: gniazdo

: poniedziałek, 17 września 2012, 19:48
autor: Przemek Zięba
Pokażę Wam gniazdo -zdjęcie z wczoraj przez lunetę z zestawem do digiskopingu (Coolpix 5100 z luneta Nikon Spotting Scope III RA)- odległośc była spora wokół mnie krążyło naprawdę dużo szerszeni więc wolałem się nie zbliżać, - to zdjęcie budki lęgowej ale nie małej dla szpaka tylko takiej dla puszczyka przynajmniej. Nakręciłem jeszcze filmik ale jakość nie najfajniejsza.

Re: gniazdo

: niedziela, 12 marca 2017, 11:54
autor: 9885
Dolichovespula sylvestris (Scopoli, 1763). Srednica gniazda na finale rozwoju kolonii mniej wiecej wielkosci pieści oraz stosunkowo niedbałe wykonanie świadczą o tym gatunku.