proszę o pomoc

Muchówki
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

proszę o pomoc

Post autor: andrzej »

Złapana dzisiaj - Nagawczyna EA 34 - około 120 las bukowy.

Dziękuje, pozdrawiam Andrzej
Załączniki
m1.JPG
m1.JPG (86.6 KiB) Przejrzano 2767 razy
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Re: proszę o pomoc

Post autor: andrzej »

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: proszę o pomoc

Post autor: Jacek Kurzawa »

Xylota, teraz trzeba pójść dalej ....
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: proszę o pomoc

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Samica X. segnis
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Re: proszę o pomoc

Post autor: andrzej »

Jacek, Łukasz dzięki. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Michalinka
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 9 października 2012, 13:39
UTM: Warszawa

Re: proszę o pomoc

Post autor: Michalinka »

Witam.

Jako, że nie znalazłam takiego wątku na forum temat tego wydał mi się najlepszy:)

Czy zna ktoś (wie, ma, widział) dobry i dokładny co do gatunku klucz do oznaczania Diptera??? Mam klucze PTE ale nie ma tam niestety wszystkich rodzin (akurat tych które są mi potrzebne do oznaczania).

I takie jeszcze może nietypowe pytanie: Czy ma ktoś może pomysł jak łapać Muchówki ale ze zwierząt (chodzi o dzikie i hodowlane)???

Z góry dziękuję za odpowiedź i wszelką pomoc:)
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: proszę o pomoc

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Witam,

Twoje pytania są mało precyzyjne.
Stosowałem kilka całkiem dobrych kluczy do oznaczania muchówek, ale czasami klucz to za mało:(
Musisz napisać jakie konkretnie rodziny chcesz oznaczać i co bardzo ważne z jakiej części świata. Często trzeba korzystać z kilku kluczy i licznych prac przeglądowych w rozmaitych językach pracując tylko nad jedną rodziną(np. Syrphidae).
Oznaczanie muchówek do poziomu rodziny jest dla wielu osób bardzo problematyczne i wymaga całkiem dużego opatrzenia w grupie. W oznaczaniu europejskich muchówek do poziomu rodziny polecam Oosterbroek P. 2007. The European families of the Diptera Identification, diagnosis, biology http://www.diptera.info/infusions/book_ ... p?bookid=3. W książce wymienione są publikacje przydatne w identyfikacji konkretnych rodzin.
Sądząc po charakterze pytania oprócz literatury potrzebujesz jeszcze kogoś kto zweryfikuje te oznaczenia.
Co do odławiania ze zwierząt to zależy czy jest to krowa, jeleń, jerzyk, nietoperz, pszczoła.... (owady to też zwierzęta).

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Michalinka
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 9 października 2012, 13:39
UTM: Warszawa

Re: proszę o pomoc

Post autor: Michalinka »

Fakt, napisałam mało precyzyjnie, już piszę coś więcej.

Po pierwsze, szukam skutecznego sposobu na łapanie muchówek z koni, zarówno takich dziko żyjących jak i tych trzymanych w warunkach stajennych i w okresach cieplejszych pasących się. Siatki czy exhaustory odpadają. Konie udomowione są dość płochliwe i nieufne jeśli zobaczą coś dziwnego a co dopiero te dziko żyjące.

Po drugie (co łączy się z pierwszym) jeśli złapie już te owady (muchówki) to potrzebuję je oznaczyć. Zapewne będą to gatunki ssące krew tzn. "pasożytujące" na tego typu zwierzętach czyli: Culicidae (do tych akurat jest dość obszerny klucz PTE), Simuliidae, Tabanidae, Oestridae, Muscidae. Potrzebny jest mi więc dobry klucz do ich oznaczenia, owady będą odławiane jak na razie w Polsce, tereny wschodnie (okolice Warszawy i mazur).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „DIPTERA”