Jaka literatura do zagłębiania teorii ewolucji ?

Adrian Obarski
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2012, 22:48

Jaka literatura do zagłębiania teorii ewolucji ?

Post autor: Adrian Obarski »

Witam

Mimo, ze to forum entomologiczne, to przewijaly sie juz tutaj wątki ewolucyjne, wszak systematyka sama w sobie także wiąże się w pewien sposób z procesami ewolucji.
Dlatego chcialem lepiej odemnie doświadczonych zapytać, jakie ksiązki podręczniki polecilibyście do porządnego, solidnego zagłębiania historii i teorii ewolucji, jakich autorow polecicie, jakie tytuły?

Oczywiście ja mniej więcej z literatura jestem zapoznany, nie jest mi obcy podręcznik Futuymy 'Ewolucja' czy też majacy pół wieku podręcznik Szarskiego "Mechanizmy ewolucji"
Ale chciałem zapytać, co poza tym?

Dodam że także literatura M. Ridleya czy R. Dawkinsa nie jest mi obca.
Czy są jednak jeszcze jakies tytuły/autorzy godni polecenia? (może jakies anglojęzyczne?)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jaka literatura do zagłębiania teorii ewolucji ?

Post autor: avidal »

Jeśli zrozumiałeś i przyswoiłeś Futuymę, chocby w 50%, to już bardzo dużo. I nie sądzę, aby trzeba było polecać coś więcej.
A M.Ridleya które pozycje poznałeś?
Adrian Obarski
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2012, 22:48

Re: Jaka literatura do zagłębiania teorii ewolucji ?

Post autor: Adrian Obarski »

Szczerze mówiąc to ja nieraz odnosiłem wrażenie, ze podręcznik futuymy jest napisany w zawiły sposób, czasem autor jak gdyby sam sobie zaprzeczal przez co trudno jest dojśc które stwierdzenie jest tym właściwym... (a może to tylko wina kiepskiego tłumaczenia...).
Co do Ridleya to przede wszystkim Genom i słynna już Cz. królowa (bardzo zresztą polecam te pozycje)
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jaka literatura do zagłębiania teorii ewolucji ?

Post autor: avidal »

No to super. Ridley pisze ciekawiej od Dawkinsa. Podpowiem jeszcze, że rozdział 14 w "Genomie", ten traktujący o genetycznych przyczynach starzenia się, jest w w znacznej mierze nieaktualny. Trop prowadzący do telomerów i telomerazy okazał się być fałszywym.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Jaka literatura do zagłębiania teorii ewolucji ?

Post autor: Miłosz Mazur »

Polecam "Nauka a kreacjonizm" - zbiór felietonów o ewolucji autorstwa najwybitniejszych współczesnych przyrodników w kontekście poszczegolnych koncepcji kreacjonistycznych (teoria projektu i inne "mądrości"). Redaktorem książki jest John Brockman.
Adrian Obarski
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2012, 22:48

Re: Jaka literatura do zagłębiania teorii ewolucji ?

Post autor: Adrian Obarski »

Zastanawiałem sie tez czy sa może jakies niewydawane po polsku, wydawnictwa anglojęzyczne podejmujace takie tematy. Albo cos mniej znanego po polsku.
Awatar użytkownika
tlumacz_biolog
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 16 września 2013, 21:08
UTM: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jaka literatura do zagłębiania teorii ewolucji ?

Post autor: tlumacz_biolog »

Na rynku są liczne książki popularnonaukowe traktujące o teorii ewolucji, gdzie na wielu przykładach łatwiej przyswoić te kwestie, np. bezkierunkowość mutacji i dobór naturalny:

Williams George C.: "Światełko mydliczki"
klasyk, profesor: Richard Dawkins: "Samolubny gen", "Rzeka genów", "Ślepy zegarmistrz"
Christopher Wills "Dzieci Prometeusza"
Edward O. Wilson "O naturze ludzkiej", zresztą chyba wszyscy tutaj obecni znają jego pozycję książkową "Społeczeństwa owadów"
John Maynard Smith "Problemy biologii"

i wiele, wiele innych, podałem przykłady z własnej biblioteczki.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaka literatura do zagłębiania teorii ewolucji ?

Post autor: Brachytron »

Może jestem staroświecki ale zacząłbym od Darwina ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „LITERATURA”