Macek J., 2012, Motýli a housenky střední Evropy. Noční motýli III.

Literatura traktująca o motylach (Lepidoptera)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Macek J., 2012, Motýli a housenky střední Evropy. Noční motýli III.

Post autor: Malko »

Już jest III część moim zdaniem rewelacyjnej serii książek od naszych południowych sąsiadów mam tom I i II mogę polecić w ciemno :ok:
do kupienia np. w Paradoxie: http://www.paradox.co.pl/detale.php?id_prod=958
Załączniki
k1.jpg
k1.jpg (119.71 KiB) Przejrzano 2405 razy
k2.jpg
k2.jpg (98.86 KiB) Przejrzano 2405 razy
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Macek J., 2012, Motýli a housenky střední Evropy. Noční motýli III.

Post autor: Kamil Mazur »

Malko pisze:... moim zdaniem rewelacyjnej ...
dobrze że dodałeś te słowa, ale wyhamuj nieco, albo podaj konkrety na czym ta rewelacyjność polega, rewelacyjne kolory, rewelacyjna czcionka, rewelacyjna treść, rewelacyjna oprawa, rewelacyjnie przystępny język ...

Na podstawie znajomości drugiej części powiem, że książka jak wiele innych. Ot taki atlas, jak niegdyś Heintze (znakomity na start zabawy z entomologią), albo stary dobry (na ówczesne czasy) Forster&Wohlfahrt ... dla szerokiego grona czytelników.

Co w niej takiego rewelacyjnego ? No porównajmy z wszystkim znaną Buszko & Masłowski 2008.

Poniżej przykładowa strona o pospolitych gatunkach aczkolwiek trudnych do odróżnienia - opisy ogólnikowe, dla obu gatunków zmieszczone na 3/4 strony :brawo:
No i te pojawy z tolerancją do jednego miesiąca: na gatunek VI-VII jechać 3 czerwca czy 27 czerwca, albo czy 27 lipca jeszcze lata czy już nie ?

No ale to jest Twoja subiektywna ocena o czym jasno w wypowiedzi oznajmiłeś. Więc jest wszystko OK i się nie czepiam ale skoro reklamujesz to napisz czemu ją polecasz, bo ktoś może się naciąć licząc że jest wyjątkowa. Ja np. III części na oczy nie widziałem i sądząc po II cz. to nic specjalnego. Ale tylko krowa nie zmienia zdania więc zwyczajnie zachęć mnie do tej książeczki może ją kupię.
Załączniki
Kopia Copy of Psychidae 015.jpg
Kopia Copy of Psychidae 015.jpg (132.92 KiB) Przejrzano 2380 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Macek J., 2012, Motýli a housenky střední Evropy. Noční motýli III.

Post autor: Tomasz Świderski »

Kamil, być może te tolerancje pojawów wynikają z faktu, że autorzy chcieli ująć cały przedział czasowy pojawu gatunków w obszarze występowania na terenie kontynentu...hmm.... Nie zmienia to jednak faktu że taka informacja jest w konkretnych warunkach mało przydatna. Być może lepsze byłyby jakieś mapy z izoliniami dat pojawu...( istnieje takiż sposób obrazowania pojawu)?
Na stronie wydawnictwa cena 455Kc
http://www.academia.cz/motyli-a-housenk ... y-iii.html

i jeszcze ważna informacja:
V e-shopu http://www.academiaknihy.cz můžete nakoupit
naše knihy se slevou 20 %.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Macek J., 2012, Motýli a housenky střední Evropy. Noční motýli III.

Post autor: krzysztof570630 »

Trzecia część w Czechach kosztuje po przeliczeniu ok 60zł. Trzeba tylko mieć tam kogoś znajomego.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Macek J., 2012, Motýli a housenky střední Evropy. Noční motýli III.

Post autor: Antek Kwiczala † »

pojawy z tolerancją do jednego miesiąca
W moim przekonaniu nie ma sposobu, by precyzyjnie określić daty pojawu na tak dużym obszarze jak Europa Środkowa. No bo jeśli sprecyzuje się pojaw do np. dekady bądź tygodnia miesiąca, to dane te będą różne dla Węgier, Słowacji, czy Polski. Dodatkowe zamieszanie będzie z gatunkami dwu lub kilkupokoleniowymi (w każdym kraju może być inaczej). A nawet w jednym kraju daty początku występowania są różne w różnych latach (łatwo to sprawdzić dla Polski na stronie K. Jonki - bo obserwacje są odnotowywane przez kilkanaście lat). Jednym słowem, nie ma takiego sposobu podania tych danych, by każdego zadowolić.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Macek J., 2012, Motýli a housenky střední Evropy. Noční motýli III.

Post autor: Malko »

Kamil tak jak napisałeś każdy ma swoje zdanie. Twoje też szanuje fajnie, że napisałeś co myślisz, a każdy sam odnotuje czy warto kupić czy nie :ok:
(Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości mogę zrobić zdjęcia jakiś stron co kogo interesuje i będzie mógł sobie wyrobić zdanie)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura - motyle”