Crambidae: Odontiinae - bionomia

Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Crambidae: Odontiinae - bionomia

Post autor: Jarosław Buszko »

Pyraloidea (dawniej jako Pyralidae) były tradycyjnie traktowane jako Microlepidoptera i co za tym idzie mocno zaniedbane pod względem zarówno poznania ich występowania jak i bionomii. Tymczasem jest to stosunkowo łatwa do zbierania i preparowania grupa, gdzie większość gatunków dobrze rozpoznaje się po wyglądzie (wyjątek stanowią Scopariinae). Poznanie ich bionomia w wielu przypadkach wykazuje ogromne braki. Niektóre pospolite gatunki Crambinae i Scopariinae nie mają opisanych stadiów preimaginalnych i ich sposobów życia. Jest tu wiele do odkrycia. Opisanie nieznanej bionomii jest o wiele cenniejsze niż wykazanie nowego dla fauny Polski gatunku. Wymaga jednak innego spojrzenia na motyla. Ważniejsze jest by go poznać, a nie tylko mieć.
Na początek chciałbym zaprezentować bionomię dwóch gatunków wachlarzyków z niewielkiej podrodziny Odontiinae. W Polsce zanotowano 5 gatunków. Gąsienice trzech z nich minują liście. Dwa można szukać w terenie o tej porze roku. Sa to Cynaeda dentalis i Epascestria pustulalis.
Związane są z roślinami z rodziny szorstkolistnych (Boraginaceae). Gąsienica C. dentalis minuje liście żmijowca (Echium vulgare) już od kwietnia, teraz jest dorosła, ale czasami coś jeszcze dojada. Przepoczwarczać się będzie w lipcu. Trzeba zwracać uwagę na szczerniałe liście w rozetach zmijowca. Jeśli sklejone są w owalny kokon, to znaczy że jest w nim gąsienica. Gasienice E. pustulalis żerują w bardziej widoczny sposób. Miny są na spodzie liścia. Po zakończeniu żerowania gąsienica tworzy w minie jajowaty, brunatny kokon, w którym dość długo sobie siedzi zanim się przepoczwarczy w drugiej połowie czerwca. Gatunek ten ma dość nieregularne występowanie w Polsce, np. jest w Toruniu, okolicach Poznania i na mazurach. Nie ma go z kolei na Wyżynie Lubelskiej. Warto poznać jego rozmieszczenie, mając na uwadze fakt, że żerowiska mozna znacznie łatwiej znaleźć niż samego motyla.
Załączniki
Cynaeda dentalis.jpg
Cynaeda dentalis.jpg (69.96 KiB) Przejrzano 2344 razy
Cynaeda dentalis żerowisko 2a.jpg
Cynaeda dentalis żerowisko 2a.jpg (61.76 KiB) Przejrzano 2344 razy
Cynaeda dentalis żerowisko 4a.jpg
Cynaeda dentalis żerowisko 4a.jpg (72.58 KiB) Przejrzano 2344 razy
Epascestria pustulalis.jpg
Epascestria pustulalis.jpg (63.45 KiB) Przejrzano 2344 razy
Epascestria pustulalis żerowisko 2a.jpg
Epascestria pustulalis żerowisko 2a.jpg (40.16 KiB) Przejrzano 2344 razy
Epascestria pustulalis żerowisko 3a.jpg
Epascestria pustulalis żerowisko 3a.jpg (49.63 KiB) Przejrzano 2344 razy
Witas

Re: Crambidae: Odontiinae - bionomia

Post autor: Witas »

Prawdopodobnie to gąsienic Epascestria pustulalis nie mogę dociągnąć do imago. Żerów jak na zdjęciach jest na skałkach pod Krakowem bardzo dużo.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Crambidae: Odontiinae - bionomia

Post autor: Jarosław Buszko »

Motyle wychodziły mi bez problemów. Im póżniej zbiera się żerowiska, tym lepiej. Motyle w naturze latają w drugiej połowie czerwca i lipcu.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Crambidae: Odontiinae - bionomia

Post autor: Marek Hołowiński »

Epascestria pustulalis nigdy nie hodowałem, ale do ekranu przylatuje na wielu stanowiskach. Jak czas mi pozwoli, spróbuję znaleźć żerowiska i podpatrzeć biologię. Stawiam sobie dosyć dużo zadań i nie wszystkie jestem w stanie zrealizować w jednym sezonie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Crambidae: Odontiinae - bionomia

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Epascestria pustulalis - mam jeden okaz złowiony do światła w Raduczu 8 VII 2002.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pyralidae i Crambidae”